BRATISLAVA. Aj po Novom roku sa na Slovensko zatiaľ dovážajú inzulínové ampulky do injekcií pre diabetikov. Informácie, že sa dovážať prestali, ktoré minulý týždeň priniesli niektoré médiá, nie sú pravdivé. Na podnet SME o tom včera informovala hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.
Farmaceutická spoločnosť Eli Lilly Slovakia v októbri informovala ministerstvo, že v prvom štvrťroku 2008 prestane do lekární distribuovať ampulkový inzulín Humulin. Ministerstvo ho preto od januára nahradilo troma druhmi ampulkového inzulínu Insuman s nulovým doplatkom pacienta, tvrdí Balázsiková.
„Pre časť pacientov, dosiaľ zvyknutých na inzulínovú striekačku, by mohol byť prechod na inzulínové pero zložitejší a vyžadoval by zvýšené úsilie na dosiahnutie správneho zaobchádzania s ním,“ povedala.
VIDEO: Vpichovanie inzulínu diabetickými perami menej traumatizuje
KAMERA: Silvia Pňačková
Časom sa prejde na perá
Predsedníčka Asociácie na ochranu práv pacientov Eva Madajová i Andrea Devánová zo zdravotnej poisťovne Dôvera pripomínajú, že dovozcovia už ohlásili, že v roku 2008 prestanú injekčné ampulky dovážať.
„Pre diabetikov, ktorí si pichajú inzulín striekačkou, to znamená, že v priebehu roka 2008 im diabetológ zmení spôsob aplikácie - prejdú z inzulínových striekačiek na inzulínové perá,“ hovorí Madajová.
Zuzana Némethyová, vedecká sekretárka Slovenskej diabetologickej spoločnosti tvrdí, že „z hľadiska presnosti dávkovania i jednoduchosti podávania inzulínu je inzulínové pero vhodnejšie“.
Celá vyspelá Európa má podľa Némethovej „vyššie percentá inzulínu používaného pomocou pera“. U nás je vraj situácia neporovnateľne horšia.
Pre deti sú perá najlepšie
Lekári perá predpisujú diabetikom, ktorý si inzulín pichajú tri a viackrát denne, majú poruchu videnia alebo takú poruchu motoriky rúk, že nemôžu používať injekciu.
Peter Herceg zo spišskonovoveského Združenia rodičov a priateľov diabetických detí tvrdí, že nepozná vo svojom okolí diabetika „nestareckého“ typu, ktorý by ešte používal striekačky.
„Perá sa dajú nastaviť aj na malé množstvá, takže vyhovujú aj detským pacientom,“ hovorí Herceg. „Kvalita života pacienta je úplne iná.“
Devánová tvrdí, že dnes sú u nás k dispozícii štyri druhy pier, ktoré sú plne hradené zo zdravotného poistenia. Ostatné majú doplatok pacienta od 200 do 300 korún, jedine „poljednotkové“ pero pre deti nemá.
„Jedno inzulínové pero vydrží pacientovi približne dva až tri roky, podľa frekvencie podávania inzulínu a šetrnosti zaobchádzania s perom,“ povedala.
Výhody inzulínového pera
jeho obsluha je jednoduchšia,
má presnejšie dávkovanie – dá sa nastaviť aj na malé množstvo inzulínu, u detí aj na pol jednotky,
vpichnutie je pri správnom zaobchádzaní menej bolestivé,
novšie perá na znak podania celej dávky cvaknú (vydajú zvuk).
(joč)
Výhody inzulínového pera
jeho obsluha je jednoduchšia,
má presnejšie dávkovanie – dá sa nastaviť aj na malé množstvo inzulínu, u detí aj na pol jednotky,
vpichnutie je pri správnom zaobchádzaní menej bolestivé,
novšie perá na znak podania celej dávky cvaknú (vydajú zvuk).
(joč)