BRATISLAVA. Kým obdarujú, starší ľudia by si mali dávať pozor hlavne na osobu obdarovaného. Dôležitý je i predmet darovania. „U starších ľudí je problematická otázka darovania nehnuteľnosti, hlavne v prípadoch, keď sa rozhodnú darovať svoju strechu nad hlavou,“ mieni právnička Kristína Ďuračková.
Aj rodina môže sklamať
Mnohokrát sa stáva, že i keď sa starší ľudia rozhodnú darovať nehnuteľnosť svojej rodine, či blízkym, nakoniec sa ocitnú na ulici, bez strechy nad hlavou a s množstvom problémov. Takéto ľudské osudy sú o to horšie, že sa senior spoľahne na svoje deti a sklamanie z ich správania je omnoho bolestnejšie, ako situácia, do ktorej sa dostali. „ Synovi som dala dom. Teraz bývam v maringotke v záhrade. Dnu ma nechcú pustiť ani po osobné veci,“ napísala SME čitateľka z Bratislavy.
Zriaďte vecné bremeno
Právnici odporúčajú: Aby nedošlo k takejto situácii, je vhodné spolu s darovacou zmluvou zriadiť vecné bremeno v podobe práva bývať v nehnuteľnosti až do smrti. Osobitným ustanovením ho podľa odporúčania právničky Tatiany Mazancovej možno zapracovať priamo do darovacej zmluvy (prípadne zmlúv).
Obavy z takéhoto rozhodnutia nie sú namieste. Milujúce deti by takú situáciu mali pochopiť a rešpektovať.
Obmedzenie pri predaji
Právo darcu zodpovedajúce vecnému bremenu zaniká smrťou darcu. Na účinnosť zmluvy o zriadení vecného bremena (rovnako ako aj vo všeobecnosti pri darovacej zmluve na nehnuteľnosť) je potrebný vklad do katastra.
Na druhej strane, vecné bremeno obmedzuje obdarovaného v možnostiach nakladať s darovanou nehnuteľnosťou (predať ju, prenajať a podobne).
(ht)
Synovi som darovala dom. Teraz bývam v maringotke v záhrade.
Do domu ma nepustia ani po osobné veci.
čitateľka z Bratislavy