JAKARTA, BRATISLAVA. Jeho nemocničné lôžko pritiahlo nielen pozornosť médií, ale aj významné osobnosti Indonézie. Ťažko chorý bývalý dlhoročný prezident štvrtého najľudnatejšieho štátu na svete už viac než týždeň zápasí o život so slabnúcim srdcom a ľadvinami.
Stav indonézskeho exprezidenta Suharta je podľa lekárov kritický. Po opakovanom zlyhaní životných orgánov je napojený na dýchací prístroj a šance na prežitie sú zhruba päťdesiatpercentné.
Neúspešné procesy
Zdravotné problémy držali staručkého Suharta po roku 2000 ďaleko od súdnych siení, kde sa prepierali obvinenia z korupcie, do ktorej namočil seba a svoj vojenský režim počas 32 rokov svojej vlády. Organizácia Transparency International minulý rok odhadla, že neobmedzený vládca Indonézie pripravil štátnu pokladnicu o 15 až 35 miliárd dolárov.
Ľudskoprávni aktivisti však viac ako o majetku, ktorý si privlastnil, hovoria o krvi na Suhartových rukách. V decembri oznámila Národna komisia pre ľudské práva, že prešetruje šesť veľkých prípadov porušenia ľudských práv vrátane zavraždenia asi pol milióna odporcov režimu, ktorý Suharto nastolil po puči v roku 1965.
Suhartov plán Orde Baru (nový poriadok), ktorý počas ďalších troch dekád rapídne zvýšil životný štandard v Indonézii a upevnil vojenskú vládu, získal uznanie aj v zahraničí. „Ľud Spojených štátov si želá podielať sa s vami na tomto započatom dobrodružstve,“ povedal v roku 1969 v Jakarte americký prezident Richard Nixon.
Priveľký rešpekt
Nikto vtedy ešte netušil, že nový indonézsky prezident ostane na čele štátu dlhých 32 rokov a naplní väznice disidentmi. Aj keď priemysel rástol a zahraničný obchod sa liberalizoval, Suharto sa postupne krvavo zbavoval opozície.
Mladá generácia, ktorej autoritatívny prístup prezidenta začal prekážať, vyšla v deväťdesiatych rokoch do ulíc. Ozvali sa aj moslimskí intelektuáli, ktorí chceli vrátiť islam na politickú scénu. Rozštiepená armáda už nedokázala zasahovať v situácii, keď krajina nezvládla ázijskú ekonomickú krízu.
Dva mesiace po znovuzvolení na siedme funkčné obdobie Suharto 21. mája 1998 rezignoval. Jeho ministri ho opustili a obvinenie z korupcie bolo asi najväčším ponížením pre dlhoročného vodcu.
Noví politickí lídri sa však oficiálnym hodnoteniam Suharta vyhýbajú. Súčasný a bývalý prezident nechýbali uplynulý týždeň pri jeho lôžku v nemocnici. Exprezident Abdurrahman Wahíd je za pokračovanie súdneho procesu. „Keď sa skončí, bude na nás rozhodnúť, či mu odpustíme, alebo nie,“ citoval ho denník New York Times.
Suharto (86)
dlhoročný prezident Indonézie, ktorého vojenská vláda bola pri moci 32 rokov
narodil sa 8. júna 1921 na Jáve
k moci sa dostal v roku 1965 po údajnom puči komunistov
v marci 1967 nahradil Sukarna na poste prezidenta
v masových čistkách nechal vyvraždiť asi pol milióna svojich odporcov
v máji 1998 rezignoval
sudcovia v roku 2000 rozhodli, že pre zlý zdravotný stav sa nemôže zúčastniť na súdnom procese za spreneveru
FOTO –REUTERS, SITA/AP