BRATISLAVA. Konflikt záujmov ministerstva dopravy, ktoré bolo akcionárom dominantného operátora Slovak Telekom a zároveň financovalo chod regulačného Telekomunikačného úradu, sa včera skončil. Balík 34 percent akcií, ktorý patril rezortu dopravy, je už totiž majetkom ministerstva hospodárstva. Ďalšími akcionármi sú Fond národného majetku s 15 percentami a Deutsche Telekom s 51 percentami akcií.
Zmenu chcela únia
Zmenu vlastníctva hromadnej akcie musel štát spraviť, lebo ho k tomu tlačila Európska komisia. Tej sa totiž tento stav, keď akcionár niekdajšieho monopolu a v súčasnosti regulovaného podniku financuje chod regulátora, nepáčil. Vláda o presune akcií rozhodla v decembri minulý rok, čo je zhruba 7 rokov po privatizácii podniku gigantu Deutsche Telekom.
Na konflikt záujmov upozorňoval aj predseda regulačného úradu Branislav Máčaj pri nástupe do funkcie. Zmenu akcionárskej štruktúry preto uvítal. „Z nášho pohľadu sa odstránil neštandardný stav. Na druhej strane za väčší problém stále považujem otázku postavenia úradu a osobitne jeho financovania,“ povedal Máčaj.
Kozmetická zmena
Odborná verejnosť však nie je presvedčená, že presun akcií medzi rezortmi konflikt záujmov vyrieši. „Myslím si, že ide len o kozmetickú úpravu. Konflikt záujmov za vyrieši až vtedy, keď bude Telekomunikačný úrad ústredným orgánom štátnej správy, a teda bude mať vlastnú rozpočtovú kapitolu,“ povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Dodal, že činnosť úradu sa v súčasnosti obmedzuje, lebo nemá dostatok peňazí na zaplatenie špičkových odborníkov pre oblasť telekomunikácií či právnikov. „Pri sporoch totiž súkromné firmy regulátora po odbornej stránke prevalcujú,“ povedal.
Predseda IT asociácie Slovenska Juraj Sabaka si síce myslí, že by presun akcií mohol pomôcť vyriešiť konflikt záujmov, no na vec sa pozerá z iného pohľadu. V súčasnosti podľa neho nemá zmysel, aby bol štát akcionárom Telekomu. „Táto spoločnosť už nie je strategickým podnikom, aby si štát ponechával jej akcie z nejakých strategických dôvodov,“ povedal. Riešením by teda bol dopredaj akcií Telekomu.
Vláda chcela pôvodne presunúť akcie podniku na FNM, no to nebolo podľa privatizačnej zmluvy možné.