Výšku dane z nehnuteľností si stanovujú mestá či obce. V niektorých sídlach krajov aj menších mestách stúpla.
BRATISLAVA. Nárast výšky dane z nehnuteľností potvrdzujú vybrané krajské i menšie mestá či obce. Podľa slov Jaroslava Mrvu zo Združenia miest a obcí Slovenska je dôvodov na jej zvýšenie viac. „Môže to byť kompenzácia zvýšených výdavkov obcí a miest na plnenie ich zákonných povinností z dôvodu rastu cien nákladov, ale aj nutnosť zabezpečiť plnenie nových úloh, ktoré mestám a obciam vyplývajú z prijatej legislatívy. Tiež snaha získať financie na rozvojové projekty,“ tvrdí.
Výnos dane z nehnuteľností je spolu s výnosom ostatných miestnych daní a poplatkov zdrojom financovania obcí a miest. Používa sa na zabezpečenie verejnoprospešných služieb, napríklad na udržiavanie čistoty, miestnych ciest, verejnej zelene, osvetlenia či správu miestnej verejnej dopravy.
S vyššími sadzbami
V Trenčíne daň z bytov v tomto roku stúpla z vlaňajších štyroch na tohtoročných sedem korún, v Banskej Bystrici zo štyroch na päť korún za štvorcový meter plochy bytu. V Košiciach by mali pocítiť zvýšenie dane z osem na dvanásť korún za štvorcový meter majitelia bytov na území Starého Mesta.
Poslanci vo vybraných mestách rozhodli aj o úprave dane za stavby na bývanie, v Banskej Bystrici napríklad oproti vlaňajšku stúpla z troch na štyri koruny za štvorcový meter. V Košiciach o štvrtinu stúpla daň za stavebné pozemky, so zvýšením dane musia počítať aj majitelia stavebných pozemkov v Nitre, kde sa zvýšila zo štyroch na šesť korún za štvorcový meter.
Nárast daní z nehnuteľnosti nie je len otázkou sídiel krajov, ale aj menších miest. Vlastníci bytov i domov napríklad v Levoči zaplatia oproti vlaňajšku za štvorcový meter plochy daň päť korún, o korunu viac ako vlani, v Myjave šesť korún namiesto 4,50 koruny. V Liptovskom Mikuláši stanovili daň z bytu i stavieb na bývanie na šesť korún za štvorcový meter, teda o 70 halierov viac ako pred rokom.
Satelity platia menej
Obyvatelia satelitných obcí v blízkosti Bratislavy platia za byt i dom nižšiu daň ako tí, ktorí žijú v metropole Slovenska.
V Rovinke je daň zo stavieb na bývanie, pod ktorú spadajú rodinné domy, jedna koruna za štvorcový meter, v Ivanke pri Dunaji o korunu nižšia, ďalšiu korunu za štvorcový meter si majitelia priplatia za ďalšie podlažie.
Na území Bratislavy vlastník domu uhradí daň deväť až dvanásť korún za štvorcový meter. Daň z bytov za štvorcový meter je v Rovinke oproti tej v Bratislave ani nie polovičná, v Ivanke pri Dunaji dokonca štvrtinová alebo tretinová.
Ako sa daň platí
Banská Bystrica
nad 1000 korún v dvoch
splátkach: prvá je splatná do 31. mája, druhá do 30. septembra.
Bratislava
naraz pri dani do 2000 korún, inak v štyroch splátkach: prvá je splatná do 15 dní od nadobudnutia platobného výmeru, druhá do 31. júla, tretia do 30. septembra, štvrtá do 30. novembra.
Košice
jednorazovo do 1200 korún,
inak v štyroch splátkach: prvá
je splatná do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru, druhá do 30. júna, tretia do 30. septembra, štvrtá
do 31. októbra.
Nitra
ak neprevýši 1000 korún naraz
do 31. mája, inak v troch splátkach: prvá je splatná do 31. mája, druhá do 31. augusta, tretia
do 30. novembra.
Prešov
v troch splátkach: prvá do
31. mája, druhá do 31. augusta, tretia do 31. októbra.
Trenčín, Trnava
v dvoch splátkach: prvá do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti výmeru, druhá do 30. septembra.
Žilina
do 500 korún naraz do 15 dní od doručenia platobného výmeru, inak v štyroch splátkach: prvá
do 31. mája, druhá do 31. júla,
tretia do 30. septembra, štvrtá
do 30. novembra.
Zdroj : VZN miest
Za nárastom dane môže byť kompenzácia vyšších výdavkov
aj snaha nájsť financie na rozvoj obcí a miest.
Jaroslav Mrva, Združenie miest a obcí Slovenska
Autor: ht