NITRA. Hovorí sa, že kominár nosí šťastie. To spočíva v tom, že vyčistí komín a odvráti od príbytku oheň. Mal by navštíviť každý rodinný dom aspoň raz za rok, no ľudia sa jeho návšteve bránia.
„Čistenie a kontrola komínov sú povinné. Majiteľov stoja okolo troch stovák. Preto radšej obchádzajú zákon a nevolajú nás,“ povedal riaditeľ stavovskej organizácie Komory kominárov Slovenska Peter Šulan z Nitry.
Ak sa komín dlho nečistí, sadzami sa upcháva. „Takto zanesený komín sa dá po rokoch čistiť chemicky, čo je oveľa drahšie ako pravidelné čistenie,“ zdôrazňuje Šulan.
„Môže sa potom čistiť aj vypaľovaním za asistencie hasičov. Pri vypaľovaní komína hrozí riziko jeho prasknutia. Nečistený a zanesený komín môže spôsobiť požiar. Majiteľ domu tak môže ohroziť majetok svoj i susedov,“ dodáva. Kominár musí podľa zákona urobiť aj prehliadku nových komínov na novostavbách a aj pred pripojením nového spotrebiča.
Na Slovensku je asi dvesto kominárov, čo je dostatok pre slabý záujem o ich služby. „Keby ľudia dôsledne dodržiavali legislatívu, bolo by to málo,“ myslí si Šulan.
Spomína, že v roku 1990 v komunálnom podniku pôsobilo 35 kominárov, ktorí mali pod palcom sedemdesiat dedín. Chodili od domu k domu a ľudia sa ich službám nebránili. Možno aj preto, že vymetanie stálo tri koruny. V súčasnosti je v okrese iba sedem kominárskych remeselníkov.
Zvyčajne nečakajú, kým si ich majiteľ objektu objedná, svoje služby chodia ponúkať po domoch, tak ako voľakedy.
„Pustia nás asi do desiatich domov z päťdesiatich na ulici, hoci takéto hromadné služby sú pre odberateľov lacnejšie.“ Aby sa uživili, rozšírili svoju živnosť na viac remesiel. Robia aj stavebné činnosti komínov – vložkujú a šamotujú.
Naboso v komíne
Najstarší kalendár netradičnej zbierky Petra Šulana, riaditeľa Komory kominárov Slovenska, pochádza z roku 1698. Dostal sa k nim náhodou, keď si pričuchol k remeslu. „Mnohé získavam na stretnutiach členov kominárskej federácie i zo zahraničia. Neviem o tom, že by na Slovensku ešte niekto vlastnil podobnú zbierku.“
VIDEO: Kominárske kalendáre
Najstarší kalendár netradičnej zbierky Petra Šulana, riaditeľa Komory kominárov Slovenska, pochádza z roku 1698. Dostal sa k nim náhodou, keď si pričuchol k remeslu. „Mnohé získavam na stretnutiach členov kominárskej federácie i zo zahraničia. Neviem o tom, že by na Slovensku ešte niekto vlastnil podobnú zbierku.“
Vydávanie kalendárov patrí v kominárskom cechu k tradícii. V kalendároch sa skrýva kus remeselníckej histórie. Začali ich vydávať v roku 1500, keď vzniklo kominárstvo.
Najkrajšie a najfarebnejšie kalendáre sú z medzivojnového obdobia, socialistické kalendáre pôsobia šedivo. V novoročnom kalendári nesmie chýbať rýmovaná básnička a kominár v drevákoch so škrabačkou, teda ohnutým kusom železa. Takto totiž historicky začínal: naboso sa nohami a lakťami škrabal do prieduchu komína a zoškraboval z neho sadze.
Peter Šulan zbiera aj sošky kominárov a svätého Floriána. Niektoré si dal vyrobiť na zákazku. „Také kúsky si vážim najviac. Málokto vie, že Florián je okrem kominárov aj patrónom hasičov. Veď kominári boli kedysi aj hasiči, až neskôr začali pracovať sami.“
Michaela Farkašová
Autor: Text, video: Jana Beňová