BRATISLAVA. Správna a dozorná rada Slovenského pozemkového fondu zostanú v súčasnom zložení minimálne do leta. Po včerajšom rokovaní vlády to potvrdila ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová z HZDS.
Predsedom správnej rady fondu tak zostáva Branislav Bríza (HZDS), ktorého premiér Robert Fico po vypuknutí pozemkovej kauzy obvinil, že podpísal škandalózne zmluvy, „nezlučiteľné s touto vládou“.
Prípad, ktorým sa niekoľko týždňov zaoberá polícia, dokonca označil za zlodejinu. K lukratívnym pozemkom v Tatrách sa dostala firma blízka Vladimírovi Mečiarovi.
Na odvolanie členov správnej a dozornej rady fondu nie je potrebná zmena zákona. Schvaľuje ich vláda, na návrh ministerstva pôdohospodárstva. Návrh na odvolanie leží na Úrade vlády od 27. decembra.
Kramplová, ktorá ho sama predložila, však včera povedala, že orgány fondu budú vymenené vtedy, keď bude predložený komplexný návrh zákona, ktorý by riešil situáciu vo fonde.
S takýmto postupom podľa nej súhlasí aj premiér Fico, ktorý pred niekoľkými týždňami vyhlásil, že Bríza bude na čele fondu maximálne do konca januára. „Fond je plne v pôsobnosti ministerky Kramplovej. Len od nej závisí, kedy predloží kompletný návrh na jeho rekonštrukciu,“ hovorí Fico.
Kramplová pritom tvrdí, že zmena zákona, ktorá by nanovo definovala orgány, kompetencie a smerovanie fondu, môže byť v platnosti najskôr začiatkom júna. Dovtedy zostane vo funkcii aj Bríza. Premiér to za problém nepovažuje. „Reštitúcie sú zmrazené, takže sa nemôže nič stať,“ povedala SME Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. Občania, z ktorých mnohí čakajú niekoľko rokov na vydanie štátom skonfiškovaných pozemkov, tak budú musieť vydržať, ešte niekoľko mesiacov, kým sa politici dohodnú.
Podľa poslanca Zsolta Simona (SMK) je zmena Ficovho postoja k Brízovi dôkazom, že v koalícii „zrejme nie je všetko v poriadku“. „Je evidentné, že v pozadí je konflikt záujmov koaličných partnerov, a nie snaha riešiť problém reštitúcií.“
Ani HZDS už netrvá na odvolaní celého vedenia pozemkového fondu vrátane nominantov Smeru.
Kramplová stiahla zákon o pôde
Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová z HZDS stiahla kontroverzný zákon, ktorý by umožnil Slovenskému pozemkovému fondu obchodovať s pôdou doteraz prenajímanou na poľnohospodárske účely.
„Takýto návrh by som asi v parlamente nevedela obhájiť,“ povedala po včerajšom rokovaní vlády Kramplová. Kedy predloží nový návrh, nepovedala.
VIDEO: Fico vysvetľuje Kramplovej rozhodnutie
KAMERA: Eugen Korda
Premiérov problém
Podľa premiéra Roberta Fica bol problém aj v tom, že štát dodnes neuzavrel proces reštitúcií. Hovorca pozemkového fondu Ľudovít Kavjak SME potvrdil, že nevybavených reštituentov je takmer 70-tisíc, pričom ich nároky predstavujú takmer 470 miliónov korún.
To znamená, že ak by začal štát vo veľkom rozpredávať pozemky, zrejme by nedokázal uspokojiť nároky všetkých týchto ľudí.
Návrh zákona kritizovala aj opozícia, podľa ktorej by bol avizovaný predaj pôdy, ktorú dnes spravuje pozemkový fond, pokračovaním mečiarovskej privatizácie z rokov 1994 až 1998.
„Stiahnutie zákona je pozitívom. Zároveň je to signál, že ministerstvo je riadené chaoticky,“ myslí si poslanec SMK Zsolt Simon.
Kramplová totiž predložila návrh zákona na rokovanie vlády v podobe, v akej ho pripravil jej predchodca a stranícky kolega Miroslav Jureňa. Ten tvrdí, že zákonom chcel vytvoriť priestor pre domácu podnikateľskú vrstvu, „aby si aj ona mohla odkúpiť štátnu pôdu“.
70-tisíc reštituentov
Doteraz mohol fond obchodovať s pôdou len za prísne vymedzených podmienok. To znamená pre potreby vyvlastnenia či na základe rozhodnutia o zriadení priemyselného parku. Kramplová navrhovala, aby mohol štát predávať pôdu aj jej doterajším nájomcom.
Ministerka tvrdí, že zákon stiahla, pretože nie je v prospech slovenských poľnohospodárov. „Boli tam vsunuté určité veci, ktoré tam nemali byť. Celý proces musí byť čistý a transparentný – a nie v prospech niektorých skupín,“ povedala.
Reštitúcie sú zmrazené, takže sa nemôže nič stať. Silvia Glendová,
hovorkyňa premiéra
Stĺpček Ivana Štulajtera
Ramienka
V polovici novembra premiér Fico „udal“ námestníka a predsedu správnej rady pozemkového fondu Brízu generálnemu prokurátorovi Trnkovi. Veľká vec. Urobil tak, lebo nadobudol podozrenie, že Bríza pri vydávaní náhradných pozemkov reštituentom podvádzal. Ak si ešte pamätáte, bolo to to adrenalínové obdobie, keď premiér hovoril o zlodejinách a ďalšie fungovanie koalície spájal s tým, aby vtedajší agrominister Jureňa navrhol vláde Brízovo odvolanie.
Dnes už koalícia opäť funguje, krajina má novú agroministerku, ale stále aj Brízu vo funkcii.
Absurdné na tom je, ako stojaté vody v orgánoch pozemkového fondu občanom vysvetľujú. Vraj tí ľudia, a najmä Branislav Bríza, už nemôžu nič vyparatiť, lebo vláda zastavila riešenie reštitúcií. Takže fond si teraz z rozhodnutia vlády neplní svoje zákonné povinnosti. Členovia jeho orgánov však plné platy berú. Iba reštituenti sú po rokoch papierovania nútení znova čakať, lebo v koalícii sa práve hrajú nejaké pozičné hry.
Koncoročné veľké ramená predsedu vlády sa tak pred očami menia na novoročné ramienka.