BRATISLAVA. Kto zatiaľ nedostal chrípku, mal by sa vyhýbať preľudneným miestam, vetrať, umývať si ruky a používať jednorazové hygienické vreckovky. Stále sa možno aj zaočkovať.
Chrípka je na vzostupe. Kým prvý týždeň v roku zaznamenali lekári 46-tisíc akútnych respiračných ochorení, tento týždeň to bolo vyše 67-tisíc. Asi 20 percent z nich tvorí chrípka. Zvyšok sú ochorenia od nádchy až po zápal pľúc. Epidémia chrípky to však zatiaľ ešte nie je.
VIDEO: ÚVZ SR registruje viac ako 12 000 chrípkových ochorení
KAMERA: Silvia Pňačková
Ivan Bakoss z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že tohtoročná chrípková sezóna sa podobá na vlaňajšiu. Počet respiračných ochorení bol tento týždeň takmer rovnaký ako pred rokom.
„V sezóne 2006 - 2007 sa zaznamenala epidémia, ktorá prebehla koncom januára a vo februári s vrcholom v 6. kalendárnom týždni, keď ochorelo 130 580 osôb.“ Chrípková sezóna má zväčša dva vrcholy. Prvý na prelome novembra a decembra, druhý vo februári. „Kým na konci roka je najčastejšie chrípka typu A, vo februári to býva typ B.“ Na Slovensku sa vírusom chrípky ročne nakazí jeden až dva milióny ľudí. Posledné úmrtia na následky chrípky sa zaznamenali v sezóne 2002 - 2003, jedenásť ľudí.
Proti chrípke sa stále dá zaočkovať. Cena vakcíny je okolo 200 korún. Niektoré poisťovne ich klientom preplácajú. „Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradí očkovaciu látku všetkým poistencom, čo prejavia záujem. Stačí navštíviť praktického lekára, ktorý na vakcínu vypíše predpis a poistenec si ju vyberie v lekárni,“ povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
Percento zaočkovaných ľudí je u nás podľa Bakossa stále nízke. Vlani sa dalo zaočkovať asi 11 percent ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča aspoň 30-percentnú zaočkovanosť populácie.
Chrípka v číslach
Počas vlaňajšieho vrcholu epidémie v 6. týždni zaznamenali 130 580 akútnych ochorení.
Tento týždeň lekári nahlásili ,b>67 635 chorých.
Zdroj:ÚVZ
Ohrozená je tretina
Chrípkové epidémie sa týkajú tretiny populácie.
Imunologička Anna Valentová na stránke chrípka.sk píše, že podľa epidemiologických prieskumov sa vírusom chrípky infikuje až 33 percent populácie.
Vírus sa šíri kvapôčkami. Napáda bunky dýchacieho ústrojenstva, rozmnožuje sa a zabíja ich. Chorým sa zväčša človek začne cítiť dva dni po nakazení. Príznakmi sú zimnica, horúčka, nádcha, bolesť svalov a hlavy, kašeľ a únava. Najhoršie príznaky trvajú dva až tri dni, liečba trvá týždeň až desať dní.
Človek sa za rok môže nakaziť aj viackrát a niekedy sa vyskytne i viac druhov chrípky. Tá sa vyskytuje v typoch A, B, alebo C a vírusy neprestajne mutujú. Tomu sa prispôsobujú aj očkovacie vakcíny.
Do tela sa pri očkovaní vnesie vírus, ktorý nie je živý, aby človeka nenakazil a telo si mohlo vytvárať protilátky, čo trvá asi dva týždne.
(mp)
Zabila už milióny
Najhoršie boli pandémie v rokoch 1918, 1957 a 1968.
Chrípka môže okrem bežných komplikácií, ako sú horúčka, zimnica, únava, bolesti hlavy či kašeľ viesť aj k smrti. Počas pandémií v rokoch 1918, 1957 a 1968 zomreli po chrípke milióny ľudí na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ohrozeným skupinám obyvateľstva zaočkovať sa, najmä seniorom, chorým s oslabenou imunitou a deťom.
(mp)