PARÍŽ. BRATISLAVA. Minulý rok bol pre žurnalistov najkrvavejším od roku 1994. Vtedy počas genocídy v Rwande zomrela takmer polovica zo 103 novinárov na celom svete.
Podľa medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) bolo v roku 2007 zabitých minimálne 86 novinárov pri výkone povolania. Okrem toho prišlo o život 20 spolupracovníkov médií, hlavne technický personál.
Bagdad krvácal najviac
Najviac, až 47 novinárov, pritom prišlo o život v Iraku. Všetky obete v tejto krajine boli Iračania, zväčša pracujúci pre lokálne médiá. Iba jeden z nich bol ruský reportér.
Od americkej invázie v roku 2003 v Iraku tam celkovo zahynulo až 207 novinárov. „Žiadna iná krajina nepamätá viac zabitých novinárov ako Irak,“ tvrdí organizácia so sídlom v Paríži. „Je to viac ako vo vojne vo Vietname, v konflikte v bývalej Juhoslávii, masakroch v Alžírsku či genocíde v Rwande.“
Vrahovia bez trestu
Jean-Francois Julliard, ktorý výskum riadil, však upozornil aj na čoraz nebezpečnejšie oblasti, ako je Somálsko s ôsmimi obeťami na druhom mieste či Pakistan so šiestimi.
„Novinári sú čoraz častejšie terčami v konfliktných oblastiach a beztrestnosť rastie, pretože 90 percent vrážd novinárov je stále nepotrestaných,“ konštatoval pre denník Voice of America Julliard.
RSF ďalej tvrdí, že vlani uniesli 67 novinárov, a to najmä v Iraku a Afganistane. Štrnástich v Iraku momentálne zadržiavajú ako rukojemníkov. Na celom svete minulý rok väznili až 887 novinárov a na 1511 žurnalistov zaútočili bezpečnostné jednotky. Najmenej 67 reportérov bolo unesených a 135 väznených.
Reportéri bez hraníc vo svojej správe tiež poukázali na cenzúru na internete, najmä v Číne (vyše 2600 stránok) či v Barme a Sýrii.
Iný, separátny prieskum z Medzinárodnej federácie žurnalistov so sídlom v Brusely, tvrdí, že za minulý rok zabili až 171 novinárov, z toho 65 v Iraku.
„Násilie voči žurnalistom zostalo už tretí rok za sebou na mimoriadne vysokej úrovni,“ povedal prezident federácie Jim Boumelha.
„Naši kolegovia sa stali cieľom pre svoju prácu, alebo boli zabití pri pokrývaní nebezpečných udalostí, často, keď sa ponáhľali, aby priniesli správy ako prví,“ dodal Boumelha.
Ľudia vedia, že novinárov môžu zabíjať bez akéhokoľvek risku,
lebo v mnohých krajinách ich nikdy neodsúdia.
Jean-Francois Julliard,
šéf prieskumu Reportérov bez hraníc
Autor: lum