BRATISLAVA. Pes môže byť pre staršieho človeka nielen dobrým priateľom, ale prispieva aj k zlepšeniu psychiky a zdravia seniora. Potvrdzujú to psychológovia, veterinári i chovatelia.
Zároveň sa zhodujú v tom, že jeho kúpu či osvojenie si treba zvážiť, pretože každý človek vo vyššom veku nemusí mať k psovi vzťah, alebo sa o neho nemusí dokázať dostatočne postarať.
Najmä v prípade starších ľudí je tiež dôležitý výber vhodného plemena. Ak sa podcení alebo dosť dobre neodhadne, môže vzájomné spolužitie priniesť namiesto radosti a pohody trápenie pre obe strany.
Impulz pre psychiku
„Starší ľudia často trpia pocitmi osamelosti. Dôvodom je reálna strata blízkych alebo ich nedostatočný záujem či zaneprázdnenosť povinnosťami,“ vraví psychoterapeutka Eva Janíková z Bratislavy. Pes podľa nej môže byť pre seniora výborným partnerom a spoločníkom, ktorý môže nahradiť spoločnosť blízkych a obohatiť ich zväčša zredukovaný životný program.
„Na psa treba mať čas, toho majú seniori dostatok. V jeho prítomnosti ho môžu využiť zmysluplne,“ myslí si Janka Horská z prešovskej organizácie Priatelia zvierat.
Podľa prezidentky Slovenskej asociácie cvičiteľov terapeutických, vodiacich a asistenčných psov Jany Juhásovej starší ľudia berú psy ako partnerov, ktorým sa môžu vyžalovať. Za dôležitý považuje aj fyzický kontakt človeka so psom.
Prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík dodáva, že mnohým starým i chorým ľuďom sa vďaka prítomnosti psa v ich blízkosti zlepšil psychický i fyzický stav. „Viacerí z nich potvrdili, že po príchode psa do ich domácnosti našli dôvod, prečo žiť,“ dopĺňa Štefík.
Pravidelný režim
Starostlivosť o psa dokáže dôchodcovi prinavrátiť nielen pocit, že ho niekto potrebuje, ale pomôcť mu môže aj po fyzickej stránke. S príchodom štvornohého priateľa sa na seniora prenáša povinnosť starať sa o nového člena domácnosti. „Prechádzky so psom vnášajú do života človeka pravidelný režim vrátane pohybu na čerstvom vzduchu,“ tvrdí šéf Slovenskej kynologickej jednoty. Je to práve pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý nebýva v prípade osamelých dôchodcov samozrejmosťou. Von treba so psom chodiť za každého počasia, a to vedie seniorov k otužovaniu.
Nové priateľstvá i závisť
Podstatný je aj ďalší aspekt, ktorý pravidelné prechádzky so psom staršiemu človeku prinášajú a o ktorý by bez spolužitia s ním mohol byť ochudobnený. Je ním kontakt s ľuďmi, s ktorými sa zoznámi počas prechádzok. Pes sa môže stať dobrým kontaktným partnerom, vďaka ktorému môže jeho majiteľ nadviazať nové priateľstvá. Na druhej strane, zároveň vie v okruhu rovesníkov vzájomné vzťahy aj narušiť. „Z vlastných skúseností viem, že zadováženie si psa jedným dôchodcom môže spôsobiť závisť ostatných seniorov, ktorí takéhoto partnera nemajú,“ vystríha Štefík.
Pomoc pri diagnózach
Pozitívny vplyv psa na človeka potvrdzujú aj výsledky kanisterapie, ktorá stavia na ich vzájomnej fyzickej blízkosti. „V zahraničí je bežné, že psík je súčasťou terapie mnohých diagnóz. Pri depresiách preladí smutné myšlienky a pocity beznádeje,“ vraví psychoterapeutka Janíková.
Na Slovensku sa kanisterapia využíva úspešne u ľudí s vrodenými či získanými psychickými poruchami.
