TBILISI, PRAHA. Dnes sa rozhodne o tom, kto bude budúcim prezidentom Gruzínska a či si občania želajú vstup krajiny do NATO. Oficiálne výsledky zrejme vyhlásia zajtra. Referendum o vstupe do NATO má na rozdiel od volieb len charakter sociologického prieskumu.
Včera panoval v Gruzínsku „deň ticha“, keď už kampaň nebola povolená. V krajine bol skutočne neobyčajný pokoj, až na dva fyzické útoky na aktivistov opozície. Kandidáti sa stretávali so svojimi priaznivcami a medzinárodnými pozorovateľmi.
Jediný, kto na rozhovoroch chýbal, bol známy gruzínsky biznismen Bardi Patarkacišvili, ktorý je v zahraničí. Po rozhovore s gruzínskym patriarchom Iljom II. vyhlásil, že sa na voľbách predsa len zúčastní, aj keď včera chcel od kandidatúry upustiť.
Sťažnosti opozície
Podľa sociológov je jasným favoritom hneď v prvom kole terajší prezident Michail Saakašvili, ktorý šiel do volieb s číslom päť, ktoré zaplavilo na plagátoch ulice Tbilisi. Bývalý gruzínsky vodca Eduard Ševardnadze však včera predsa len nevylúčil konanie druhého kola, ktoré sa uskutoční, ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska vyše 50 percent hlasov.
Opozícia sa sťažuje na nerovné podmienky počas kampane a na zneužívanie postavenia prezidentom. Nina Burdžanadzeová, poverená dočasne výkonom prezidentskej funkcie, však včera pohrozila všetkým tvrdými trestmi, ak sa pokúsia volebný proces zmariť. „Voľby budú demokratické a slobodné,“ sľúbila.
Najväčším súperom Saakašviliho je kandidát zjednotenej opozície Levan Gačečiladze. Podporuje ho však len 10 opozičných strán. Zvyšok sa nedokázal zhodnúť na jedinom kandidátovi a poslal do boja svojich predsedov. Šéf strany Nová pravica David Gamkrelidze, predseda Strany práce Šalva Natelašvili či predseda Strany budúcnosti Giorgi Majsašvili však šance na úspech nemajú.
Rovnaký názor na Osetsko
Každý z kandidátov založil svoju kampaň na iných heslách. Miliardár Patarkacišvili chcel zapôsobiť na voličov bohatstvom. Každému nezamestnanému napríklad sľuboval zvýšiť mesačný príspevok či darovať 100 kilowattov elektriny.
Spoločným bodom programov všetkých kandidátov je Južné Osetsko a Abcházsko, respektíve spôsob, akým by mala byť obnovená kontrola Tbilisi nad týmito enklávami.
Všetci sľubovali, že to spravia bez vojenského konfliktu, ale nikto nevysvetlil, ako presne.
Politická kríza vypukla v Gruzínsku v septembri minulého roku, keď exminister obrany Iraklij Okruašvili obvinil prezidenta z korupcie a politických vrážd. Nasledovali pouličné nepokoje, vyhlásenie výnimočného stavu a predčasných prezidentských volieb.
Autor: Agentúra Epicentrum