Streda, 24. február, 2021 | Meniny má MatejKrížovkyKrížovky

Srdcia pričasto zlyhávajú na štadiónoch

Športovcom zlyhávajú srdcia. Pomaly bežná vec. Bolia z toho srdcia tých, čo ostali nažive a ktorí si myslia, že ich majú zdravé. Len či naozaj.

Posledná rozlúčka s výborným sevillským futbalovým obrancom Antoniom Puertom. Trúchlilo nielen mesto, ale celé Španielsko, ba futbal v celom svete.Posledná rozlúčka s výborným sevillským futbalovým obrancom Antoniom Puertom. Trúchlilo nielen mesto, ale celé Španielsko, ba futbal v celom svete. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Smrť pred očami plných hľadísk. Priamo na športoviskách. Počas zápasov. Alebo na tréningoch. Nebolo by nič horšie, ako začať si na to zvykať.

Šport vlani vyprevadil na druhý svet viacero hviezd v rokoch, ale aj pár hviezdičiek, ktoré najlepšie roky mohli mať len pred sebou.

Výkričný prípad Puertu

Výkričným prípadom minulého roka bola tragédia 22–roč­ného španielskeho futbalového obrancu FC Sevilla Antonia Puertu. Po prvej srdcovej príhode – krátko predtým, ako sa ho nič netušiaci tréner chystal vystriedať – sa síce prebral a do šatne odišiel po vlastných, ale v nej prišla druhá. Na tretí deň lekári priznali, že je definitívny koniec.

Na samý záver roka trúchlilo Škótsko. Štvrťhodinu pred koncom ligového zápasu vypovedalo poslušnosť srdce kapitánovi Motherwellu Philovi O'Donne­llovi. „Zlyhala mu srdcová predsieň,“ skonštatoval po pitve klubový lekár.

Lanské parte sveta športu núka viac dôkazov zlyhaní sŕdc športovcov než predvlaňajšie.

Recept: prísnejšia kontrola

„Mám obavu, že trend bude pokračovať, ak sa nesprísnia lekárske kontroly,“ myslí si renomovaný slovenský telovýchovný lekár Pavel Malovič. „Diagnostika je čoraz modernejšia a kvalitnejšia, ale nie vždy sa využíva a nie vždy ide do hĺbky.“

Rutinné prehliadky sú podľa Maloviča málo: „Jediným riešením sú častejšie a dôslednejšie kontroly. Záťažové vyšetrenia odhalia oveľa viac, ako iné. Jedno ročne nestačí.“

Pribúda rizík

Rizikových faktorov pribúda. Jedným z nich je všeobecne sa znižujúca imunitná schopnosť ľudského organizmu. Malovič si myslí, že sa rozmáha aj nekontrolované užívanie rôznych liečiv, ktoré si športovci sami ordinujú a spravidla nevedia posúdiť, či im v kombinácii s inými nemôžu skôr uškodiť.

„K tomu si pridajte prehnané užívanie proteínových preparátov a laškovanie s anabolikami,“ dodáva lekár a vice­prezident nášho Antidopingového výboru.

Lanský športový rok sa začal dvoma tragédiami na Rely Dakar. Podujatí, ktoré za 29 ročníkov existencie eviduje 55 obetí. Vlani boli dve, predvlani tri, predpredvlani päť...

S trochou sarkazmu by sa po vynútenom zrušení jubilejného ročníka Dakaru dalo prognózovať, že rok 2008 by mohol byť o čosi menej tragický ako minulý. Dakar je však len jedna z tisícky hrozieb.

Parte

JANUÁR

Keba Mbaye (82), senegalský právnik, podpredseda MOV (1988-92 a 1998-2000), zakladateľ a prezident Športového arbitrážneho dvora.

Jelena Petuškovová (67), ruská drezúristka, strieborná medailistka OH 1972, v družstvách zlatá a strieborná, viceprezidentka Ruského NOV (1983-91).

Jelena Romanovová (43), ruská bežkyňa, olympijská víťazka 1992 a druhá na MS 1991 na 3000 m.

Sandro Salvadore (67), taliansky futbalista, obranca tímu majstrov Európy 1968, hral aj na MS 1962 a 1966.

Gump Worsley (77), kanadský hokejový brankár, s Montreal Canadiens štyrikrát víťaz Stanleyho pohára.

FEBRUÁR

Dennis Johnson (52), americký basketbalista, s Boston Celtics a Seattle Supersonic víťaz NBA.

Paolo Pileri (63), taliansky motocyklista, majster sveta 1975 do 125 ccm.

Bruno Ruffo (86), taliansky cestný motocyklista, trojnásobný majster sveta.

Masao Takemoto (87), japonský gymnasta, člen zlatého tímu na OH 1960, individuálny držiteľ dvoch strieborných a troch bronzových medailí (1952-60).

Willye Whitová (67), americká atlétka, účastníčka 5 OH, strieborná 1956 do diaľky a 1964 na 4x100 m.

