COLUMBIA, BRATISLAVA. Najväčší favoriti demokratov na amerického prezidenta sa nečakane ostro pochytili. Hoci sa očakávalo, že v prezidentskej kampani dôjde aj na otázku rasy a pohlavia, málokto čakal, že názorové výmeny budú také ostré už medzi samotnými demokratmi.
Senátori Hillary Clintonová a Barack Obama sa navzájom obviňujú z prekrúcania toho, čo kto povedal. Hlavnou témou sú pritom černošské minority, ktoré zohrajú kľúčovú úlohu v ďalších dvoch volebných súbojoch – v Nevade a Južnej Karolíne koncom mesiaca.
King až po Johnsonovi
Na začiatku prestrelky bolo Clintonovej vyhlásenie v televízii Fox News: „Sen Martina Luthera Kinga o občianskych právach pre černochov sa stal realitou po tom, čo zákony (o občianskych právach) podpísal prezident Lyndon Johnson“.
Medzi černošskými aktivistami, a najmä v Obamovom tíme to vyvolalo pobúrenie. Jej slová považujú za zneváženie Kingovho odkazu.
Senátorka reagovala protiútokom: „Správy z médií jasne ukazujú, že Obamov tím účelovo prekrúca“. Dodala, že jej súper nie je ani novodobým Kingom, ani Johnom F. Kennedym, ku ktorým sa prirovnáva.
Obama okamžite zvolal tlačovú konferenciu. „Clintonová urobila nešťastné vyhlásenie. Môže si ho vysvetľovať koľko chce, ale tvrdenie, že my za to nesieme zodpovednosť, je absurdné,“ reagoval Obama. „Nechcem, aby to bola kampaň o rase či pohlaví,“ odpovedala Clintonová. Mnohí však kritizovali, že sama sa snaží zahrať na ženskú strunu – napríklad, keď sa pred kamerami takmer rozplakala.
Kto by si myslel, že týmto sa rasový súboj skončil, je na omyle. Počas mítingu v Južnej Karolíne si Clintonová privolala na pomoc miliardára a zakladateľa černošskej televíznej stanice BET Roberta Johnsona.
Špina na Obamu
„Mňa ako černošského Američana uráža, ak Obamova kampaň naznačuje, že sme takí hlupáci, aby sme mu verili to, čo hovorí o Billovi a Hillary. V čase, keď oni bojovali za práva černochov, Barack robil niečo, čo nechcem ani opísať, veď to napísal vo svojej knihe.“ Vyznelo to ako narážka na Obamove skúsenosti s drogami.
Kampaň medzi demokratickými favoritmi tak dostala veľmi rýchlo negatívny nádych. V blížiacich sa primárkach v Nevade, kde je veľký podiel hispánskych voličov, je súboj vyrovnaný. Naopak, v Južnej Karolíne, kde dominujú černosi, začína mať Obama výraznejší náskok.
Republikánsky boj v Michigane
Dnes budú svojich kandidátov na prezidenta voliť v primárkach obyvatelia Michiganu.
Medzi republikánmi sa o víťazstvo zrejme pobijú rodák z tohto štátu Mitt Romney a senátor z Arizony John McCain. Mike
Huckabee v prieskumoch stráca vyše desať bodov.
Hoci voľby prebehnú aj medzi demokratmi, delegáti na národný konvent za tento štát sa nebudú rátať. Demokrati tak potrestali Michigan za to, že presunul svoje primárky na skorší termín.
Demokratickí kandidáti tak tento štát ignorujú a sústredia sa na sobotnajšie caucasy v Nevade.