Esom sa stal v USA

Slovenský kladivár prišiel študovať do Dallasu v roku 1997, o rok bol univerzitným americkým majstrom.

Basketbalová hala v areáli dallaskej univerzity. Cválajúci mustang je emblémom školy.Basketbalová hala v areáli dallaskej univerzity. Cválajúci mustang je emblémom školy. (Zdroj: ww.smu.edu)

Libor Charfreitag (30) pochádza z trnavskej atletickej famílie. „Pozeral som si rodinné fotografie. Mama i otec ma v prestávkach svojho tréningu hojdajú v kočíku. Možno som mal dva mesiace. Atletiku som však začal vnímať ako žiačik. Najprv som behal, potom hádzal kriketkou a napokon som skúšal kladivo,“ hovoril.

Študent v Dallase

Športovým esom sa stal až v USA. V lete 1997 začal študovať na dallaskej Southern Methodist University finančníctvo, o päť rokov získal bakalársky diplom. Mal študijný priemer 3,24 (4,0 je najviac). Aby mu zostalo športové štipendium potreboval 2,0. „Nikdy som sa nepachtil za populárnymi áčkami (najvyššie čiastkové hodnotenie) . Ak som ho dostal dobre, ak nie – stačilo mi béčko. Ušetril som čas na tréning,“ naznačil svoj systém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už v roku 1998 sa stal vysokoškolským majstrom USA vo vrcholovom systéme The National Collegiate Athletic Association (NCAA). Titul v ďal­ších dvoch rokoch obhájil. V Amerike je to veľmi cenený úspech.

Charfreitag začal navštevovať ekonomickú fakultu s cieľom dokončiť si vysokoškolské vzdelanie vyššieho typu - masters. Momentálne štúdium prerušil. „Športová profe­sionálna kariéra je jednou z príčin. Druhou je finančná náročnosť štúdia. Musím si naň zarobiť,“ vysvetlil Trnavčan.

„Športové štipendium platí päť rokov, bakalárske štúdium trvá štyri. V roku 2000, keď bola olympiáda v Sydney, som dostal takzvané červené tričko. Univerzitu som reprezentoval, ale školu som prerušil. V roku 2002 som obhájil bakalársky titul. Mužský atletický klub na škole práve vtedy zanikol. Na úkor európskho futbalu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vrhači zostali

Vrhačská skupina však zostala. Bronzový slovenský medailista z majstrovstiev sveta 2007 v Osake robil chvíľu svojmu americkému trénerovi (doma ho pripravuje otec Libor Charfreitag starší) Davovi Wollmanovi asistenta, momentálne je dobrovoľným pomocníkom pri trénovaní detí.

„Už nereprezentujem SMU, ale využívam skvelé podmienky univerzity na prípravu. Pomáhať trénerom patrí k dobrým zvykom, je to aj prejav vďaky. Absolventi SMU, ktorí sú stále aktívnymi športovcami, majú neobmedzené možnosti trénovať v posilňovniach, šancu využívať štadióny, plavárne, všetko potrebné. Nie zadarmo, ale s úľavami.“ Charfreitag v USA reprezentuje sám seba v drese tímu japonskej firmy Mizuno. U nás Sláviu Trnava.

Slávni spolužiaci

Southern Methodist University je súkromná škola, ktorú založili v roku 1911. Libor nás zaskočil, keď ju označil za menšiu. Navštevuje ju 11-tisíc študentov. „Na tie veľké chodí až štyridsaťpäťtisíc poslucháčov,“ objasnil.

SkryťVypnúť reklamu

Na SMU vyštudovalo viacero slávnych športovcov.

„Najmä plavcov. Martina Moravcová bola viac-menej mojou priamou spolužiačkou, vyštudovala ekonómiu. Tiež olympijský víťaz zo Sydney Švéd Lars Frölander. Zo širšieho pohľadu bola konškolárkou švédska výškarská majsterka sveta Kajsa Bergqvistová. Vyštudovala reklamu,“ menoval náš vrhač.

Prvá dáma chodila na SMU

Na Southern Methodist študovala súčasná prvá dáma USA Laura Bushová. Skončila štúdium literatúry a knihovníctva. Nobelovu cenu za fyziku (1980) dostal James Cronin, absolvent dallaskej vysokej školy.

„Najväčšou hviezdou bol slávny golfista Payne Stewart, ktorý v roku 1999 zahynul pri leteckej tragédii. Má hneď pri vchode do rozľahlých priestorov univerzity sochu. Stretával som ho vždy v kockovaných nohaviciach. V čase, keď som prišiel, bola obletovanou žiačkou Tori Spellingová, herečka známa zo seriálu Beverly Hills 902 10. Ale vôbec najslávnejším športovým tímom sú americkí futbalisti SMU z osemdesiatych rokov. Získali množstvo titulov. Za posledný dostali autá a vzápätí dištanc na 10 rokov. Amatérske predpisy na amerických univerzitách sú stále striktné.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: pf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 412
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 039
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 450
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 068
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 682
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 610
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu