LIBEREC, BRATISLAVA. Už štvrtý rok za sebou sa reprezentácia Slovenska hráčov do 20 rokov na juniorských majstrovstvách sveta len zachraňovala. Na šampionáte v českých mestách Pardubice a Liberec si naši mladíci mohli odfúknuť pred posledným zápasom s Kazachstanom a nakoniec obsadili 7. miesto. Je to len malý posun oproti vlaňajšku, keď sa slovenská dvadsiatka triasla o záchranu do poslednej chvíle.
„Umiestenie zodpovedá reálnemu postaveniu slovenského juniorského hokeja vo svetovej hierarchii,“ poznamenal generálny manažér tímu Jozef Frühauf. Tretie miesto Filcovho tímu z roku 1999 dnes vyznieva ako zázrak.
V rozhodujúcom zápase o postup zlyhali
„V porovnaní s minulým rokom sme urobili výkonnostný krok vpred. Keby sme aj v tejto sezóne mali skladať tím tak ako v predchádzajúcich sezónach, boli by problémy udržať sa medzi elitou,“ tvrdil Frühauf, ktorý je aj asistentom trénera Štefana Mikeša. Skúsený hokejový odborník sa zúčasnil už na siedmich MSJ.
Ako je známe, v tomto ročníku sa dvadsiatka s privolením všetkých klubov experimentálne pripravovala v slovenskej extralige. Domáci stánok našla v Púchove. V 22 odohratých zápasoch dosiahla len dve víťazstvá.
Nádeje na play off zhoreli v základnej skupine po prehre s domácim Českom 2:5, predtým naši hokejisti podľahli aj Švédsku 3:4 a Kanade 0:2. Ak chceli Slováci pomýšľať na postup, museli by zdolať aspoň jedného zo silnej trojky. Prekvapenie sa však nekonalo.
„Najbližšie k víťazstvu sme mali v súboji so Švédmi, za stavu 3:3 sme nevyužili dobré príležitosti. Dobre sme zahrali aj s Kanadou, lenže stretnutie s Českom sme psychicky nezvládli,“ hodnotil Frühauf.
Mladí hokejisti akoby si v extralige zvykli na prehry, nehrali pod tlakom a keď v Pardubiciach nastúpili v rozhodujúcom stretnutí o postup proti Čechom, rozsypali sa. „Nesúhlasím. Na extraligovom ľade bojujú hráči o zmluvy, o svoju budúcnosť. Majú veľkú motiváciu,“ oponoval generálny manažér.
Plusy a mínusy extraligy
Jozef Frühauf je zástancom projektu slovenskej dvadsiatky v extralige. V značnej miere sa tak znížil odchod hráčov do juniorských klubov v zámorí, mladíkom dal možnosť získavať skúsenosti v súbojoch proti Pálffymu, Uramovi aj ďalším špičkovým hokejistom. „Devätnásťroční i mladší chlapci hrajú pravidelne, nastupujú v presilovkách, oslabeniach. V žiadnom inom extraligovom mužstve by takúto možnosť nedostali. Sme prakticky farmou slovenských klubov, po roku - dvoch sa k nim vrátia hotoví hráči,“ vymenoval pozitíva.
Na druhej strane sa však narušila kompaktnosť a rytmus súťaže, niektoré mužstvá podcenili juniorský tím, dvadsiatka nelákala divákov. Jej náklady na sezónu predstavujú 15 miliónov korún. V iných vyspelých hokejových krajinách zaradili juniorský výber do nižšej ligy.
Tím z Púchova sa stal základom pre reprezentáciu na MSJ, doplnili ho šiesti hráči zo severoamerických klubov - obranca Biro a útočníci Marcinko, Skokan, Lušňák, Roháč a Šinkovič. Podľa Frühaufa po skúsenostiach z tejto sezóny aj agenti mladých hráčov už nebudú tak výrazne preferovať ich odchod do Ameriky, ale zvážia účinkovanie v extraligovom tíme.
Z našich reprezentantov na MSJ v Česku dáva generálny manažér najväčšie šance uplatniť sa v NHL Košičanovi Marcinkovi a Popradčanovi Skokanovi. „Tohto roku sme mali tím bez výrazných streleckých postáv, a tak sme stavali na kolektívnej zodpovednosti,“ doplnil.
Experiment má zelenú
Projektu so zaradením dvadsiatky do extraligy mali nastaviť zrkadlo výsledky na majstrovstvách sveta v Česku. Hoci v prvej časti MSJ dopadli rozpačito, experiment má zelenú.
Výkonný výbor SZĽH už v predstihu schválil účasť tímu v extralige aj na ďalšie dve sezóny.