Ak sa ma bude niekto nabudúce pýtať na netradične prežité Vianoce, budem môcť spomínať na tie práve uplynuvšie. Posledné dni roku 2007 som totiž strávil v nemocnici s pásovým oparom. Je to herpes na tele, ochorenie spôsobené vírusom, ktorý drieme v tele každého, kto už prekonal ovčie kiahne. Mnoho rokov po prekonaní tejto detskej choroby sa jedného dňa vírus zobudí, keď ste už omnoho starší, unavený zo stresu a máte oslabenú imunitu - a udrie! Počul som, že je to ochorenie japonských biznismanov. Ja až taký zaneprázdnený nie som, ale myslím si, že stres sa vo mne za posledných päť rokov postupne nahromadil v dôsledku toho, že žijem v novej krajine, čo som si dostatočne neuvedomoval.
Pásový opar sa objaví na polovici tela. Ak ste to zažili viete, že so sebou prináša ostrú, neznesiteľnú bolesť. V mojom prípade sa objavil v oblasti pravého pleca, takže bolesť vystreľovala do pravého predlaktia a do hlavy. Prvé dva dni v nemocnici boli veľmi tvrdé. Nebol som schopný robiť nič, iba sledovať kvapky z infúzie s nádejou, že sa už čoskoro dočkám úľavy. Keď mi priniesli jedlo, došlo mi, že sú Vianoce. Mali sme rybu, zemiaky a vianočné oblátky. Sestričky a lekári boli veľmi milí, slušní a veľmi dobre sa o mňa starali. A ešte niečo sa mi páčilo. Nebol som ako pacient vystavený ďalšiemu stresu z toho, koľko ten môj pobyt v nemocnici bude stáť! Lekárska starostlivosť je bezplatná. Keď som to zatelefonoval mojej mame do Japonska, povedala: "To je dobrá krajina!"
Moja žena povedala, že je to prirodzené, veď každý si mesačne platí povinne zdravotné poistenie.
Aj v Japonsku človek platí mesačne zdravotné poistenie, napriek tomu musí pri každej návšteve lekára zaplatiť ešte 30 percent nákladov ošetrenia (ľudia nad 70 rokov platia iba 10 percent). Niektorí hovoria, že to je v porovnaní napríklad s USA ešte stále málo, ale ak niekto ochorie veľmi vážne, poplatky za operácie a dlhodobý pobyt v nemocnici sa môžu vyšplhať veľmi vysoko. Poznám príbehy rodín, ktoré mali onkologického pacienta a museli sa buď veľmi zadlžiť, dokonca predať dom, aby mali na pacientovu liečbu.
Moja mama často hovorí: "Na starobu musí mať Japonec našetrené!" Myslím si, že toto je dôvod, prečo Japonci po päťdesiatke prepadnú zdravému životnému štýlu, začnú sa o seba viac starať, zdravo sa stravovať, cvičiť a tiež - začnú byť šetrní, čo sa týka peňazí.
Ak sa systém financovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku v budúcnosti zmení, som si istý, že ľudia sa budú viac starať o svoje zdravie, ale prídu aj úzkosť a strach. Liečiť sa v nemocnici, no mať obavy z toho, ako pobyt zaplatiť, to nie je zdravé. Napriek tomu, že mesačné poplatky za zdravotné poistenie sú tu trochu vysoké, dúfam, že tento skvelý systém na Slovensku zostane.