Americký prezident George Bush na svojej ceste po arabských krajinách hovorí aj o demokracii. Podľa jeho poradcov z Bieleho domu však len opatrne, aby príliš neurazil svojich hostiteľov. Kuvajt, Bahrajn aj Spojené arabské emiráty, ktoré Bush počas víkendu navštívil, majú podľa jeho ministerstva zahraničia od demokracie ďaleko, sú však americkými spojencami v citlivom regióne.
„Prezident hovorí o tom, že v slobodnej spoločnosti sú voľby dôležité, ale že to nie je jediná vec, ktorá je dôležitá,“ zhrnula pre AFP prezidentov postoj hovorkyňa Bieleho domu Dana Perino. Bush prišiel do oblasti hlavne preto, aby ubezpečil arabské štáty, že sa nebude bezhlavo púšťať do vojnového konfliktu s aj pre nich príliš dominantným Iránom, a aby predstavil svoju víziu mierového usporiadania medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Aj keď demokratizácia Blízkeho východu mala byť kľúčovým bodom prezidentovej agendy počas druhého funkčného obdobia, venoval sa tejto téme zatiaľ len okrajovo. Vyzdvihoval skôr drobné kroky na ceste k demokracii ako nedostatky.
Svoj pobyt v Kuvajte v sobotu využil Bush hlavne na to, aby povzbudil tamojšie americké jednotky a naznačil, že sa nebude ponáhľať so sťahovaním vojakov z Iraku, ak si to bude vyžadovať bezpečnostná situácia v krajine. Američania plánujú do júla tohto roka stiahnuť z Iraku 30tisíc vojakov zo 160tisíc.
Aj úvod včerajška prezident venoval svojim ľuďom. Navštívil americkú námornú základňu v Bahrajne, čo sa považuje za významný signál po tom, čo sa Američania v Perzskom zálive dostali do konfrontácie s iránskymi člnmi. Prípad poslúžil Američanom na to, aby arabským spojencom dokázali, aký je Teherán nebezpečný. „Irán je hlavným sponzorom terorizmu,“ vyhlásil tiež Bush v Spojených arabských emirátoch a vyzval arabských spojencov, aby sa zjednotili proti tejto hrozbe „kým nie je príliš neskoro“.
Autor: mik