BRATISLAVA – Kancelária prezidenta republiky platila za miesto v ústrednej lóži SND, aj keď bol prezident v kritickom zdravotnom stave a aj keď bol na zahraničných cestách, úradoval či sa doliečoval v Košiciach. Počas liečenia prezidenta v Innsbrucku kancelária lóžu prestala platiť. No iba preto, lebo sa začali divadelné prázdniny.
Platili za prázdnu lóžu
Prenájom lóží v SND pre ústavných činiteľov stál vlani vyše 1,2 milióna korún – za každé predstavenie opery či baletu v SND zaplatili občania najvyšším ústavným činiteľom v prvom polroku vyše 18-tisíc korún. Vo väčšine prípadov platili za prázdnu lóžu. Prezident má v opere prenajaté štyri miesta a každé stojí 1400 korún. Vlani kancelária prezidenta zaplatila za miesta v ústrednej lóži viac ako 330-tisíc korún.
Nevyhnutná výnimočnosť
Hoci ústrednú lóžu v druhom polroku 2000 žiaden najvyšší ústavný činiteľ nevyužil, šéf protokolu prezidentskej kancelárie Milan Cigáň pokladá prenajaté miesta v SND za nutnosť: „Lóža sa využíva pri slávnostných a protokolárnych akciách. Nemôže na tom mieste sedieť raz nejaký generálny riaditeľ a raz prezident. A štátnu návštevu nemôžete usadiť do prvého či druhého radu. Vyhradené miesta v národných divadlách majú hlavy štátov všade, či už je to konštitučná monarchia alebo republika.“ Jeho slová o výnimočnosti lóže nevedomky potvrdili pracovníci divadla, ktorí ju nášmu fotografovi neumožnili odfotiť.
O lóžu sa delia
O tom, ako často chodieva prezident do divadla na operu a balet, existujú rozporuplné informácie. Zdroj blízky divadlu tvrdil, že prezident bol vlani v divadle trikrát. Ľudia v okolí prezidenta hovorili, že pred zdravotnými ťažkosťami navštevoval divadlo dva-trikrát za štvrť roka. Cigáň je presvedčený, že slovenskí prezidenti navštevujú SND častejšie ako raz mesačne.
O ústrednú lóžu sa prezidentská kancelária delila s Kanceláriou NR SR a úradom vlády. Tie si prenajali v lóži po štyri miesta len v prvom polroku. Zaplatili za ne každá vyše 205-tisíc korún. Po letných divadelných prázdninách prenájom na druhý polrok lóže neobnovili. Prezidentská kancelária prenájom platila aj v druhom polroku, hoci prezident v divadle vôbec nebol. Svoje miesta v lóži prepustila ministerstvu zahraničných vecí pre zahraničnú návštevu. V takých prípadoch sa lóža platila z rozpočtu MZV.
Od 1.1. nezáujem
Od 1. januára si ústrednú lóžu neprenajal nikto. Kancelárie NR SR a úradu vlády sa totiž nechcú podieľať na financovaní dvanásťmiestnej lóže a pre prezidentskú kanceláriu je to priveľa. Ján Klepáč z ekonomického úseku kancelárie prezidenta povedal, že rokovania sa viedli na rôznych úrovniach, ale nedošlo k dohode. Podľa neho je na zváženie, či divadlo, ktoré zo štátneho rozpočtu dostáva veľký balík peňazí, by nemalo pre najvyšších ústavných činiteľov vyčleniť miesta bezodplatne. Oslovili vraj aj ministra kultúry Milana Kňažka, ktorý sľúbil, že to prediskutuje s generálnym riaditeľom SND Dušanom Jamrichom.
Podľa Klepáča sa lóža nedá prenajať iba v prípade potreby: „Sú veľké a bohaté firmy, ktoré by boli ochotné lóžu si prenajať na celý rok. V prípade potreby by sme potom museli rokovať s nejakou firmou.“
Okrem ústrednej si úrad vlády prenajímal aj menšiu lóžu. Za tú platil celý rok. Prenájom menšej lóže úrad vlády stál 350-tisíc korún.
Vyťaženosť ústrednej lóže je nízka aj zo strany NR SR a úradu vlády. Vylepšujú ju len zahraničné návštevy.
PETER KUNDER