Viac než pätina slovinských novinárov sa k dnešnému dňu podpísala pod text, ktorý vláde v Ľubľani vzal pokojný spánok, petíciu o cenzúre médií.
Reportéri v nej kabinet Janeza Janšu obviňujú z „každodenného“ cieleného zásahu do redakčnej práce a varujú pred nebezpečím, aké môže znamenať „autoritatívnu vládu potláčajúcu slobodu slova“ pre celú Európsku úniu. Tej Slovinsko od januára začalo predsedať.
Dobre skrytá cenzúra
Vonkajší pozorovateľ situáciu na prvý pohľad ťažko rozlišuje. Janez Janša s úsmevom odmieta nariadenie z cenzúry a odkazuje na titulné stránky hlavných slovinských denníkov, ktoré plnia články kritizujúce vládu.
Samotná petícia nespomína konkrétne príklady cenzúry. Organizácie na ochranu novinárskej slobody sú zatiaľ pokojné. Medzinárodná federácia novinárov iba vyzvala vládu, že by urobila dobre, keby umožnila nezávislé vyšetrenie kauzy.
Skutočnosť, že niečo nie je v poriadku, prezradí paradoxne kabinet sám. Skupine bruselských novinárov krátko pred odchodom rozdá úhľadnú zložku o „situácii médií“, ktorá popiera cenzúru.
Citovaný je aj člen správnej rady hlavného denníka Delo: „Odvtedy, čo Janša stratil vplyv na Delo a tiež na Večer, Delo sa stalo nezávislým, autonómnym denníkom.“ Teda odvtedy, čo premiér stratil vplyv, a príbeh sa tak vracia na začiatok.
Podľa Borisa Janušoveca, redaktora Večera, nie je v krajine klasická cenzúra, v zmysle, že by sa články posielali na Úrad vlády na schválenie. „Janša sa však snaží ovplyvniť médiá prostredníctvom firiem, ktoré ich vlastnia,“ tvrdí Janušovec.
Najviac sa skloňuje obchod medzi vládou a pivovarom Laško, ktorému patia Delo i Večer. Vláda koncom roku 2005 predala štátny podiel v najväčšej sieti obchodov s potravinami Lašku a jeho šéfovia potom vymenili ľudí vo vedení Dela i Večera podľa inštrukcií vládnej koalície.
Zmeny nálad
„Zrazu som mohol písať len jeden komentár za mesiac a nesmel som kritizovať zahraničnú politiku vlády. Šesť mojich článkov nebolo zverejnených vôbec, vraj nezodpovedali štandardu denníka. Za dvadsať rokov, čo tam pracujem, sa mi toto nestalo,“ hovorí redaktor Večera Janušovec.
Vlani, niekoľko mesiacov po zverejnení petície, nastal obrat. Laško, najmocnejšia firma v krajine, sa s vládou rozkmotrila a opäť vymenila vedenie v médiách, ktoré vlastní. Pribudlo kritiky vlády, hovorí sa o návrate časti vyhodených novinárov. A Laško čaká vyšetrovanie antimonopolného úradu.
„Osemdesiat percent našich médií je pod prísnym alebo nepriamym vplyvom vlády. Tridsať špičkových novinárov vyhodili. Petíciu podpísalo 571 ľudí. To predsa nie je normálny stav v demokratickej krajine,“ tvrdí razantný Blaž Zgaga, spoluautor textu.
Autor: Brusel