V meste pribúdajú nové byty, hlavne vyššej
kategórie. Objavilo sa
aj niekoľko zaujímavých developerských projektov. Mesto v roku 2007
postavilo 72 nájomných bytov v novostavbách
a pripravujú sa ďalšie. Odborníci na realitný trh sa momentálne
zhodujú, že najväčší dopyt je po cenovo prijateľnejších nehnuteľnostiach,
ako sú staršie alebo
menšie byty a menšie rodinné domy. Ceny ešte rastú, dopyt prevyšuje ponuku. Ak sa však na realitnom trhu v Žiline nič zásadné nestane, ceny by v najbližšom čase mohli dosiahnuť svoj vrchol.
Hlavne príchod kórejskej automobilky a iných zahraničných investorov do regiónu zamával s cenami nehnuteľností. V Žiline je široká ponuka práce a minimálna nezamestnanosť. Za prácou sa prisťahovalo množstvo ľudí, ktorí potrebujú bývať. "Zaznamenali sme pokles dopytu po veľkometrážnych bytoch, síce pekných, ale drahších. Najväčší záujem sa sústreďuje na menšie a staršie cenovo prijateľnejšie byty," hovorí Marián Pariš z realitnej agentúry Reality Žilina. Ceny starších bytov v Žiline podľa neho začínajú približne na sume 800 tisíc korún za garsónku. Jednoizbový byt v Žiline stojí momentálne od 1,4 do 1,8 milióna korún, dvojizbový od 1,8 do 2,5 mi-
lióna korún a trojizbové od dvoch takmer do troch miliónov. "V porovnaní s minulým rokom sa ceny bytov zvýšili o 20 až 25 percent," hovorí Miroslava Sečníková z časopisu Reality v Žilinskom kraji. Podľa informácií realitného centra RED v Žiline ceny stúpli dokonca o neuveriteľných 40 percent.
Hájik láka menej
Cena približne 20 tisíc bytov na štyroch najľudnatejších sídliskách v Žiline sa z približne 30 miliárd spred roka zdvihla na dnešných približne 42 miliárd korún. Investícia do bytov na sídliskách určených na prenájom sa podľa realitného centra RED v horizonte jedného roka môže stať hazardom s vlastným majetkom. V Žiline sa momentálny počet takýchto vlastníkov bytov odhaduje na 500 až 750. "Medzi najzaujímavejšie lokality pri kúpe bytu patria širšie centrum Žiliny, sídliská Hliny, ďalej Vlčince a Solinky, naopak najmenší záujem je o byty na najmladšom sídlisku Hájik," hovorí Miroslava Sečníková.
Nové byty v novostavbách na lukratívnych miestach zatiaľ nie sú až také zaujímavé, pretože sú drahé. Ceny starších bytov sa budú zvyšovať až dovtedy, keď už bude výhodnejšie kúpiť si byt v novostavbe. Tento stav sa pomaly blíži. "V poslednom čase dochádza k častejšiemu porovnávaniu ponúk pri kúpe starého a nového bytu. V čoraz väčšej miere pri úrovniach cien starých bytov sa kupujúci rozhodujú pre nové byty," hovorí Marián Lokaj z realitného centra RED.
Prielom na trhu môže spôsobiť výstavba obytného komplexu Nové bývanie Hliny 8. Ceny 141 bytov
v novostavbe tu začínajú na 2,2 mi-
liónoch korún. Za trojizbový byt zaplatíte sumu od 2,8 milióna korún. V porovnaní so starými bytmi teda cenový rozdiel už nie je až taký výrazný. Približne päť z desiatich zákazníkov realitných kancelárií však aj v uplynulom roku malo záujem
o kúpu staršieho bytu.
O jednoizbové byty
taký záujem nie je
Kúpe bytov v novostavbách napomáha aj zmena v myslení mladých ľudí. Časy, keď preferovali nákup jednoizbových, čo najlacnejších bytov, sú preč aj v Žiline. Mladí si radšej zoberú o niečo vyššiu hypotéku a kúpia si väčší byt. Jednoizbové byty a garsónky sú takmer úzkoprofilový tovar a nie sú oveľa lacnejšie. Ale predať ich stále ešte nie je problém. Množstvom investícií v regióne disponujú aj ľudia tesne pred tridsiatkou. Niektorí si kúpu bytu, domu, či pozemku financujú z prostriedkov získaných v zahraničí. Snažia si tak zabezpečiť návrat domov.
V Žiline zatiaľ prevažujú miestni developeri
V Žiline sa v poslednom čase vo veľkom rozbehla aj výstavba developerských projektov. K najvýznamnejším patria nedávno otvorené nákupné centrum MAX, či výstavba Auparku
v centre mesta. Obchodné priestory spoločnosti HB Reavis sú dnes už v ponuke realitných kancelárií. Na Námestí Ľudovíta Štúra, kde má Aupark stáť, je dnes hlboká jama, stavajú sa základy. Mesto však stále nevzdáva svoj boj o zmenu, či dokonca presídlenie projektu.
