Prinášame vám niekoľko rád, ktorých sa treba pridŕžať pri kúpe kvitnúcich rastlín:
l Zvážte, kam chcete rastlinu postaviť. Informujte sa včas o jej nárokoch, až potom sa rozhodnite. Niektorá potrebuje mnoho svetla a vysokú vzdušnú vlhkosť, iná veľa vody a rozptýlené svetlo, tretia suchý vzduch, štvrtá chladné stanovište, ďalšie druhy majú zase úplne iné nároky.
l Priestory s nedostatočným osvetlením nie sú vhodné na pestovanie rastlín. Kvetiny v nich bývajú vytiahnuté a majú mäkké, bledozelené listy. Neprirodzene dlhé, vybielené výhonky rýchlo zasychajú a rastlina za nejaké obdobie hynie. Nedostatok prirodzeného svetla môžete nahradiť umelým prisvetľovaním. To je však ďalšia investícia, preto už pri kúpe rastliny treba o tom uvažovať.
l Kupovaná rastlina má mať jeden až dva kvety rozkvitnuté, ostatné musia byť nerozvinuté puky. Takýmito rastlinami si predĺžite obdobie kvitnutia na okennom parapete.
l Rastlinu si nechajte dobre zabaliť. Pri balení dávajte pozor, aby sa listy a kvety nezlomili. Veľké puky sa balia do špeciálnej papierovej manžety. Obal chráni rastlinu nielen pred mechanickým poškodením, ale aj pred nachladnutím.
l Pri kúpe sú rastliny, pochádzajúce najmä z dovozu, vo veľmi ľahkom substráte. Je to moderný odľahčený substrát, pozostávajúci z 95 percent rašeliny, ktorý si vyžaduje špeciálny režim. To znamená raz za 7 až 10 dní prihnojovať zálievkou s plnými hnojivami a pravidelné, takmer denné zalievanie. Zaneprázdnený pestovateľ by mal rastlinu radšej presadiť do zodpovedajúceho substrátu.
l Pred presadením nechajte kvitnúce rastliny odkvitnúť. Stále zelené druhy môžete presadiť ihneď. V špecializovaných záhradníckych predajniach ponúkajú aj upravené zeminy, napríklad pre kvitnúce rastliny, pre zelené rastliny, azalky a vresy, paprade a podobne.
l Rastliny otužujte len opatrne, väčšina z nich neznáša prúd ľadového vzduchu pri vetraní.
Katarína Kettmanová