BRATISLAVA. Jeden z najspornejších zákonov, aké u nás boli od roku 1989 prijaté, začal odvčera platiť. Niektoré úseky diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1 umožní začať stavať bez toho, žeby ich majiteľov právoplatne vyvlastnil súd.
Zákon, ktorý je aj podľa jeho navrhovateľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru na hranie ústavnosti, včera vyšiel v Zbierke zákonov.
Národná diaľničná spoločnosť je pripravená zákon využiť takmer okamžite a už tento mesiac bude žiadať o stavebné povolenia na pozemkoch, ktorých majitelia sa predaju doteraz bránili.
Začnú už v januári
„V priebehu januára požiadame o stavebné povolenie len na tie úseky, na ktoré je spracovaná projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a sú k dispozícii všetky ostatné doklady a podklady v zmysle platnej legislatívy, potrebné pre požiadanie o vydanie stavebného povolenia,“ povedal SME generálny riaditeľ diaľničnej spoločnosti Igor Choma.
Odhaduje, že vzhľadom na stav príprav jednotlivých úsekov diaľnic budú schopní stavať na takýchto pozemkoch v priebehu prvého polroka 2008, a to stavby, na ktoré do 31. decembra nebolo vydané stavebné povolenie.
Predpokladá však, že „takýchto pozemkov bude skutočne minimum, ak vôbec“.
Už zbierajú podpisy
Opozícia napadne zákon na Ústavnom súde. „Už podpisujeme podpisové hárky, lebo sme si museli počkať na číslo, pod akým bude zákon publikovaný. V utorok by sme to mali podať na Ústavný súd,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. Opozícia zároveň súdu navrhuje, aby ešte pred definitívnym rozhodnutím pozastavil účinnosť zákona. Lipšic verí, že Ústavný súd vyhovie. Je totiž podľa neho zrejmé, že čakanie na definitívny verdikt by mohlo spôsobiť nenapraviteľné škody.
„Podanie je pripravené, zastupovať nás bude Daniel Lipšic,“ povedala poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská.
Súd má už len týždne
Ústavný súd by síce mohol dočasne zastaviť účinnosť zákona, všetky stavebné rozhodnutia, ktoré ministerstvo dopravy vydá do tohto momentu, by však zostali platné, pripomína právnička Eva Kováčechová. Proti stavebným povoleniam sa majitelia pozemkov môžu odvolať u ministra dopravy. Ak však odvolanie zamietne, môže sa začať stavať, povedala.
Ústavnému súdu tak podľa Kováčechovej zostáva len niekoľko týždňov – možno nie viac ako dva mesiace – aby konanie podľa sporného zákona zastavil predbežným opatrením. Inak sa majitelia môžu so štátom len súdiť na civilných súdoch. Trvalo by to aj roky, diaľnice by mohli byť medzičasom hotové.
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že keby Ústavný súd predbežné opatrenie nevydal, mohli by sa naň majitelia obrátiť aj individuálne, keď bude vydané stavebné povolenie.