DES MIONES, BRATISLAVA. Biela Iowa prekvapila. Na volebných zhromaždeniach dala najviac hlasov medzi demokratickými kandidátmi mulatovi Barackovi Obamovi.
Víťazstvo kandidáta, ktorého korene siahajú po otcovi do Kene a po matke do Kansasu, je prvým historickým víťazstvom kandidáta s černošským pôvodom v americkom primárkovom systéme.
Obama tak potvrdil pozíciu jedného z najvážnejších kandidátov na prezidenta spomedzi demokratov.
Medzi republikánmi získal v Iowe najviac hlasov Mike Huckabee. U republikánov však zostáva stále v hre viac mien.
Favoritka demokratov Hillary Clintonová skončila až tretia. Takmer desať percent za Obamom.
Predpokladá sa, že demokrati sa napokon budú rozhodovať medzi nimi dvoma. Do súboja o Biely dom by tak poslali buď ženu, alebo Afroameričana. Ak by voľby vyhrali, v oboch prípadoch by išlo o historickú udalosť.
Obamovi pomohla najmä vysoká účasť. Oproti roku 2004 sa na demokratických volebných zhromaždeniach v Iowe zvýšila takmer o polovicu.
„Vo štvrtok sa Amerika vydala na cestu zmeny,“ povedal nadšený Obama.
Analytici sa zhodujú, že Obama boduje, lebo sa zatiaľ nezaplietol s najvyššou americkou politikou a od začiatku bol napríklad proti vojne v Iraku. Pre voličov, ktorí majú dosť ôsmich rokov vlády prezidenta Georgea Busha, je symbolom zmeny.
Bývalá prvá dáma Hillary Clintonová mu vyčíta najmä jeho neskúsenosť. Vo Washingtone sedí ako senátor za štát Illinois iba tri roky.
Čierny kandidát v bielej Iowe
Obama dosiahol víťazstvo vo vidieckej, konzervatívnej, evanjelickej Iowe, kde žije 92 percent bielych, nehispánskych Američanov. Tento fakt dáva Obamovi reálne možnosti, že nájde podporu aj v iných štátoch a do konečného súboja pôjde práve on. A zastaviť ho nemusí ani ten.
Šanca, že vo voľbách v novembri vyhrá demokratický kandidát, sú momentálne vyššie. Američania majú po ôsmich Bushových rokoch republikánov v zuboch a chcú zmenu. Krajina získala vo svete zlý imidž a George Bush najnižšiu prezidentskú popularitu za posledné polstoročie.
Po Iowe sa zdá, že o prezidentské kreslo sa za demokratov pobije žena alebo mulat. Ak by uspela Hillary Clintonová, bol by to rovnako po prvý raz v histórii. Mohla by sa stať prvou ženou – prezidentkou USA.
Edwards stráca
John Edwards v Iowe dokázal získať viac hlasov ako Clintonová. Napriek tomu je to jeho neúspech a podľa niektorých komentátorov už dokonca aj koniec jeho kandidatúry. Edwards sa sústredil na Iowu. Podľa bývalého poradcu Bieleho domu Davida Gergena „je John Edwards v koncoch“.
Na budúci utorok bude o nomináciách rozhodovať New Hampshire. Je možné, že už tam sa súboj v Demokratickej strane zúži na Clintonovú a Obamu.
Pomohla mu účasť
Obama, senátor za štát Illinois, boduje, lebo sa stal symbolom zmeny. Podľa prieskumu agentúry Edison/Mitowsky získal v Iowe najmä sympatizantov do 45 rokov.
Najviac mu pomohla vysoká účasť. V porovnaní s demokratickými volebnými zhromaždeniami v Iowe pred štyrmi rokmi sa počet ľudí tamker zdvojnásobil. Prekvapujúce je, že Obamu volil približne rovnaký počet žien ako favoritku Clintonovú.
Bude zvoliteľný?
V New Hampshire vedie v prieskumoch senátorka za New York Clintonová. Voličov však ešte môže ovplyvniť víťazstvo Obamu v Iowe. V histórii sa viackrát zopakoval domino efekt, keď výsledky z jedného štátu ovplyvnili ostatné.
Ak sa Obama prebojuje až do finálového duelu, republikáni by sa možno potešili. Napriek ukazovateľom z Iowy by mohla byť farba pleti pre Američanov problém. Pri konečnom rozhodovaní by sa mohli mnohí prikloniť k republikánskemu kandidátovi. Nech už ním bude ktokoľvek.
Bushovci: všetko otvorené
Medzi republikánskymi kandidátmi sú reálne stále v hre piati. Primárky v New Hampshire by ich počet mohli preriediť.
DES MOINES, BRATISLAVA. Po Iowe sa zdá, že u demokratov sa voľby zužujú na súboj Obama – Clintonová. U republikánov je to oveľa otvorenejšie. V hre sú piati kandidáti.
Všetci kandidáti sa včera presunuli do New Hampshire, kde sa v utorok budú konať prvé primárky tejto sezóny (v Iowe boli volebné zhromaždenia).
V Iowe medzi republikánmi vyhral baptistický kazateľ Mike Huckabee (na snímke Reuters), ktorý sa celý rok 2007 pohyboval na dne prieskumov a začal stúpať len pred pár týždňami. V New Hampshire to bude mať ťažšie. Vstupuje do nepreskúmaného a oveľa liberálnejšieho teritória.
Do hry okrem toho vstupuje silný protivník. John McCain Iowu vynechal a sústredil sa na New Hampshire. Prieskumy mu medzi bushovcami dávajú najviac šancí – v tomto štáte má podporu 31 percent voličov. Exguvernér Mitt Romney má 30. Huckabee sa pohyboval až na štvrtej priečke s tretinovou podporou.
Iowa pritom mohla byť prvým klincom do Romneyho rakvy. Ak nevyhrá alebo nebude aspoň jasne druhý v New Hampshire, je mimo hry.
Johna McCaina podporujú nezávislí voliči a má skúsenosti.
Do hry ešte stále môže vstúpiť jeden z pôvodne najväčších republikánskych favoritov. Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani sa spolieha na zlom na Floride. Môže dúfať, že republikáni budú v podpore rozdelení ako doteraz. To mu uľahčí pozíciu vo februárovom superutorku.
Braňo Ondrášik
Stĺpček Lukáša Filu
Čierna Iowa
Čierny Leonardo da Vinci. Tak v roku 1941 nazval časopis Time afroamerického poľnohospodára a vedca zo štátnej univerzity v Iowe, ktorý okrem iného vynašiel aj arašidové maslo. Volal sa takmer prezidentsky - George Washington Carver. Aj on patril k tým, čo Amerike pomohli zbaviť sa predsudkov o ľuďoch inej pleti a pripravili tak pôdu, aby sa raz prezidentom skutočne mohol stať niekto iný ako beloch. Dozrel už čas?
Súdiac podľa výsledkov prezidentských primárok v agrárnej Iowe, kde jasne zvíťazil Barack Obama, áno. Obamova pozitívna energia a volanie po zmene dokázali presvedčiť najmä mladých voličov, ktorí rozhodli o jeho úspechu.
Čím však bude bližšie ku konečnému úspechu, tým väčšia bude sila stereotypov a predsudkov. Hrozí tak, že o niekoľko mesiacov pri záverečných televíznych debatách prezidentských kandidátov bude viac rozhodovať obraz ako zvuk. Či Iowa dala svetu okrem Čierneho Leonarda aj Čierneho Georgea Washingtona, uvidíme až o rok.