ZÁHREB, BRATISLAVA. Chorvátsky parlament v sobotu večer schválil novú vládu Iva Sanadera. Tá by mala krajinu priviesť do NATO a Európskej únie. Prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti tejto balkánskej krajiny v roku 1991 je jedným z členov kabinetu aj etnický Srb. Práve menšinové práva bude Európska únia sledovať najpozornejšie.
Hlavným cieľom vládnej koalície sú reformy, ktoré vyžaduje Západ na prijatie Záhrebu do NATO a Európskej únie. Hoci v novembrových voľbách nezískala strana staronového chorvátskeho premiéra Iva Sanadera (na snímke Reuters) parlamentnú väčšinu, podarilo sa jej nakloniť si na svoju stranu tri menšie strany. Podľa analytikov je však jeho pozícia slabšia ako v predchádzujúcom volebnom období.
Chorváti očakávajú pozvánku do NATO na aprílovom stretnutí v Rumunsku. Záhreb tiež dúfa, že predvstupové rokovania by mohol ukončiť v priebehu tohto roku a do únie by tak mohlo Chorvátsko vstúpiť ako dvadsiaty ôsmy člen v roku 2010.
Oblasť, ktorú bude únia najviac sledovať, sú práva menšín a vyrovnanie sa krajiny s krvavou minulosťou. Počas vojny v rokoch 1991 až 1995 bolo z Chorvátska vyhnaných takmer 300 tisíc Srbov, z ktorých sa doteraz vrátila len polovica.
Z tohto pohľadu sa môže zdať prelomová účasť etnického Srba v novej vláde. Povolaním detský psychológ Slobodan Uzelac bude mať v Sanaderovom kabinete ako vicepremiér na starosti práve návrat utečencov či hospodársky rozvoj.
Ako pozitívny signál sa dá hodnotiť aj čiastočné zrušenie imunity poslanca Branimira Glavaša, ktoré včera odhlasoval chorvátsky parlament. Umožnil tak súdom začať s ním proces, v ktorom je poslanec obvinený zo zabíjania Srbov počas vojny v Osijeku.
Autor: vas