MANCHESTER, BRATISLAVA. Arizonský senátor John McCain si posledné dni v New Hampshire vychutnával. Ako prezidentský kandidát tam už pred ôsmimi rokmi raz vyhral. A včera mohol úspech zopakovať. Ak by mu to neprekazil exguvernér Massachusetts Mitt Romney.
Kým pred ôsmimi rokmi ho stopol George Bush, McCain včera dúfal, že po úspechu v New Hampshire by vysnenú nomináciu na prezidenta na septembrovom republikánskom konvente v St. Paul.
„V primárkach budem voliť Obamu, ale veľmi vám prajem, aby ste vyhrali,“ hovorila mu na jednom z mítingov miestna volička. To McCainovmu tímu spôsobuje starosti v nejednom štáte s veľkým počtom nezávislých voličov (voliči v USA sa registrujú ako nezávislí, republikáni či demokrati). O rovnakú skupinu bojuje aj Obama, a tým mu hlasy odčerpáva.
Republikánom sa veľmi nepáči, že mal mnohé nezhody s Bushom a bol s konzervatívcami na nože pre ekológiu, financovanie politických strán či imigračnú reformu. McCain má svoj štýl a svoje názory bez ohľadu na stranícku nálepku. Veď ho podporil aj Joe Lieberman, niekdajší viceprezidentský kandidát demokratov, dnes nezávislý senátor. To všetko by mu pomohlo v súboji s demokratmi. V prieskumoch proti nim ako jediný republikán vedie.
S McCainom to počas tejto kampane vyzeralo najskôr zle. Najmä, keď sa v riskantnom kroku odhodlal otvorene podporiť prezidentov plán zvýšenia počtu vojakov v Iraku. A ten, ako sa zdá, zafungoval. Ako veterán z Vietnamu a vojnový zajatec tak posilnil svoju pozíciu v otázke bezpečnostnej politiky. Tá je pre republikánov zásadná.
Jeho zdanlivou nevýhodou môže byť vek v deň inaugurácie by mal 72. No nejde o žiadneho roztraseného dedka. Pred rokom s vnukom Jackom prešiel takmer 50-kilometrovú túru v Grand Canyon. „Keď moja 95-ročná matka išla na dovolenku do Paríža, nechceli jej prenajať auto. Tak si jedno kúpila,“ rozpráva na mítingoch McCain svoj príbeh. Ten nový z New Hampshire sa mohol iba začať.