Prežili ste aspoň raz koniec a začiatok nového roka v Dallase?
„Raz, v roku 2004. Vianoce v Dallase cítiť už niekedy v októbri, keď začínajú zdobiť mesto. Aj v Texase, štáte so silným mexickým, teda aj kresťanským vplyvom, sú vianočné sviatky rodinnou záležitosťou. Silvester je napodiv pokojnejší ako u nás. Ľudia ho trávia v baroch a podnikoch, v uliciach je pokoj, žiadne ohňostroje. Aj keď ide o Texas. Vianoce nie sú v USA, ba ani v Dallase najvýznamnejším sviatkom. Deň vďakyvzdania i Deň nezávislosti si Američania uctievajú o trochu viac. “
Na majstrovstvách sveta ste získali bronz, ste druhým najúspešnejším športovcom Slovenska 2007. Absolvovali ste prijatie za prijatím. Mali ste aj tak pokojné Vianoce?
„Vždy si najdem čas na rodinu. Vyšli nám i tradičné trnavské koncoročné preteky v hode bremenom. Ako–tak som sa udržoval v kondícii. V pondelok (dnes – pozn. red.) odlietam do Dallasu. A začína sa drina.“
Hoci ste neboli juniorskou hviezdou, ponúkli vám štipendium na americkej univerzite. Ako sa to stalo?
„Nebol som hviezdou, na juniorskych majstrovstvách sveta som v Sydney skončil trinásty. Napriek tomu mi prišla ponuka na štúdium z Moskvy, tej v štáte Idaho. Potom sa prestali ozývať, takmer som na USA zabudol. Zrazu prišla ponuka od trénera Dava Wollmana do Dallasu. Všetko išlo veľmi rýchlo. Mal som obavy, rodičia povedali – choď. Bol som tam, ako sa hovorí, hodený do vody.“
Boli ste z rozhodnutia, trebárs na začiatku, smutný?
„Ani sekundu, bol to najlepší ťah života. Mal som šťastie.“
Američania nie sú vraj priateľskí. Sú individualisti, ktorí sa o druhého nestarajú. Ako vám bolo prvé mesiace?
„Američania sú priateľskejší ako Slováci, čo poznám, tak vôbec ako Európania. Hneď som si našiel skupinu amerických kamarátov, ktorí mi vo všetkom pomohli. Vtedy som po anglicky prakticky nevedel. Nestarali sa iba o mňa, ale o celú veľkú skupinu cudzích štipendistov. Na Southern Methodist University sme vtedy prišli viacerí.“
Aký je Dallas. Sú to kovboji, Ewingovci zo známeho televízneho seriálu, politika prezidenta Georgea W. Busha?
„Kovboji v prenesenom slova zmysle určite. Takmer každý je vyobliekaný v tomto štýle. Buď má na hlave typický široký klobúk, alebo nosí remeň s veľkou prackou, či vyššie zdobené čižmy s ostrým špicom. Southfork ranč zo seriálu na severe mesta stojí i funguje, hoci na nekonečný televízny príbeh sa už dávno zabudlo. Prezident Bush mal a stále má sympatie i podporu, hoci jedno i druhé mu klesá.“
Na atentát na prezidenta Kennedyho sa tiež už zabudlo?
„Pripomína ho kríž na mieste, kde ho zavraždili. Miesto je skôr turistickou atrakciou, ak sa to dá tak nazvať. Texasanov politika príliš nezaujíma. Nie je veľkou témou v médiách, spoločnosti, a už vonkoncom nie pri pive alebo inom rozptýlení pri posedeniach ako u nás.“
Americká univerzita je v športovom svete silný pojem, ako trebárs najväčšie európske futbalové veľkokluby. V čom je jedinečnosť vysokoškolského športu v USA?
