TCHAI-PEJ, BRATISLAVA. Taiwanská opozícia si vychutnáva obrovské víťazstvo v sobotných parlamentných voľbách. Podľa očakávania v nich totiž zvíťazila pročínska Národná strana (KMT) so ziskom 81 kresiel v 113-člennom parlamente. Spolu so svojimi tradičnými spojencami tak disponuje 86 hlasmi.
Voľby ovplyvnili škandály
Vládnuca Demokratická pokroková strana (DPP) prezidenta Čen Šuejpiena usilujúca o formálnu nezávislosť od Číny, získala len 27 parlamentných kresiel.
Prezident už pred voľbami varoval, že ak DPP získa menej ako 30 kresiel, bude to znamenať víťazstvo pre pročínsku KMT i samotnú Čínu, ktorá chce pohltiť Taiwan. Porážku vzal Čen na seba a ešte pred zverejením oficálnych výsledkov rezignoval z postu predsedu DPP.
Podľa pozorovateľov sa pod výsledky volieb podpísala slabá ekonomika, korupčné škandály, do ktorých bol zapletený i prezident, ako i napäté vzťahy s Pekingom.
Čínska tlač parlamentné voľby na Taiwane komentovala zväčša krátkymi správami o výsledkoch popri správach o rezignácii Čena ako predsedu DPP.
„Obyvatelia Taiwanu využili svoje hlasy, aby dali DPP lekciu a šancu Národnej strane,“ napísali čínske noviny China Times.
Čína neprovokuje
Peking v posledných rokoch volil komentovanie politickej situácie na Taiwane „bez slov“. A to pre obavy, aby taiwanskí voliči neodchádzali od kandidátov, ktorí podporujú silnejšie vzťahy s Čínou.
Neúspech DPP v parlamentných voľbách však zrejme nebude posledný. Koncom marca sa na Taiwane majú konať prezidentské voľby a podľa predvolebných prieskumov v nich s náskokom o 20 percent vedie kandidát Národnej strany pred súperom z DPP.
Prezident Čen po dvoch funkčných obdobiach už kandidovať nemôže.
Taiwan sa od Číny oddelil v roku 1949, Peking ho však stále považuje za svoju odpadlícku provinciu. Na svoje nároky na Taiwan je Čína pripravená použitiť i zbrane, ako z času na čas deklaruje.
Beriem na plecia všetku zodpovednosť a odstupujem z postu predsedu strany. Cítim sa veľmi zahanbený.
Čen Šuejpien líder Demokratickej pokrokovej strany
Autor: lum