Herečky budú dávať, čekni flow

Stodvadsať hiphopových tanečníkov sedí na predstavení Baletu SND. Dvadsaťsedem sekúnd rapuje Rytmus pre publikum na premiére hry Fetišistkyv Činohre SND. Čo majú oba spomenuté javy spoločné? Laciho Strika.

Laci Strike (vpravo) s tímom z hry Fetišistky slovenskej autorky Ivety Horváthovej.Laci Strike (vpravo) s tímom z hry Fetišistky slovenskej autorky Ivety Horváthovej. (Zdroj: DANIEL VESELSKÝ)

Vďaka tréningom vo svojej Street Dance Academy tanečník Laci Strike pochopil, že treba aj dnešnú mládež pritiahnuť do divadla. „Je to počítačová generácia. Kašlú na nejakú klasickú drámu. Treba im však vštepovať aj takéto hodnoty,“ konštatuje.

Pred mesiacom 120 ľudí z jeho tanečnej školy išlo na Andyho Warhola. Dnes Laci skúša choreografiu s herečkami Studenkovou, Magálovou, Turzonovovou, Pauhofovou a Lapišákovou. Že je to problém? Zabudnite.

„V divadle sa cítim dobre. Je to iné ako na pódiu. Žiada si to iný pohyb, inak pracujeme s tancom, musím vychytať hĺbku, priestor a iné detaily, ktoré pri obyčajnom tanečnom vystúpení do úvahy neberiem,“ porovnáva choreograf. Veľa ľudí jeho spolupráca s divadlom prekvapila. „Asi odo mňa čakali iný pohľad na umenie. Už dávnejšie som spolupracoval napríklad s pánom Milanom Sládkom. Bolo to tanečno-divadelné, hral tam orchester a my sme robili hmlu,“ spomína Laci Strike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K divadlu pričuchol už pred Sládkom. „Keď má niekto chuť robiť vrtuľníky na hlave na ulici, tak môže. Tieto veci som robil pred desiatimi rokmi. Dnes hľadám nové veci a aj ich robím. Jednoducho to tak chcem.“

Lenže práca s takou serióznou inštitúciou ako Slovenské národné divadlo by v Laciho brandži mohla človeka diskvalifikovať. „Samozrejme, sú veľmi ortodoxní ľudia. Ja som tiež ortodoxný, ale v iných veciach. Viem experimentovať, lebo ma to posúva vpred. Mám rád úlety. Škatuľky nemusím. Je to plytké a je to málo. Tam sa končí rozhľad. Ani Bailando ma nediskvalifikovalo a to bola komerčná záležitosť. Hip­hop vychádza z dier. Nie je stále zasadený na ulicu,“ vysvetľuje.

Či sa po premiére Fetišistiek v réžii hosťujúcej režisérky Soni Ferancovej už túto sobotu budú ozývať hlasy, že hip­hop do Národného nepatrí, Lacimu spánok z viečok nekradne.

SkryťVypnúť reklamu

„To neriešim. Od toho tam je režisér. Hra je veľmi zaujímavá, má svoju kostru. Podľa mňa je to dobrá hra. Náš tanec tam má opodstatnenie. Je to taká čerešnička na torte,“ stojí si za svojím.

Ako prijali Laciho dámy Studenková, Magálová či Turzonovová? „Sú to profesionálky. Podľa mňa sa aj potešili, lebo je to zmena.“ Radikálny problém odtancovať Laciho choreografiu nemali. „Ťažšie som z nich ťahal bounce. Viete, čo mám na mysli? Skrytý pohyb, niečo, čo je vnútri a je to mimoriadne dôležité.“

Na ceny je tanečník zvyknutý. Je predčasné hovoriť, či okrem rýdzo tanečných trofejí pribudne aj divadelná doska. Určite by to nebola prvá cena z iného súdka. Okrem tanečných má napríklad aj dve od primátora Handlovej. „Som veľký pat­riot a Handlovčan. Nezabúdam na to. Mesto mi pomohlo, keď som začínal. Keď mi dajú cenu, tak ju slušne prijmem, poďakujem a poteší ma to,“ prízvukuje hiphoper.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem činohry možno Laci vyskúša aj spoluprácu s baletom. „Už som hovoril s Máriom Radačovským. Uvažujeme o projekte, kde bude v kontraste balet verzus pouličné tancovanie.“ Na otázku, či to bude vyzerať ako v tanečnom filme Step Up o baletke a hiphopovom tanečníkovi, prišlo Laciho rázne: „Nie! Bude to lepšie.“

Okrem choreografie sa Laci vo Fetišistkách zaslúžil aj o výber hudby. „Možno mi niekto za túto robotu dá rešpekt, lebo som do Národného dostal Rytmusovu skladbu.“ Dvadsaťsedem sekúnd skladby Skit je bez nadávok. „Má výborný flow.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 078
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 423
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 173
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 544
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 492
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 247
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 050
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 882
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu