BRATISLAVA. Prijatie eura, európska ústava, kandidát na prezidenta. Tieto témy dnes rozdeľujú opozíciu.
Predseda SMK Pál Csáky si myslí, že rozdiely v opozícii spôsobuje súperenie KDH s SDKÚ. „Stále majú obavy o svoju identitu, stále majú obavy o to, či zostanú samostatní, alebo splynú s SDKÚ,“ povedal.
KDH je na rozdiel od SMK a SDKÚ proti európskej ústavnej Lisabonskej zmluve a nesúhlasí, aby sa na Slovensku začalo o rok platiť eurom.
„Toto nie je cesta modernizácie Slovenskej republiky – byť apriori proti všetkému a myslím, že súperiť len s opozičným subjektom je veľmi krátkozraké,“ tvrdí Csáky, podľa ktorého postoj kresťanských demokratov k euru hraničí s nezodpovednosťou.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš už predvčerom povedal, že odpor KDH proti euru nie je najšťastnejším pokusom odlíšiť sa od ostatných.
Predseda KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že už za Dzurindovej vlády mali odlišný názor na termín prijatia eura aj na euroústavu. „My nemeníme názory.“
Aj keď priznáva rivalitu s SDKÚ, postoje KDH podľa Hrušovského neovplyvňuje. „Nerozumiem vyjadreniu pána predsedu Csákyho. KDH nemá obavu, že by sa jeho politika nedokázala na Slovensku presadiť.“
Opozícia sa dlhodobo nevie zhodnúť, kto bude jej kandidátom v prezidentských voľbách v roku 2009.
„Nedá sa vylúčiť, že toto taktizovanie KDH už je príprava na ohlásenie vlastného prezidentského kandidáta,“ povedal predseda SMK Pál Csáky.
SDKÚ navrhuje za prezidentku svoju podpredsedníčku Ivetu Radičovú.
Šéf SMK upozornil, že si opozičné strany nie sú súpermi. Ich súperom je koalícia. „Ak chce KDH získať podporovateľov, nie je najšťastnejšie ich získať od opozičných kolegov, ale skôr od vládnych strán.“
Odlišnosti v koalícii sú podľa Hrušovského spôsobené tým, že KDH je pravicovo-konzervatívne a SDKÚ pravicovo-liberálne.
„Nepovažujem za správne, ak by si opozičné strany mali lanáriť voličov alebo si vypaľovať rybník. Ak KDH k tomu smeruje, tak to nepovažujem za správne,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. KDH nepovažuje za súpera ani konkurenta. Postoj KDH k euru Janiša prekvapil, lebo o tom, či ho chceme prijať, sa rozhodlo v roku 2005, keď boli kresťanskí demokrati vo vláde.
Politológa Grigorija Mesežnikova Csákyho kritika neprekvapila. Myslí si, že mohol reagovať na pritvrdenie Hrušovského rétoriky na adresu SMK spred niekoľkých dní. Ten pre agentúru SITA medzi sviatkami povedal, že ak bude Csáky pokračovať v nasadenom štýle politiky, ktorá je nekompatibilná s politikou KDH, môže sa stať, že spolupráca oboch strán bude čím ďalej zložitejšia.