BRUSEL. Slovensko vo svojej energetickej koncepcii počíta s tým, že do roku 2020 zvýši podiel obnoviteľných zdrojov na 12 percent, Európska komisia však požaduje vyšší podiel. Vyplýva to zo včerajšieho vyjadrenia slovenského ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka po rokovaní s eurokomisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom.
Únia sa do roku 2020 zaviazala zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v priemere za celú EÚ na pätinu zo súčasných asi 8,5 percenta, každá krajina však prispeje rôznym dielom.
Podľa Jahnátka sa komisia dohodla, že polovicu z tejto kvóty budú musieť všetky štáty naplno akceptovať, druhá polovica sa bude vypočítavať podľa výkonnosti ekonomiky jednotlivých štátov.
„S tým, že sa bude predovšetkým brať do úvahy HDP na jedného obyvateľa. Tento prístup som ocenil, pretože si myslím, že je veľmi dobrý a výhodný pre pristupujúce členské štáty,“ dodal minister.
Komisia by mala 23. januára zverejniť balík návrhov, ktorý má zaistiť, že únia splní svoje ciele v rámci boja s globálnym otepľovaním. Návrhy, ktoré komisia zverejní, by potom mali obsahovať aj cesty, ktorými by sa únia mala vydať po roku 2012, keď vyprší takzvaný Kjótsky protokol.
„V energetickej koncepcii máme stanovený cieľ (podiel obnoviteľných zdrojov) na 12 percent. To nie je úplne v súlade s predstavami komisie. Požiadavka komisie je veľmi ambiciózna, na druhej strane veľmi investične náročná,“ povedal Jahnátek.
Česko by podľa vlády mohlo zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na výrobe elektriny na 8,6 percenta do roku 2020. Teraz podiel obnoviteľných zdrojov v Čechách predstavuje zhruba päť percent.