BRATISLAVA. Jedným z výdavkov, s ktorým musí každý majiteľ psa rátať, sú dane za jeho chov alebo držanie. Platia sa zväčša raz ročne a ich výšku stanovuje mesto či obec.
Úľavy len niekde
Povinnosť platiť daň sa nevzťahuje na psy chované na vedecké či výskumné účely, psy umiestnené v útulku a tie so špeciálnym výcvikom pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.
Mestá a obce môžu od daňovej povinnosti oslobodiť alebo poplatok znížiť vybraným skupinám obyvateľstva, medzi ne niekedy patria dôchodcovia. Na úľavu sa nemožno spoliehať, je lepšie si vopred výšku poplatku zistiť. V ústrety vychádzajú skôr narodeným majiteľom psov napríklad v Trnave. Dôchodca tu platí 200 korún ročne namiesto 300 či 1000 korún (podľa toho, kde psa chová). Podmienkou však je, že nemôže mať okrem dôchodku iný zdroj príjmu. V Prešove neplatia daň za psa dôchodcovia žijúci v rodinných domoch, ale iba v prípade, že s nimi v domácnosti nežije ďalšia osoba. V Prešove, Žiline, Trnave, ale aj iných mestách daň za psa neplatia zdravotne ťažko postihnutí ľudia.
Chov v byte a dome
Zväčša sú poplatky za chov psa v rodinnom dome nižšie, ako za chov v byte. V niektorých prípadoch majú majitelia psov chovaných v domoch o polovicu nižšie dane ako v bytoch. Inde sa platí za prítomnosť psa v byte i desaťnásobne viac ako za jeho spolunažívanie s človekom v dome v tom istom meste.
Z krajských miest, ktorých poplatky za psa SME zmapovalo, musia s najvyšším ročným výdavkom za psa chovaného v byte počítať Prešovčania, kde mesto stanovilo daň na 2000 korún. Tú istú sumu musí odviesť aj majiteľ psa chovaného v byte v Bratislave – Petržalke, ale len v prípade, že výška psa v kohútiku presiahne 43 centimetrov.
Nemožno počítať s tým, že v menších mestách musia byť poplatky za psa nižšie ako v krajských sídlach. Dokazuje to napríklad Myjava, kde stanovili daň za psa v byte na 1500, či Poprad, kde sa platí 1200 korún, čo je viac ako ročne zaplatí majiteľ psa chovaného v byte v Trenčíne, Trnave či v Banskej Bystrici.
Poplatok za psa chovaného v rodinnom dome Poprad stanovil na 600 korún, pričom najvyšší poplatok za psa v rodinnom dome v krajských mestách zväčša nepresahuje 500 korún.
Pozor na termín
Ak ste si psa zaobstarali nedávno alebo o kúpe uvažujete, mali by ste vedieť, že povinnosť zaplatiť za jeho chov či držanie poplatok mestu vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník psa nadobudol. Zaniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom prestal byť jeho vlastníkom. Vznik daňovej povinnosti treba správcovi dane ohlásiť do 30 dní a v tejto lehote zaplatiť aj daň za zdaňovacie obdobie, či jeho časť.
Pre majiteľov, ktorí psa chovajú už dlhšie, je dôležitým termínom 31. január. Do tohto dátumu je daň za psa za zdaňovacie obdobie splatná bez vyrubenia. Niektoré mestá však vyššiu daň za psa umožňujú majiteľom zaplatiť postupne.