MOSKVA, PRAHA. Rusko-britský škandál sa včera rozhorel s novou silou. Veľká Británia sa odmietla podriadiť predchádzajúcemu nariadeniu ruských orgánov, podľa ktorých mali byť od nového roku uzavreté filiálky Britskej rady. Moskva to označila za „premyslenú provokáciu“.
Učitelia proti Moskve
Rusi odôvodňovali svoje rozhodnutie z konca minulého roka nedostatkami v registrácii britskej organizácie a porušovaním ruských zákonov i medzinárodných konvencií o činnosti zahraničných organizácií v Rusku. Londýn však niekoľkokrát na tieto výčitky odpovedal, že všetky dokumenty Britskej rady - kultúrnoosvetovej organizácie financované britskou vládou - sú v najlepšom poriadku. Vznikla tak patová situácia, ktorá včera vyústila v akúsi diplomatickú rebéliu.
V pondelok všetci s napätím očakávali, či Briti splnia svoje predsavzatia a i cez zákaz regionálne kancelárie Britskej rady otvoria. Splnili.
Zaskočený ambasádor
V Britskej rade v Moskve komentovali celú situáciu slovami: „Myslíme si, že naša činnosť je úplne legálna.“ Veľvyslanec Veľkej Británie v Rusku Tony Benton (na snímke Reuters) bol hneď povolaný na ministerstvo zahraničia RF na koberček. I keď bol na diplomatické karhanie pripravený, vyhrážky o tom, že Rusi prestanú dávať víza pracovníkom konzulátu Veľkej Británie, ho zaskočili.
„Britská provokácia je namierená na zvyšovanie napätia v dvojstranných vzťahoch,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva zahraničia. Okrem toho Rusi naznačujú, že kancelárie Britskej rady nezavrú len v Petrohrade a Jekaterinburgu, ale aj jej moskovskú centrálu.
I keď šéf medzinárodného výboru ruskej dumy Konstantin Kosačov tvrdí, že spor nemá žiadny politický podtext, ale ide iba o právne a finančné nezrovnalosti, väčšina pozorovateľov považuje spor za čisto politický.
Prudké zhoršovanie rusko-britských vzťahov trvá už vyše roka. Briti podozrievajú ruské najvyššie politické kruhy a tajné služby z účasti na vražde bývalého ruského agenta FSB Alexandra Litvinenka, ktorý bol v roku 2006 otrávený v Londýne.
Sporné body
Andrej Lugovoj: Rusi nechcú vydať Británii podozrivého z vraždy ruského agenta Litvinenka.
Boris Berezovský: Briti nevydali politického utečenca do Ruska, kde je obviňovaný z podvodov.
Achmed Zakajev: Moskva žiada vydanie čečenského lídra, ktorému Briti dali štatút utečenca.
Diplomacia: Hnutie Naši rozbehlo útočnú kampaň proti britskému veľvyslancovi za účasť na opozičnej konferencii.
(reuters)