Developeri v Žiline plánujú aj výstavbu takmer 144 metrov vysokej viacúčelovej budovy s približne 42 poschodiami. Zosúladiť záujmy staviteľov a mesta má za úlohu opätovne zriadený Útvar hlavného architekta. "Žilina bola v posledných rokoch budovaná nekoncepčne," povedal po nástupe nový hlavný architekt mesta Martin Pavelek. Prioritou útvaru bude zabezpečiť dopracovanie nového územného plánu mesta. "Zriadenie Útvaru hlavného architekta je veľkým prínosom pre celé mesto. Zastavilo sa tak zahusťovanie sídlisk," tvrdí hovorca mesta Martin Barčík. Nový územný plán podľa neho usmerní urbanistický vývoj mesta, projekty tak budú pokračovať pod kontrolou mesta. Ich vývoj a výstavba je teraz vo väčšej miere v rukách lokálnych developerských hráčov. "Do ďalších a najmä náročnejších projektov majú tendenciu vstupovať aj developerské skupiny globálneho charakteru," hovorí Marián Lokaj. Podľa neho však výhodou lokálnych firiem naďalej zostáva znalosť regiónu, tá môže mať pre globálne developerské spoločnosti značné výhody pri realizácii projektov.
Nájomníkov mestských bytov žrebovali
Byty stavia aj mesto. Nedávno odov-
zdalo nové mestské nájomné byty ďalším štastlivcom. Už po druhý raz sa o nich rozhodovalo žrebom. Naposledy si obyvatelia s trvalým pobytom podelili 22 dvojizbových a 23 trojizbových bytov. Postavili ich na sídlisku Hájik. Ďalšie tri byty boli bezbariérové, tie pridelili automaticky. Päť bytov zostalo primátorovi, ktorý ich môže prideliť podľa vlastného uváženia. Zatiaľ zostanú v rezerve mesta na riešenie akútnych problémov.
"Stále sa nám žrebovanie zdá byť najobjektívnejším spôsobom rozdeľovania mestských bytov," hovorí primátor Žiliny Ivan Harman. Zaujímavosťou jet, že po minulom kole byt dostali aj dvaja žiadate-
lia, ktorých vyžrebovali len ako náhradníkov. Do žrebovania sa v tomto kole dostalo 459 záujemcov. Tí, čo neuspeli ani teraz, majú šancu zase v tomto roku. Na Hájiku by ešte malo pribudnúť na jar 43, na jeseň 66 nových bytov. Vlani a tento rok by tak mesto malo odovzdať do užívania dovedna 181 bytov.
V budúcnosti sa podľa slov Ivana Harmana mesto chce sústreďo-
vať skôr na výstavbu sociálnych bytov. Ani tie doteraz odovzdá-
vané však rozhodne nie sú luxusné. Napriek tomu ceny týchto bytov v novostavbách v Žiline prekračujú i sumu desať miliónov korún. Rovnako závratne ceny rastú i v Čadci, či Kysuckom Novom Meste.
Názory na dostatok bytov a ich cenovú primeranosť sú rôzne. Väčšinou sa ľudia zhodujú v tom, že byty síce sú, ibaže za cenu, ktorú
si nemôžu dovoliť alebo nechcú zaplatiť. Bombastický rast cien sa tak pravdepodobne už v najbližšom čase skončí.
Satelitné mestečko
pri Žiline zatiaľ nie je
Priemerne dvaja z desiatich klientov realitných kancelárií v Žiline mali
v minulom roku záujem o kúpu rodinného domu, prípadne stavebného pozemku. Mestečko z radovej výstavby však v okolitých dedinách chýba. Takáto zástavba vznikla zatiaľ len v niektorých mestských štvrtiach, odkiaľ je blízko do centra a odkiaľ je dobrá dopravná dostupnosť.
"V meste takéto štvrte vznikli pri sídlisku Solinky, na Hájiku, tam sa však ceny za dom pohybujú už nad desať miliónov korún," hovorí Marián Pariš. Záujem je podľa neho aj o lokality v blízkosti Žiliny, kde sa novostavba dá realizovať v rozpätí troch až päť mi-
liónov korún. "V blízkej budúcnosti sa takéto projekty pripravujú alebo už dokončujú v Kotešovej a Konskej," dodáva Marián Pariš. Tento segment má v regióne tiež obrovský potenciál aj podľa Realitného centra RED.
"Väčšie projekty výstavby rodinných domov v Žiline a okolí už sú, ale záujemcovia očakávajú inú "charakterovú kvalitu." Z tohto dôvodu sú pri kúpe takéhoto typu bývania opatrní a očakávajú lepšiu prepracovanosť projektov," hovorí Marián Lokaj. Aj podľa neho tu potenciál rozvoja existuje, je však komplikovaný štruktúrou vlastnenej pôdy, rozvojom regiónu, či nákladovou zaťaženosťou stavebných pozemkov.
Michal Trško