BRATISLAVA. Najčastejšie chyby pri darovaní sú spojené s nedodržaním zákonných predpokladov platného darovania, a to, že darovanie je bezodplatný právny úkon.
Bezodplatnosť darovania znamená, že darca od obdarovaného nezíska žiadny majetkový prospech. Často sa stáva, že ľudia podpíšu darovaciu zmluvu a zároveň sa dohodnú na určitom protiplnení. „Je to chyba. Občiansky zákonník nepripúšťa ani len čiastočnú odplatu,“ upozorňuje právnička Kristína Ďuračková.
Žiadne príkazy
Darovaním nie je ani darovanie spojené s príkazom, nakoľko obdarovaný sa zaväzuje pre darcu niečo urobiť.
Platné nie je ani darovanie, keď darca a obdarovaný predstierajú uzatvorenie darovacej zmluvy a snažia sa tak kryť iný právny úkon (napríklad predaj).
Nedotiahnuté formality
K chybám patrí aj nedodržanie zákonom stanovenej formy.
Podľa právničky Tatiany Mazancovej neplatná bude napríklad písomná darovacia zmluva, pokiaľ v nej nie sú zrozumiteľne označení účastníci zmluvy alebo predmet darovania, respektíve obsah zmluvy je inak neurčitý alebo nejasný.
K ďalším chybám patrí, keď daruje osoba, ktorá vec v skutočnosti nevlastní. Zanedbáva sa aj povinnosť darcu upozorniť na chyby.
Ak má vec chyby, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený ju vrátiť. Ak vznikla obdarovanému v súvislosti s chybami, o ktorých darca vedel škoda, je povinný ju obdarovanému nahradiť.
Ak má vec chyby, na ktoré darca neupozornil, možno ju vrátiť.
Tatiana Mazancová, právnička