BRATISLAVA. Žiadateľov o hypotekárny úver do 35 rokov môže štát aj v tomto roku podporiť zvýhodnením úrokovej sadzby o 1,5 percenta. O ďalšie percento im zníži úrok aj banka.
Podmienkou pre žiadateľov o hypotéku v prvom štvrťroku je, že ich mesačný príjem vlani neprekročil 25 368 korún. „Zvýhodnený úrok o 2,5 percenta môže získať aj žiadateľ, ktorému sa od januára zvýšil príjem napríklad na 40 tisíc korún, no vlani spĺňal príjmovú hranicu,“ povedala Mirka Mitková z Hypocentra.
Aktuálny príjem žiadateľa je rozhodujúci na určenie jeho bonity, na základe ktorej mu banka nastaví základnú úrokovú sadzbu.
Príjmová hranica na zvýhodnenú hypotéku pre mladých sa prehodnocuje každý štvrťrok. Určí sa ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v predchádzajúcom kvartáli. Ak sa teda niekto nezmestí do príjmovej hranice pre niekoľko sto korún teraz, môže o zvýhodnený úver požiadať v apríli. Podľa odhadov ING Bank by priemerná mesačná mzda za posledné tri mesiace 2007 mohla dosiahnuť 22 720 korún. Tým by sa maximálna príjmová hranica pre zvýhodnenú hypotéku od apríla posunula zhruba na 29,5 tisíca.
Ak žiadajú o zvýhodnený hypotekárny úver manželia, podmienku príjmu musí spĺňať každý z nich. Bankám totiž zákon neumožňuje posudzovať príjem manželov spolu, ale len oddelene. „Zatiaľ neuvažujeme o žiadnej zmene v podmienkach pre zvýhodnené hypotekárne úvery,“ povedal včera hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.
Na zvýhodnený úver si možno najviac požičať 2,5 milióna korún. Banky potvrdili, že zvýhodnenú hypotéku čerpajú predovšetkým žiadatelia z mimobratislavských krajov.
Klienti, ktorí žiadajú o hypotéku pre mladých, preferujú podľa hovorcu Slovenskej sporiteľne Štefana Frimmera najmä úrokovú sadzbu s viazanosťou na jeden rok. Až dve tretiny žiadateľov sú muži. Priemerný vek žiadateľa je 28 rokov. V UniCredit Bank boli najčastejšie žiadateľmi manželské páry alebo dvojice vo veku 26 až 35 rokov.
Hypotéky v nasledujúcich mesiacoch zrejme nezlacnejú. A to aj napriek tomu, že analytici predpokladajú zníženie základnej sadzby Národnej banky v prvom polroku zo 4,25 na 4 percentá. „No výhľad vývoja úrokov v eurozóne v roku 2009 zostáva nejasný a je možné, že banky sa s premietnutím poklesu do konečných sadzieb klientov nebudú ponáhľať,“ povedala analytička ING Bank Lucia Šrámková.