NAIROBI, BRATISLAVA. Kenská polícia včera zakročila proti demonštrantom, ktorých do hlavného mesta Nairobi zvolal opozičný kandidát na prezidenta Raila Odinga. Dav tisícov stúpencov opozície, nespokojných s výsledkami decembrových volieb, rozohnali bezpečnostné zložky slzotvorným plynom a vodnými delami.
Odinga z opozičnej strany Oranžové demokratické hnutie nakoniec masovú demonštráciu v parku Slobody odvolal a presunul na 8. januára.
„Je to pozitívny signál, zdá sa, že je to náznak nejakej dohody. Je dobré, že protest odvolali. Ak by do Nairobi prišlo milión demonštrantov, polícia by si s nimi neporadila a chudobní nespokojní ľudia by mesto vyrabovali,“ povedal pre SME profesor Vladimír Krčméry, ktorý už desať rokov pracuje pre Afriku a v Keni spoluzakladal dve kliniky.
V nepokojnej krajine sú dvaja slovenskí lekári, ktorí sú v poriadku. Docentka Alžbeta Kolenová by sa mala dnes z Nairobi vrátiť na Slovensko.
V Keni pôsobí aj slovenský kňaz, a to priamo v dedinke Eldoret, kde upálili takmer päťdesiat ľudí a z ktorej ušla aj lekárka Kolenová. Podľa kňaza Juraja Drobného sú farníci zabarikádovaní v komplexe a údajne ich stráži aj polícia.
Kenský prezident Mwai Kibaki včera požiadal o ukončenie násilia a oznámil, že je pripravený rokovať s opozíciou. Odinga súhlasil s vyjednávaním, ale pod podmienkou, že sa uskutočnia nové voľby. Prezidenta obvinil z civilného prevratu.
Generálny prokurátor Amos Wako podľa BBC vyzval na nezávislé vyšetrovanie priebehu volieb a opätovné sčítanie hlasov. Do krajiny už priletel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, aby pomohol ako mediátor znepriatelených strán.
Od štvrtka už v krajine pri násilných nepokojoch zomrelo viac ako tristo ľudí a asi 70tisíc opustilo svoje domovy.
Autor: toh