S blížiacimi sa voľbami v Srbsku a odratúvaním do vyhlásenia nezávislosti Kosova obnovili európske štáty diplomatickú snahu pritiahnuť Belehrad pevne k Západu.
Slovinci, ktorí od začiatku roka predsedajú únii, včera oznámili, že chcú už o tri týždne podpísať so Srbskom takzvanú Stabilizačnú a asociačnú dohodu.
Načasovaná ponuka
Dohodou sa pre 90 percent srbského tovaru úplne otvorí trh únie s takmer polmiliardou nákupcov a srbská vláda získa prvú právne záväznú vstupenku do vlaku, ktorý môže prísť až k plnému členstvu v únii. Ponuka Srbsku prichádza necelé dva mesiace po tom, čo Brusel prelomil ľady a dohodu parafoval. Chýbal tak už „len“ podpis.
K tomu by malo dôjsť už na schôdzke ministrov zahraničia únie 28. januára. Bolo by to medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb v Srbsku a krátko predtým, než dosiaľ stále srbská provincia Kosovo vyhlási samostatnosť. Špekuluje, že by sa tak mohlo stať už o mesiac.
Mladič stále v pozornosti
Pretože pod dohodou so Srbskom musí byť 27 podpisov, európsky diplomat Dimitrij Rupel využil prítomnosť tlače a znovu včera apeloval na rezervované štáty.
Dodal, že „Srbsko má miesto v únii“ a variant, že by sa obrátilo k Rusku, „je potenciálne veľmi nebezpečný.“ Jeho slová mierili najmä do Holandska, Belgicka, Írska, Švédska a Dánska. Tieto štáty majú najviac výhrad proti podanej ruke Srbsku, keďže Mladič a ďalší stále nesedia za mrežami. Ani jeden štát nie je jasne proti.
Srbsko musí pred podpisom splniť všetky podmienky. Jednou z nich je plná spolupráca s Haagom. Eurokomisár pre rozšírenie Olli Reh si chce o tom „veľmi skoro“ pohovoriť s novým šéfom haagskeho tribunálu Sergom Brammertzom, ktorý bude mať rozhodujúce slovo.
Autor: Kateřina Safaříková, Ľubľana