MAREC

Manuel Galrinho Bento (58), portugalský futbalový brankár, 63-násobný reprezentant, s Beficou Lisabon osemnásobný majster.

Bob Woolmer (58), tréner pakistanskej kriketovej reprezentácie - zomrel na infarkt po prehre s Írskom na MS na Jamajke.

APRÍL

Alan Ball (61), anglický futbalista, 72-násobný reprezentant, člen tímu majstrov sveta 1966.

Pavla Bartáková (78), česká hádzanárka, kapitánka čs. tímu majsteriek sveta 1957.

Mario Gonzalvo (84), španielsky futbalista, 16-násobný reprezentant, s FC Barcelona (bol aj jej kapitánom) získal päť titulov.

Parry O Brien (75), americký guliar, dvojnásobný olympijský víťaz.

Žarko Petrovič (43), juhoslovanský volejbalista, člen bronzového tímu OH 1996 a ME 1995.

MÁJ

Dave Balon (68), kanadský hokejista, s Montreal Canadiens dvakrát víťaz Stanleyho pohára.

Diego Corrales (29), americký boxer, bývalý profesionálny majster sveta v mušej a ľahkej váhe.

Jevgenij Mišakov (66), ruský hokejista, člen zlatej zbornej na dvoch ZOH (1968, 1972) a štyroch MS (1968-71).

Joseph Planckaert (73), belgický cyklista, v Tour de France 1962 druhý.

JÚN

Jupp Derwall(80), nemecký futbalový tréner, reprezentáciu doviedol k titulu majstrov Európy 1980 i striebru na MS 1982, predtým asistoval Helmutovi Schoenovi na víťazných MS 1974.

Josef Tesař (80), český volejbalista, člen čs. tímu majstrov sveta a trojnásobný majster Európy.

JÚL

Quido Adamec (82), český hokejový rozhodca, člen siene slávy IIHF.

John Ferguson (68), kanadský hokejista, s Montreal Canadiens päťkrát víťaz Stanleyho pohára.

Jean Stablinski (75), francúzsky cyklista poľského pôvodu, majster sveta na ceste 1962, víťaz Vuelty 1958.

István Papp (63), maďarský dostihový džokej a tréner, vyhral o.i. VC Slovenska 1984.

AUGUST

Eddie Griffin (25), americký basketbalista, bývalý hráč tímov NBA Houston Rockets a Minnesota Timberwolves - autonehoda.

SEPTEMBER

Martin Čech (31), český hokejový reprezentant, naposledy hráč Pardubíc - autonehoda.

Hallgeir Brenden (78), nórsky bežec na lyžiach, zlatý na OH 1952 (18 km) i 1956 (15 km).

Vlastislav Mareček (41), český futbalový tréner, naposledy v Tepliciach, asistent tímu ČR 21 - rakovina.

Colin McRae (39), britský motocyklista, majster sveta v rely 1995 - havária helikoptéry.

Ian Porterfield (61), škótsky futbalový tréner reprezentácií Zambie, Saudskej Arábie, Zimbabwe, Ománu, Trinidadu a Tobaga, naposledy Arménska - rakovina.

Helmut Senekowitsch (73), rakúsky tréner, o.i. reprezentácie.

Gyula Zsivótzky (70), maďarský kladivár, na OH raz prvý (1968) a dvakrát druhý (1960, 1964), majster Európy 1962.

OKTÓBER

Nicolae Dobrin (60), rumunský futbalista, 48-násobný reprezentant.

Al Oerter (71), americký diskár, ako prvý atlét vyhral v jednej disciplíne na štyroch OH po sebe (1956 - 1968), štvornásobný svetový rekordér.

Christian D Oriola (79), francúzsky šermiar, štvornásobný olympijský a sedemnásobný svetový šampión vo fleurete.

John Woodruff (92), americký atlét, víťaz OH 1936 na 800 m.

NOVEMBER

Tom Johnson (79), kanadský hokejista, s Montreal Canadiens vyhral šesťkrát Stanleyho pohár, ako tréner raz s Boston Bruins.

Nils Liedholm (85), švédsky futbalista, člen zlatého tímu OH 1948, strieborného na MS 1958, s AC Miláno získal titul ako hráč aj tréner (jeden tiež s AS Rím).

Herb McKenley (85), jamajský atlét, na OH 1952 člen zlatej štafety 4x400 m, strieborný na 100, na 400 m druhý na OH 1948 i 1952.

Robert Taylor (59), americký šprintér, člen zlatej štafety 4x100 m na OH 1972, na 100 m strieborný.

DECEMBER

Ken McGregor (78), austrálsky tenista, s Frankom Sedgmanom deblový rekordér: sedem grandslamových víťazstiev po sebe.

Reinhard Hess (62), nemecký šéftréner skokov na lyžiach, za 10 rokov získal so zverencami 6 titulov majstrov sveta a 3 olympijské medaily.

Lucien Teisseire (88), francúzsky cyklista, víťaz štyroch etáp Tour de France.

