BRATISLAVA. Väznicu pre matky s deťmi, o ktorej minister spravodlivosti Štefan Harabin minulý rok v lete povedal, že je prioritou ministerstva spravodlivosti, začnú vraj stavať tento rok.
Ministerstvo podľa hovorcu Michala Jurčiho uvažuje, že na stavbu sa použijú peniaze, ktoré má na priority vyčlenené Zbor väzenskej a justičnej stráže.
„Odborníci majú jednoznačné argumenty. Dieťa nemôže byť trestané a prvé tri roky v živote dieťaťa sú pre jeho zdravý vývin mimoriadne dôležité,“ povedal Jurči.
Zariadenie má vzniknúť v NitreChrenovej, kde je jediná ženská väznica. Pozemok už rezort získal od ministerstva obrany, na stavbu chcel najskôr použiť eurofondy.
Lepšie v base ako u cudzích
Projekt pripravuje Zbor väzenskej a justičnej stráže, jeho šéfka Mária Kreslová hovorí, že väzenie by malo mať kapacitu 10 až 15 žien s deťmi do troch, výnimočne, najmä ak by išlo o súrodencov, až do piatich rokov. „Išlo by o bunky s materskou škôlkou a jasľami,“ hovorí.
Niekoľko podobných väzení v Európe Kreslová prešla a tvrdí, že pre citový vývoj dieťaťa má význam, ak sa, najmä pri kratších trestoch, zabráni tomu, aby ho vychovával niekto cudzí.
O väznici pre matky s deťmi hovoril už exminister Daniel Lipšic. Upravil zákon o výkone trestu tak, aby umožňoval žene vziať si do väznice dieťa.
Väzenia pre matky s deťmi sú v Európe bežné, majú ich aj krajiny V 4. V poľskom meste Grudziadz je už od roku 1952, v Česku vzniklo koncom roka 2002 v Světlé nad Sázavou. Ženy tam môžu byť s deťmi do troch, a s povolením riaditeľky do štyroch rokov. Do väzenia sa dostanú odsúdené, ktorých trest nepresahuje spomínaný najvyšší vek dieťaťa. Náklady na dieťa si hradia z rodičovských príspevkov.
„Nedochádza k narušeniu väzby medzi matkou a dieťaťom, na oddelení je pokoj, ženy sa celý deň starajú o deti,“ povedala hovorkyňa väznice Eva Hodná.
Zariadenie môže pomôcť aj podľa psychológov. „Dieťa patrí k matke, ich spoločný vzťah sa nedá nahradiť,“ hovorí psychológ Tomáš Kováč. Žena mohla čin spáchať aj neúmyselne, alebo pod tlakom okolností. Ak má vo väzení dieťa, mohlo by to prispieť k jej prevýchove, prebudiť pocit zodpovednosti a citový vzťah. Upozorňuje, že ženy treba správne vyberať, aby výhodu nezneužívali.
Tresty neprerušujeme
V zahraničí matkám pre ich malé deti aj prerušujú tresty. Naše zákony to umožňujú, len ak je žena tehotná, alebo dieťa nemá ani rok.
V Česku môže žena, ktorá sa na slobode o dieťa riadne starala, za ním odísť z väzenia na desať dní v roku, v niektorých krajinách na 30 dní.
Kreslová hovorí, že u nás sa zatiaľ o prerušení neuvažuje, za dlhodobé dobré výsledky môžu odsúdené získať odmenu päť dní mimo väznice.
O deti odsúdených sa zvyčajne starajú príbuzní, alebo končia v domovoch. Matku môžu navštevovať, počet návštev závisí od trestu. Štandardná je jedna dvojhodinová za mesiac.
Dieťa patrí k matke, ich spoločný vzťah sa nedá nahradiť.
Tomáš Kováč, psychológ