BRATISLAVA. Hoci reformy súčasnej českej vlády sa začali fakticky až tento rok, dôvod na radosť mal tamojší minister financií Miroslav Kalousek už minulý týždeň. Analytikov prekvapil správou, že deficit krajiny za rok 2007 klesol na 1,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo je za rok o percentuálny bod menej.
Predpovede, s ktorými pracovalo aj samotné ministerstvo, hovorili o tom, že rozdiel medzi tým, čo český štát a ostatné verejné inštitúcie minú a tým, čo vyzbierajú od ľudí, bude až vo výške 3,4 percenta celoročného výkonu českej ekonomiky.
Ministerstvá prevapili
Výsledný deficit 1,9 percenta HDP je s veľkou rezervou pod 3-percentnou hranicou, ktorá je kritériom na prijatie eura. Česi sa napriek povzbudivému deficitu so zavedením eura neponáhľajú. Nasvedčuje tomu aj vyhlásenie guvernéra českej centrálnej banky Zdeňka Tůmu, že si vie predstaviť rovnako prijatie eura v roku 2010, ako aj v roku 2019.
Analytik ČSOB Jan Bureš vidí za poklesom deficitu predovšetkým dobrý výkon českého hospodárstva a pokles nezamestnanosti. „Na jednej strane štát zarobil na daniach, na druhej strane ušetril na dávkach v nezamestnanosti,“ povedal.
V otázke neskoršieho prijatia eura súhlasí Bureš s guvernérom centrálnej banky. „Neskorší termín prijatia eura nie je žiaden veľký problém,“ povedal. Za nižší deficit než bol plánovaný môže aj podľa hlavného ekonóma spoločnosti Atlantik Petra Sklenářa vyšší rast ekonomiky a pokles nezamestnanosti.
Privysoký odhad podľa neho počítal so „zbesilým“ utrácaním peňazí rezortmi, čo sťažuje odhady. „Ministerstvám hrozí, že ak nevyčerpajú prostriedky do konca roka, budú mať rozpočty skrátené,“ povedal.
Čakajú na Bratislavu
Ekonomické prekážky pri zavedení eura v Česku sú podľa Sklenářa relatívne rýchlo odstrániteľné. Prijatie eura je primárne politická otázka, keďže verejnosť ani politická scéna nie sú naklonené jeho rýchlemu prijatiu. „Neočakávam prijatie eura skôr než v roku 2014. Dôležitým faktorom bude úspešnosť a problémy s jeho prijatím na Slovensku,“ povedal.
Hlavný ekonóm Next Finance Vladimír Pikora hovorí, že nižší deficit oproti očakávanému mali aj Slováci – a to na úrovni 61 percent v porovnaní s plánom. „Českých 72 percent teda nie je až takých oslnivých.“
Obáva sa, že rok 2007 priniesol len dočasné zlepšenie a udržanie týchto čísel je otázne. Počítať tak so skorým prijatím eura podľa Pikoru nemá zmysel. „Navyše kľúčové reformy, ako je dôchodková, sú ešte pred nami,“ povedal.
Osobne očakáva prijatie eura tak okolo roku 2016. „To už budeme pravdepodobne za kľúčovými reformami,“ povedal. Podľa neho preteky stredoeurópskych premiérov o prvenstvo v prijatí eura sa už skončili. „Je jasné, že víťazom bude Slovensko. Otázkou však je, či to nebude Pyrrhovo víťazstvo,“ povedal Pikora.
Čo sa v januáriv Česku zmenilo
Nižšie dane pre zamestnancov – všetci zaplatia 15 percent zo „superhrubej“ mzdy (zahrňujúcej sociálne a zdravotné poistenie).
Nižší príspevok pri narodení dieťaťa – 13tisíc českých korún z pôvodných 17tisíc.
Nižšie nemocenské – prvé tri dni PN nedostane zamestnanec nič. Menej dostane aj za prvé dva mesiace maródky.
Vyššie dôchodky – o 346 korún. Navyše, ak dôchodca pracuje, môže si z dane odpočítať 24tisíc korún až do výšky zárobku 364tisíc korún.
Nižšie dane pre firmy – tie zaplatia z príjmu po novom 21 namiesto 24 percent. Firma môže odpísať aj luxusné auto. Ak zárobok zamestnanca firmy prekročí milión, nemusí za neho platiť sociálne a zdravotné poistenie.
Vyššia „nižšia sadzba DPH“ – namiesto 5 sa platí prirážka 9 percent k cenám potravín, liekov, kníh, ku kultúre, športu, doprave, ubytovaniu, tečúcej vode, sociálnej a zdravotnej starostlivosti.
Vyššie úroky – Česká národná banka bude musieť ochladiť rast cien.
Vyššia spotrebná daň – cigarety zdražejú o 7 až 8 korún.
Poplatky v zdravotníctve – 30 korún za vyšetrenie, 60 za deň v nemocnici, 90 za pohotovosť. Za recept v lekárni 30 korún.
Zdroj: MF Dnes Všetky údaje sú v českých korunách.
Česká ekonomika
Rast HDP
2007 – 6,4 percenta
2008 – 4,0 percenta (odhad)
Inflácia
2007 – 2,8 percenta
2008 – 5,2 percenta (odhad)
Zdroj: Atlantik