BRATISLAVA. Posledný januárový deň je zároveň posledným termínom, kedy môžete podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Nemusí ho podávať každý. Daňové priznanie sú povinní odovzdať správcovi dane - obci alebo mestu - iba tí, ktorí pozemok, stavbu či byt nadobudli vlani, či už kúpou, darovaním, alebo dedením.
Povinnosť odovzdať daňové priznanie zákon ukladá aj tým, u ktorých došlo v roku 2007 v súvislosti s vlastnenou nehnuteľnosťou k nejakým zmenám, ktoré majú vplyv na vyrubenie dane. To znamená, že u nich vlani napríklad nadobudlo právoplatnosť stavebné povolenie, alebo kolaudačné rozhodnutie. Daňové priznanie treba podať aj v prípade zmeny druhu pozemku podľa zápisu v katastri nehnuteľností i v prípade zmeny účelu využívania stavby.
Osobne aj poštou
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na špeciálnom tlačive. Vyzdvihnúť si ho môžete na miestnom, či mestskom úrade, alebo sa dá stiahnuť na webovej stránke ministerstva financií. Niektoré mestá ho majú aj na vlastných webových stránkach.
Podať daňové priznanie môžete osobne, v podateľni či poštou. Výhodou osobného podania je možnosť poradiť sa. Priniesť so sebou treba list vlastníctva a zmluvu (kúpnu či darovaciu), alebo doklad o zmene súvisiacej s nehnuteľnosťou (napríklad stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie). Nevýhodou osobného podania na úrade je, že v poslednom týždni pred vypršaním zákonnej lehoty musíte najmä v mestách rátať s návalom záujemcov.
Kde nájdete sadzby dane
Vedúci oddelenia miestnych daní bratislavského magistrátu Peter Michalička radí: „Pokiaľ ide o jednoduchšie daňové priznanie, ako napríklad na byt či na pozemok, je lepšie vyplniť tlačivo doma, priložiť fotokópie potrebných dokladov a daňové priznanie dať do podateľne úradu, prípadne poslať poštou.“ Ak vypĺňate doma, musíte vedieť ročné sadzby dane podľa platného všeobecne záväzného nariadenia mesta alebo obce, upozorňuje vedúca referátu daní Mestského úradu v Banskej Bystrici Viera Dudíková.
Správnosť výpočtu dane v zaslanom daňovom priznaní správca podľa priložených dokladov skontroluje. Ak daňovník po odoslaní priznania zistí, že urobil chybu, môže sám, ešte v lehote do 31. januára, podať opravné daňové priznanie, neskôr dodatočné daňové priznanie.
Ako uvádza daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, v prípade podania daňového priznania poštou rozhoduje dátum odoslania.
Pozor na sankcie
Podať daňové priznanie do konca januára nie je jedinou povinnosťou, ktorú majú noví vlastníci nehnuteľností voči správcovi dane. Každý, kto počas roka kúpi, zdedí alebo inak získa byt, pozemok či stavbu, musí to ohlásiť počas roka do tridsiatich dní od nadobudnutia nehnuteľnosti. Oznamovaciu povinnosť majú aj vlastníci, ktorí predali či darovali.
Opomenutie alebo zanedbanie obidvoch povinností zo zákona trestá správca dane pokutami. Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote, obec alebo mesto môže uložiť pokutu najmenej dvesto korún pre fyzickú osobu, právnickú osobu môžu pokutovať sumou najmenej dvetisíc korún.
To, že daňovníci nepodávajú načas daňové priznanie, patrí spolu s nesprávnym vyplnením tlačiva medzi najčastejšie chyby, ktoré potvrdili pracovníci mestských úradov. Ďalšou chybou je, že podávajú daňové priznanie aj vtedy, keď nemusia.
K zmenám, ktoré neovplyvňujú výrub dane, a teda pre ktoré netreba podávať priznanie, patria napríklad zmeny sadzieb dane z nehnuteľností. Daňové priznanie sa nepodáva ani vtedy, keď daňovníkovi uplynula lehota oslobodenia od dane zo stavieb a bytov, ktoré sa dávnejšie vzťahovali napríklad na prvých vlastníkov bytov od obce.
Medzi chyby patrí zabúdanie na ohlasovaciu povinnosť zániku daňovej povinnosti, keď vlastník nehnuteľnosť predal či daroval, na ohlasovaciu povinnosť, ako aj podanie daňového priznania pri zmene užívania bytu, pri kolaudácii prístavby alebo nadstavby a podobne. (ht)