ĽUBĽANA. Eurové mince sa lesknú novotou a šéf štátnej pokladnice v Ľubľane môže hovoriť o úspechu, no Slovincom spoločná mena dvanásť mesiacov po jej prijatí nevonia.
Jeden z desiatich
Zvýšili sa maloobchodné ceny, krajina má najvyššiu infláciu v eurozóne a za vinníka je považované práve euro. Stačí chvíľu počúvať miestnych obyvateľov na hlavnom ľubľanskom námestí. „Vlani sa zdražilo hlavne jedlo, miestami až o 60 percent. Platy pritom zostali rovnaké,“ hovorí tridsaťpäťročná zdravotná sestra Andrea Grudenová.
Čašník v tunajšej kaviarni jej slová potvrdzuje. „Zákazníci sa dosť sťažujú. Niekedy dokonca odmietajú zaplatiť,“ tvrdí Alts Ciuha (30) a rovnako ako Andrea Grudenová dodá, „bol by som rád, keby sme z eura rýchlo vypadli a vrátili sa k toliaru“. Jediný ústretový názor z desiatky zaznamenaných pochádza od sedemdesiattriročného Štefka Jagera, ktorý má už vyše pol storočia na susednom námestí stánok so zeleninou. „Ľudia nadávajú na infláciu a príčinu vidia v eure, ale ja ho mám rád. Tovar teraz ľahšie predám cudzincom, ktorí pochádzajú z Európy, pretože majú eurá.“
Inflácia na Slovinsku je v súčasnosti 5,7 percenta, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2006. Ku koncu roka by mala klesnúť na štyri percentá, čo však bude stále najviac z krajín, ktoré platia eurom. „Máme problém s vysokou infláciou. Zavedenie eura k nej prispelo,“ povedal slovinský premiér Janez Janša skupine bruselských novinárov. Podľa analýzy jeho vlády zvýšilo euro infláciu o 0,6 percenta. Oveľa viac než samotná emisia eura ju ťahalo zdraženie potravín v medzinárodnom meradle, zvýšenie platov na úroveň výkonu ekonomiky a tá istá vec, ktorá postihla všetky krajiny pri prechode na spoločnú menu - zaokrúhľovanie cien nahor.
Uškodil aj monopol
„Hlavne maloobchodné ceny, v kaviarničkách, reštauráciách a podobne, sa zaokrúhlili hore. Nad týmto vláda nemala kontrolu,“ povedal minister financií Andrej Bajuk. Dodal, že Slovinci sú na zmeny cien citliví, pretože mnohí si pamätajú hyperinfláciu z 80. rokov, ktorá znehodnocovala peniaze doslova zo dňa na deň. Vlani najviac zdraželo pivo, ktoré stojí v priemere o štvrtinu viac, a káva. V centre Ľubľany stála šálka kávy pred zavedením eura v prepočte 90 centov, po jeho zavedení 1,40 eura.
Špecifickým slovinským problémom, ktorý sa prejavil v zdražení tovarov, je malá konkurencia na trhu. Potraviny dodávajú len tri veľké firmy, z nich dve sú majetkovo prepojené. Dominantné postavenie na trhu im umožňuje diktovať ceny bez toho, aby im v tom čokoľvek bránilo.
Autor: Katarína Šafaříková