„Kým ešte fungovalo prvé bratislavské Senior Centrum na Záhrebskej ulici v pôvodnom programovom rozsahu, psy a mačky pravidelne navštevovali starších ľudí prichádzajúcich do denného sanatória,“ spomína Janíková.
Účinky kanisterapie na psychiku seniorov v domovoch dôchodcov a ústavoch si pochvaľuje aj prezidentka Slovenskej asociácie cvičiteľov terapeutických, vodiacich a asistenčných psov. „Bezprostredná blízkosť zvierat mnohým starším ľuďom pripomína ich mladosť,“ dodáva Juhásová.
V zahraničí je bežné, že pes je súčasťou terapie mnohých diagnóz.
Pri depresiách preladí smutné myšlienky a pocity beznádeje.
Eva Janíková, psychoterapeutka a psychiatrička
Starší človek a jeho pes
Aké plemená odporúčajú
človeku nad 55 rokov, ktorý žije sám v paneláku: cavalier king charles španiel, jazvečík, čivava, pekinský palácový psík, malé krížence,
staršiemu človeku žijúcemu osamelo v rodinnom dome na vidieku: zlatý retriever, labrador,
staršiemu dôchodcovskému páru v mestskom byte:
niektoré z plemien vhodných aj pre človeka, ktorý žije sám v panelákovom byte,
aktívnemu dôchodcovi:
border kólia, jack russel teriér, zlatý retriever,
dôchodcovi so zníženou pohyblivosťou: yorkshirský teriér, čivava, maltezák, baset, mops, west highland white teriér, pekinský palácový psík.
Zdroj : Priatelia zvierat, Prešov
Čo zohľadniť pri výbere
v akom prostredí a v akých podmienkach bude pes žiť,
fyzickú kondíciu človeka a temperament psa,
či je dôchodca ochotný a schopný zvládnuť obdobie šteňacieho veku psa, alebo by rád získal spoločníka, ktorý už má isté návyky a výcvik,
akú časť mesačného či ročného osobného rozpočtu môže budúci majiteľ vynaložiť na stravu a zdravotnú starostlivosť o psa.
Kde hľadať informácie
Okrem pomerne drahej literatúry môžu byť dobrou pomôckou pri hľadaní najvhodnejšieho štvornohého spoločníka odborné časopisy, alebo tiež internetové stránky, napríklad:
www.epes.sk www.opsoch.sk
www.havino.net
Ako si vyberať
Kým sa starší človek rozhodne pre kúpu či osvojenie psa, mal by zodpovedne posúdiť, či ho skutočne chce a bude ho mať rád.
Dôležité je i zvážiť, či vybrané zviera aj fyzicky zvládne. „Ak je senior v dobrej kondícii a chodí na pravidelné prechádzky, môže mu byť výborným partnerom i väčší pes,“ odporúča psychoterapeutka Eva Janíková. Ak sú jeho fyzické sily obmedzené, treba zvážiť veľkosť, silu a vlastnosti plemena, ktoré si zvolí. Pri veľkom a dobre nezvládnutom psovi napríklad hrozí, že môže fyzicky slabšieho majiteľa pri prejave náklonnosti zhodiť a spôsobiť mu zlomeniny. Preto je potrebné sa ešte pred rozhodnutím dozvedieť o psovi, jeho vlastnostiach a potrebách, čo najviac.
Pri dileme, či by si mal senior zvoliť mláďa, alebo staršieho jedinca, sa väčšina odborníkov prikláňa skôr k staršiemu psovi. „Je pokojnejší, socializovaný a má hygienické návyky,“ tvrdí Janka Horská z organizácie Priatelia zvierat.
Nie zanedbateľným kritériom by mali byť aj peniaze. Vo všeobecnosti platí, že čím je pes väčší, tým vyššie sú náklady na jeho chov.
(ht, den)