Dokonalý Bardem
Bratia Coenovci získali cenu za najlepší scenár a Javier Bardem sa stal najlepším hercom vo vedľajšej úlohe.
Mal pred pár rokmi v rukách scenár k filmu Kým sa zotmie a už ho išiel odmietnuť. Nevedel po anglicky. Potom sa Javier Bardem rýchlo spamätal. Úloha kubánskeho disidenta Reinalda Arenasa bola najkrajšia, akú kedy dostal. Rýchlo zavolal režisérovi Julianovi Schnabelovi a bežal do Ameriky naučiť sa jazyk.
Bardem začal vyhrávať ceny, vypýtal si ho John Malkovich i Miloš Forman.
Coenovci mu vo filme Táto krajina nie je pre starých ponúkli úlohu vraha. Každého zabije, len jedna stará pani domovníčka ho dokáže poslať do kelu.
Predstavenie zvládol Bardem s rovnakou dokonalosťou, s akou zvládli Coenovci rozvinutie zápletky a réžiu. Ich film je absolútne premyslený a nie je v ňom hádam ani sekunda, keď by sa zasekol. (kk)
Premiéra v SR: 28. 2.
Vojnový trojuholník
Pokánie vyhralo ceny za najlepšiu drámua za najlepšiu hudbu.
Za niektoré z chýb pykáme celý život, pretože niektoré omyly sa nedajú vrátiť späť. O tom je britský film Pokánie (Atonement) režiséra Joa Wrighta.
Príbeh, ktorý sa začína na pozadí začínajúcej sa hrozby druhej svetovej vojny, opisuje obrovský omyl, ktorého sa dopustilo mladé dievča. Ten roztočí špirálu tragických udalostí, začínajúcich sa rozdelením dvoch milencov. Dievča neskôr pyká za svoj hriech a snaží sa vyrovnať s osudom.
Film ponúka fantastickú výpravu v podobe úniku britských vojsk pred hitlerovskou armádou z francúzskych pláží. Snímka, v ktorej žiari predovšetkým herečka Keira Knightley, má viaceré atribúty dobrého filmu, ale určite nemá taký spád ako nominované Eastern Promises či No Country for old Men.(peb)
Premiéra v SR: 31. 1.
Rozprávaj. Žmurkaj
Najlepším zahraničným filmom sa stala dráma Skafander a motýľ. A Juliana Schnabela vyhlásili za najlepšieho režiséra.
A? B? C? D? D? Dobre, D. Ideme ďalej: A? B? C? D? E?...
JeanDominique Bauby bol novinárom, ale počas jednej cesty autom zrazu úplne ochrnul. Ovládať vedel iba jedno očné viečko. Ak chcel niečo povedať (dlho nechcel povedať vôbec nič), sestričky museli prechádzať celú abecedu.
Žmurknutie znamenalo: áno, na toto písmeno myslím. Takou metódou napokon napísal knihu. Režisér Julian Schnabel ju čítal a keďže má talent a predstavivosť výtvarníka, dokázal ju sfilmovať.
Vo filme Skafander a motýľ je Bauby občas na posteli, občas na vozíku. Schnabel sa však pozeral aj spoza Baubyho viečka. A každým jeho žmurknutím nás krásne zaviedol ešte kamsi hlbšie. Do hlavy, myšlienok, zmäteného sveta.
(kk) Premiéra v SR: nie je v pláne
|