„V športových podmienkach na školách. Sú špičkové. Každý má niekoľko športovísk doslova po ruke. Spočiatku som býval na internáte, neskôr som si kúpil byt. Nič to na dostupnosti nezmenilo. Haly, plavárne, štadióny v areáli univerzity sú na stretnutiach vysokých škôl vypredané. Systém súťaží sa môže zdať Európanovi komplikovaný. Je však veľmi účelný. Veľa sa necestuje, o to viac sa hrá.“
Southern Methodist University patrí v systéme do 1. skupiny. Musí mať najmenej štyri tímy. Koľko ich je v Dallase?
„Veľmi veľa. Americký i európsky futbal, basketbal, atletika, plávanie, ale aj golf alebo jazdecké parkúrové skákanie zásadne v ženskom podaní. Mohol by som menovať ďalej.“
Vedeli na univerzite o vašom bronze na majstrovstvách sveta?
„O mojom úspechu vedel tréner a skupina najbližších priateľov.“
V USA nie je atletika populárna?
V štátoch sú populárne americký futbal, bejzbal, basketbal, hokej. V zásade platí aj poradie, ktoré som uviedol. USA sú veľké, niekde môže byť poradie kľúčových športov iné.“
Ani také esá, ako bol chýrny bežec na 200 a 400 m Michael Johnson, cyklista Lance Armstrong alebo slávne krasokorčuliarky nie sú mediálne hviezdy?
Celoamericky nie, možno miestne alebo v tom–ktorom štáte. Armstrong je iný príklad, lebo za jeho osudom sa skrýva silný príbeh. Taký je aj prípad prekážkarky Gail Deversovej, skokana do vody Grega Louganisa. Oba sfilmovali.“
Čo ste sa na SMU, okrem športového majstrovstva, naučili?
„Výborne ovládam angličtinu, to iste nezabudnem. Zo štúdia finančníctva mi už čo–to vyprchalo z hlavy, ale to sa dá, ak bude treba, dobehnúť.“
Trúfli by ste si na profesiu trebárs burzového makléra alebo vás to ťahá viac k športu? Iste je predčasné hovoriť čo po konci kariéry, ale skúste. Čisto teoreticky.
„Burzový maklér nepotrebuje ani vysokú školu. V USA je to zvláštne remeslo. Objavujú sa publikácie: Ako rýchlo zbohatnúť či Tajomstvo, ako prekabátiť burzu. Tresky–plesky, ale ľudia naletia. Skôr ma zaujíma čistá ekonómia. Trénera si pre neskúsenosť robiť netrúfam. Čisto teoreticky – vyskúšal by som si prácu športového manažéra.“
Aký je Dallas, sme hovorili. Aký je Texas?
„To spolu súvisí. Je tu teplo, čo je pre športovú prípravu výborné. Ak náhodou napadne sneh, všetko stojí. Deti nejdú do školy. Všetko je pokojné. Autá chodia presne tak rýchlo, ako je predpísané. Ľudia sa nerozčuľujú pre somarinky, sú vždy optimisti. Aj tabuľkovo ôsmemu povedia – vyhráš. Ak nezvíťazí, nič sa nestane. Čas plynie akoby pomalšie. Trebárs New York je už upachtený. Heslo Texasana je: Live large – think big. Azda to možno preložiť: Ži veľkolepo – nerozmýšľaj v malom. Pracujú rozvážne a isto. Sú v pohode, ale veci neodkladajú nazajtra.“
V čom sú Američania iní ako my?
„Nikdy nerozmýšľajú, že sa niečo nedá urobiť. My začíname ihneď objavovať prekážky, prečo to nejde.“
Čo trnavské, slovenské, vám v Dallase chýba?
„Chlieb a pečivo. Nežartujem. Aj v Dallase dostať zabalené francúzske či ruské pekárenské výrobky. Ale to nie je čerstvé z obchodu, v ktorom si tie veci zoberiem do ruky. Američania nepoznajú na raňajky chlieb, šunku, syr. Buď jedia cereálie, alebo palacinky, lievance, šišky. Raňajky sú prvá vec, na ktorú sa v Trnave teším.“
![]() Bronzový medailista z majstrovstiev sveta 2007 si aj ľahko zatrénoval. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |