Ficovi sa nepáči cenotvorba

Predseda vlády chce, aby ministerstvo financií ešte raz preskúmalo cenovú reguláciu.

Ministerstvo financií má ešte raz preveriť, či je regulácia cien na Slovensku dostatočná.Ministerstvo financií má ešte raz preveriť, či je regulácia cien na Slovensku dostatočná. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

Počiatkov rezort v správe, ktorú predložil do vlády, totiž tvrdil, že je dostatočná.

BRATISLAVA. Po tom, čo premiér prirovnal marže obchodníkov k trhu s bielym mäsom, je presvedčený, že cenoví regulátori nevyužívajú dostatočne svoje právomoci. Preto ich treba prebudiť „z krásneho spánku“, tvrdí premiér. Ministerstvo financií má preto ešte raz preskúmať, či súčasné nastavenie cenovej politiky u nás je dostatočné.

Počiatkovo ministerstvo v návrhu Koncepcie cenovej politiky, ktorý vláda schválila, napísal, že súčasné pôsobenie jednotlivých orgánov štátnej správy v oblasti cien „je zo strany oslovených subjektov vnímané ako dostatočné“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa v správe uvádza, že korekcie trhu zo strany štátu sú síce možné a niekedy žiaduce, musia však byť systémové, a nie účelové.

Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál novú úlohu rezortu vysvetlil tak, že majú zistiť, či štát má dostatok právomocí v cenotvorbe, či sa dostatočne využívajú a či by sa mohli ešte rozšíriť. „Teoreticky je možný aj zásah do cenotvorby, no len v rámci možností, keďže regulácia zo strany EÚ je prísne kontrolovaná,“ povedal Šmál.

Ficova hra pred eurom

Politológ Samuel Abrahám pripustil, že premiérove výroky o cenách sa dajú chápať v súvislosti s blížiacim sa termínom zavedenia eura: „Je jasné, že po zavedení eura príde k určitému napätiu, podobne ako sa to deje v Slovinsku. No toto je najhorší spôsob, ako túto debatu začať.“

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý poradca ministra financií Richard Sulík súhlasí s názorom premiéra, že tam, kde sú monopoly, treba ceny regulovať a kompetentné orgány by mohli byť prísnejšie. Ide napríklad o ceny plynu alebo elektriny. Sulík ako príklad uviedol, že s rastom cien komodít na svetových trhoch sa dosť výrazne zvyšujú aj zisky niektorých korporácií. „To je v tom, že cenová regulácia tu zlyháva.“

S nástupom Ficovej vlády sa snaha o cenovú reguláciu zintenzívnila. „Príkladom je tlak vlády na cenotvorbu v energetike, hoci existuje samostatný regulačný úrad, či posledné aktivity namierené proti slobodnej cenotvorbe obchodných reťazcov,“ pripomenul Juraj Karpiš z inštitútu Iness.

Reguláciou sa neudržia dlhodobo nízke ceny

Politickým tlakom na regulačné úrady môže síce vláda podľa Róberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska dosiahnuť krátkodobo nižšie ceny. No o to s vyšším rastom treba rátať v budúcnosti, aby sa ceny dostali opäť na optimálnu úroveň, ktorá nebude ohrozovať chod a investície regulovaných podnikov. „Pokiaľ má pán premiér lepších odborníkov, ktorí na základe svojej odbornosti vedia kvalitnejšie regulovať ceny, treba ich dosadiť do regulačných úradov,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Štát má podľa Violy Kromerovej zo Slovenského živnostenského zväzu mechanizmy, ako kontrolovať ceny, no nemal by to robiť trestaním niekoho ex post. Pripomenula, že každá regulácia prináša aj korupciu.

Funkcia ceny

Podľa ekonomickej teórie je cena suma, ktorej sa musí niekto vzdať, aby mohol získať nejaký statok alebo službu. No zároveň hovorí o ich vzácnosti. Vyššia cena signalizuje nedostatok tovaru a motivuje firmy viac vyrábať. Ľudí zase k tomu, aby menej plytvali. Umelý zásah do ceny vedie k zníženiu výroby a nedostatku tovaru.

Najlepším spôsobom regulácie cien je tlak zo strany súčasných a možných výrobcov, ktorí hocikedy môžu vstúpiť na daný trh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu