NAIROBI, BRATISLAVA. Štyria africkí exprezidenti, americký topdiplomat i súčasná hlava Ghany, sa pokúšali urovnať rozpory v Keni. Neúspešne. V najbližších dňoch preto štafetu preberie bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, od ktorého sa čaká, že dovedie obe strany k politickej dohode.
Opozícia: Kibaki odstúp
Opozícia stále odmieta ustúpiť a po včerajšom stroskotaní vyjednávaní ohlásila tri dni celonárodných protestov. Vodca strany Raila Odinga tvrdí, že ho vládna garnitúra obrala o volebné víťazstvo a trvá na tom, aby prezident Mwai Kibaki odstúpil. Ten už zložil sľub tak rýchlo, že sa podozrieva, že bol vopred nahraný.
Na kľúčové ministerské posty dosadil svojich ľudí. Menej významné kreslá nechal neobsadené, ak by o ne mala záujem opozícia. Odinga však vládu národnej jednoty odmieta.
Po stabilite chaos
Nepokoje vážne poškodili imidž Kene, ktorá mala povesť jednej z najstabilnejších a ekonomicky najsilnejších krajín Afriky. Krajina sa rýchlo vytráca z rebríčka vychytených turistických destinácií.
Od konca decembra pri násilnostiach zomrelo šesťsto ľudí a štvrť milióna muselo opustiť svoje domovy. Polícia zakázala všetky zhromaždenia a naposledy rozohnala aj demonštráciu prívrženkýň opozície, ktoré skandovali v centre Nairobi, že Kibaki je zlodej. Polícia ich rozohnala slzotvorným plynom.
Na krízu doplatili najmä najchudobnejší, kým politické elity si pokojne žijú v strážených vilách.
Naši lídri uviazli v smrteľnom boji, neschopní povzniesť sa nad svoje ambície a dať na prvé miesto ľudí.
Lucy Oriangová, komentátorka denníka Daily Nation
Autor: hud