BRATISLAVA. Synovi som daroval peniaze. Aj keď som chorý, nestará sa o mňa. To je jeden z príkladov z listov čitateľov, kedy sa starší človek odhodláva k tomu, aby darovaný majetok pýtal späť.
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Tak znie stanovisko právnikov.
Dobré mravy
Všeobecne platné vymedzenie pojmu „dobré mravy“ sa nenachádza v žiadnom právnom predpise. Z judikatúry však vyplýva, že vo všeobecnosti treba za dobré mravy považovať „pravidlá morálneho charakteru všeobecne uznávané v demokratickej spoločnosti, v ktorých sa uplatňuje a presadzuje vzájomná slušnosť, ohľaduplnosť a vzájomné rešpektovanie“.
Následkom domáhania sa vrátenia daru je zrušenie darovacej zmluvy. Právne účinky nastávajú, keď prejav darcovej vôle - žiadosť o vrátenie daru – doručia obdarovanému.
Premlčanie
Darca sa môže domáhať vrátenia daru v akomkoľvek časovom odstupe od uzavretia zmluvy. Okamihom, keď takéto správanie nastane alebo nastalo, začína plynúť trojročná premlčacia doba na uplatnenie nároku na vrátenie daru na súde. Tatiana Mazancová odporúča: Ak sa obdarovaný začne správať v rozpore s dobrými mravmi, je dobré čo najskôr písomne požiadať o vrátenie daru.
Pokiaľ obdarovaný darcovi nevyhovie, najlepšie je urýchlene podať žalobu na súd. Ponáhľanie je namieste – zo zákona plynie trojročná premlčacia lehota. Znamená to, že v prípade, ak si darca nárok neuplatní na súde do troch rokov odkedy došlo k porušeniu dobrých mravov a začne sa súdiť až po jej uplynutí, obdarovaný môže vzniesť na súde námietku premlčania a vtedy súd darcovi jeho nárok neprizná.
Autor: ht