BRATISLAVA. Darovanie sa od závetu líši nielen formálne, ale aj svojím ľudským rozmerom. Keďže obdarovaný získa dar ešte počas života darcu, ten bude môcť vidieť nielen to, ako sa s darom nakladá, ale zároveň sa darujúci nepripraví o jedno z veľkých bohatstiev života – o potešenie z obdarovania.
Podmienkou je nezištnosť
Darovanie majetku je právny akt, s ktorým, ak sú dodržané všetky náležitosti, sa musí neskôr rátať pri dedičskom konaní. Podmienky upravuje Občiansky zákonník. Ide o dvojstranný právny úkon – darca musí darovať bez toho, aby očakával protihodnotu vyjadriteľnú v peniazoch a obdarovaný ju musí z vlastnej vôle prijať.
Predmetom darovania môže byť hnuteľný i nehnuteľný majetok, ako aj, ak to ich povaha pripúšťa, práva a iné majetkové hodnoty.
Základným predpokladom platného darovania je, že darca darované skutočne vlastní.
Ak existuje viac spoluvlastníkov (dom vlastní viac súrodencov a podobne) darca nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov, ak svoj podiel chce previesť ako dar na blízku osobu (napríklad deti).
Ústne alebo písomne
Darovať môžete na základe ústnej či písomnej zmluvy.
„Písomná forma je nutná vtedy, ak ide o nehnuteľnosť, inak by bolo darovanie neplatné,“ hovorí právnička Tatiana Mazancová. Písomnú formu zákon ukladá aj vtedy, keď je predmetom daru hnuteľný majetok (peniaze), v prípade, že si obdarovaný majetok hneď neprevezme.
Ak je predmetom darovania hnuteľná vec, napr. istá peňažná suma, darovacia zmluva (darovanie) sa uzavrie už reálnym odovzdaním predmetu daru, napríklad prevodom na účet obdarovaného.
Právnička Katarína Knoppová odporúča písomnú formu aj vtedy, keď ide o cenný dar nielen po peňažnej, ale aj po citovej stránke.
Choďte aspoň k notárovi
Aby bola darovacia zmluva platná, zákon nevyžaduje prítomnosť advokáta alebo notára. Napriek tomu právnici odporúčajú aspoň sa poradiť. „Darovacia zmluva musí spĺňať náležitosti určené zákonom. Ak by to tak nebolo, môžu ju ostatní dedičia napadnúť a súd ju vyhlási za neplatnú,“ hovorí Mazancová. Pokiaľ darovaciu zmluvu spisuje advokát, odmena sa spravidla určí ako zmluvná a ceny sa môžu líšiť. Darovaciu zmluvu možno podpísať u notára (notárska zápisnica stojí 3500 Sk). V prípade darovania nehnuteľnosti u notára platíte za overenie pravosti podpisov (70 Sk), ďalšie poplatky súvisia s podaním návrhu na vklad do katastra nehnuteľností (2000 Sk).
Aj keď to zákon vždy nevyžaduje, písomná zmluva je vhodnejšia pri cenných daroch. Peňažne aj citovo.
Katarína Knoppová,právnička