Jiří Vaďura (42), český futbalista, hráč Olomouca, Dukly a Drnovíc, neskôr tréner.

John Winter (83), austrálsky skokan do výšky, olympijský víťaz 1948.

(mo)
Smrť prišla na športoviskách

Január: V Austrálii počas tréningu na infarkt zomrel domáci cyklista Daniel Bennett (23), jazdec tímu Charvieu-Chavagneux. Rely Dakar zaregistrovala dve obete: juhoafrický motocyklista Elmer Symons (29) skonal vo 4. etape svojho prvého ročníka po havárii, Francúz Éric Aubijoux (42) v 14. etape šiesteho ročníka - pôvodne organizátori ohlásili ako dôvod zlyhanie srdca, ale neskôr pripustili, že všetkému predchádzala nehoda.

Marec: Rumunský pólista Lajos Iss (24) zomrel krátko po tom, ako dohral ligový zápas za francúzsky tím Senlis. Indonézskeho boxera Anisa Dwi Mulyu (27) po knokaute nezachránila ani operácia mozgu.

Apríl: Bývalý hokejista Gaetan Duchesne (44), ktorý v NHL odohral 1028 zápasov, s Minnesotou dokonca finále Stanleyho pohára, smrteľne skolaboval vo fitnescentre.

Jún: Švédsky plochodrážnik Kenny Olsson (27) sa zabil, keď v pretekoch v Norrkopingu narazil hlavou do ochranného mantinelu.

August: Tri týždne po zdanlivo úspešnej operácii žíl zomrel juhoafrický cyklista Ryan Cox (28), ktorému zrazu praskla tepna v ľavej nohe. Šestnásťročný hráč anglického tímu Walsall Anton Reid zomrel priamo na tréningu v Astone. A potom prišla smrť Antonia Puerta (22): Tri dni po srdcových príhodách v ligovom zápase FC Sevilla – Getafe (4:1). Na druhý deň sa odohrala tragédia v tréningovom zápase izraelského druholigového tímu Hapoel Beer Sheva: zomrel zambijský reprezentant Chaswe Nsofwa (27).

September: Osemnásobný majster sveta v duatlone Belgičan Benny Vansteelant (30) zomrel počas cyklistického tréningu po zrážke s autom.

Október: Infarkt na tréningu dostal vo Vietname pôsobiaci kamerunský futbalista Clement Atanganu (22).

December: Srdce v zápase s Dundee zlyhalo kapitánovi škótskeho Motherwellu Philovi O'Donnellovi (35).

Slovenský šport opúšťajú legendy povojnovej éry

Slovenskému športu odchádzajú legendy, ktoré závideniahodne zapĺňali štadióny v neľahkých povojnových a pofebruárových rokoch. Aj vlani sa ich pár pobralo na druhý svet.

Zabávali fanúšikov kumštom aj kúskami. Boli slávni a obľúbení. Niektorí na to v päťdesiatych rokoch aj doplatili.

Na budúci mesiac uplynie pol storočia odvtedy, ako súd poslal do uranových baní v Jáchymove za vykonštruované vyzvedačstvo kvarteto chýrneho Slovana: Michal Benedikovič, Pavol Beňa, Viktor Tegelhoff a Ladislav Steiner. Poslednou žijúcou obete zlovôle ŠtB bol Benedikovič. V prvom kole minulého ligového ročníka ešte sedel na čestnej tribúne Tehelného poľa, ale - ako sa ukázalo - naposledy.

Nežije už ani Gejza Šimanský, jeden z posledných pamätníkov historického zájazdu belasých do Mexika v lete 1948. Ani Božin Laskov, ktorý prispel k piatim majstrovským titulom vo dvoch krajinách.

Umierali však aj o pár rokov mladší. V Prahe urozprávaný košický šoumen Andrej Kvašňák, „sparťan storočia“, na Letnej ikona, doma Judáš. V Bratislave zasa mlčanlivý pražský rodák Viliam Schrojf, prezývaný Čierna mačka, najlepší brankár slávneho čílskeho svetového šampionátu 1962.

Aj iné športy však smútili za veľkými postavami dávnejšej i nedávnej minulosti: lyžovanie za prvým olympionikom-zjazdárom Šlachtom, zápasenie za trénerom Borisom, basketbal za koučom-rekordérom Hodálom..

. (mo)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prenosná 230V zásuvka Nexus Escape
 2. Slováci radi investujú do realít. Fondy im to umožňujú
 3. Know-how študenta: Zažiť, získať prax a spoznať svet
 4. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 9. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 1. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 2. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 3. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 4. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 6. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 7. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 8. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 9. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 10. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 426
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 689
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 7 904
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 681
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 375
 6. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 218
 7. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 915
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 583
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 090
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 563
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezident Macron a premiér Matovič počas stretnutia v Elyzejskom paláci.

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

22. feb
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 298-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 775 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

15 h
Český premiér Andrej Babiš.

Zavrieť sa majú všetky obchody okrem predajní potravín a lekární.

2 h