BRATISLAVA. Najväčšia zdravotná poisťovňa neponúkla na tento rok niektorým nemocniciam zmluvy, alebo chce zazmluvniť menší počet lôžok ako minulý rok. Nemocnice nie sú spokojné ani s ponúknutými cenami. Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 58 nemocníc, s návrhom predvčerom nesúhlasila. O ďalšom postupe rozhodnú jej členovia na budúci týždeň v utorok.
Rokovania ešte nie sú ukončené
Ak zástupcovia asociácie nebudú súhlasiť s podmienkami poisťovne, klientom Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) od utorka poskytnú len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Znamená to, že nemocnice pacienta prijmú len v prípade, ak bude ohrozený jeho život alebo zdravie. „Do utorka sa zatiaľ nič nemení. Klientom Všeobecnej poisťovne poskytneme aj odkladnú zdravotnú starostlivosť,“ povedal Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska. Členmi asociácie sú napríklad nemocnice v Bardejove, Dolnom Kubíne, Dunajskej Strede alebo aj Fakultná nemocnica Milosrdní bratia v Bratislave.
Nemocnice nesúhlasia s cenami aj pre neustály tlak odborárov na mzdy. „Nezvýšenie cien znamená automaticky nezvýšenie miezd,“ povedal Petko.
Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že „zdravotníckym zariadeniam ponúkla taký objem výkonov, aký potrebuje na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov“.
Zariadenia, s ktorým poisťovňa na tento rok nechce vôbec predĺžiť zmluvy, hovorkyňa VšZP Petra Balážová nekonkretizovala. „Rokovania ešte nie sú definitívne ukončené,“ povedala. Poisťovňa podľa nej pri ponukách „vychádza z reálnych potrieb poistencov v danom regióne“.
Podľa televízie Markíza však zoznam existuje a je na ňom desať subjektov, napríklad nemocnica Zdravie Púchov, Železničná nemocnica v Košiciach či Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke.
Redukcia môže byť v prospech pacientov
Cieľom poisťovne pritom podľa Balážovej nie je úspora peňazí, ale „snaha efektívne využívať peniaze verejného zdravotného poistenia“.
Tomáš Szalay z Health Policy Institute si myslí, že pri redukcii lôžok a zariadení by mali byť hlavne známe pravidlá, na základe ktorých sa poisťovňa rozhodovala. Zariadenia by mali vedieť, kde sa nachádzajú. „Ak je niekto pod čiarou kvality a efektívnosti a poisťovňa s ním neuzatvorí zmluvu, je to na ochranu a v prospech pacientov,“ povedal Szalay.
Ani ostatné zdravotné poisťovne nechceli povedať, s ktorými zariadeniami neplánujú tento rok uzatvoriť zmluvy.
Zdôrazňujú, že zmluvy budú uzatvárať na základe vlastných kritérií kvality, efektívnosti a zohľadnia dostupnosť nemocníc pre svojich klientov. Súkromné poisťovne majú v súčasnosti s väčšinou nemocníc ešte platné zmluvy. Napríklad zdravotná poisťovňa Apollo až do konca júna. Európska zdravotná poisťovňa má zmluvy s nemocnicami uzavreté dokonca na neurčitú dobu.
Nemocnice: návrhy sú likvidačné
Znepokojené z návrhov zmlúv Všeobecnej zdravotnej sú napríklad aj nemocnice v Šahách, Zlatých Moravciach a Šali. Zmluvy, ktoré im na štvrťrok a polrok ponúka, považujú za likvidačné.
V zlatomoraveckej mestskej nemocnici Všeobecná zdravotná poisťovňa nezazmluvnila gynekologické a novorodenecké oddelenie. „V regióne máme až 85 percent poistencov tejto poisťovne. Tento výpadok, ktorý predstavuje asi milión korún, znamená znefunkčnenie zariadenia,“ hovorí riaditeľ Imrich Tóth.
Nemocnici v Šali prisľúbila poisťovňa iba polovicu z rozpočtu minulého polroka a má asi 70 percent pacientov tejto poisťovne. Limit podľa riaditeľa Alexandra Tirindu nepostačí ani na vykrytie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ktorú vlani poskytovali 70 percentám pacientov. „Hoci má vyrovnaný rozpočet, asi sa dostane do straty. Pokladám to za neférové nielen k nemocnici, ale aj voči poistencom,“ povedal Tirinda.
Traja riaditelia hovoria, že na hospitalizáciu berú iba akútne prípady, ktoré poisťovne musia preplatiť. Zdôraznili, že sa to dozvedeli v poslednej chvíli a nemajú finančnú rezervu.
Autor: bej