NAIROBI, BRATISLAVA. Štvrtá najnavštevovanejšia africká krajina, ktorá sa v posledných troch rokoch čoraz viac vzďaľovala chudobe, sa k nej môže opäť začať vracať.
Štvrtkové prezidentské voľby totiž v Keni otvorili novú kapitolu v dejinách tejto východoafrickej krajiny, ktorá mnohým pripomína začiatok genocídy v Rwande, kde rasové čistky pripravili o život až 800tisíc ľudí.
Násilie prerastá do genocídy
Ešte v nedeľu predseda volebnej komisie Samuel Kivuitu oznámil, že prezident Mwai Kibaki z kmeňa Kikujov porazil svojho rivala Raila Odingu z kmeňa Luov o 200tisíc hlasov.
„Neviem, či Kibaki vyhral voľby,“ povedal však Kivuitu pre včerajšie vydanie kenského denníka The Standard.
O rozsiahle územie Kene sa už roky delí viac než 40 afrických kmeňov. Aj keď im ústava zaručuje rovnoprávnosť, už dlhšie sa ozývali hlasy, že najpočetnejší kmeň Kikujov zneužíva svoju nadradenosť v politike aj v biznise.
Výsledok štvrtkových prezidentských volieb a pochybnosti o ich férovosti tak boli už len rozbuškou pre emócie, ktoré v sebe príslušníci dvoch najväčších kmeňov dusili.
Opozícia obviňuje prezidenta, že voľby zmanipuloval a je preto zodpovedný za nepokoje.
Rail Odinga obvinil vládu z genocídy. Od štvrtka si násilie v Keni vyžiadalo už najmenej 300 ľudských životov.
Podľa Červeného kríža až 100tisíc ľudí muselo pre nepokoje opustiť svoje domovy.
Tisíce ľudí pred násilím utiekli do susednej Ugandy. Mnohým sa to však nepodarilo.
„Ak nie ste zo správneho kmeňa, nepustia vás,“ citoval britský denník Guardian šéfa kenského Červeného kríža Abbasa Gulleta.
Jeden z najhorších masakrov sa udial v dedinke Eldoret, kde v kostole rebeli upálili takmer 50 Kikujov. Korešpondentka BBC Karen Allenová, ktorá videla kostol po vypálení, hovorila o zhorených a mačetami rozsekaných telách najmä žien a detí. Matka jednej z obetí jej povedala, že podpaľači hodili jej trojročnú dcéru späť do plameňov, keď sa z nich snažila uniknúť.
Intenzita násilia prekvapila aj zahraničných diplomatov, ktorí vyzývajú kenskú vládu, aby zastavila jeho šírenie. Včera do krajiny pricestoval šéf Africkej únie John Kufour, aby pomohol s rokovaniami medzi znepriatelenými stranami.
Keňu opúšťajú aj turisti
Cudzinci v Keni už podľa agentúr začali krajinu opúšťať. Autobusy s turistami sprevádzali na letisko v Mombase aj vojaci. Obľúbenú africkú destináciu minulý rok navštívilo až milión turistov.
V Keni ročne dovolenkujú aj desiatky Slovákov. Podľa cestovných kancelárií BUBO a Travel.sk tam však v tomto čase ich klienti nie sú.
„V prípade občianskych nepokojov v krajinách, do ktorých organizujeme zájazdy, ich pre bezpečnosť našich klientov aj rušíme. S Keňou sme tento problém ešte nemali, naposledy sme však zrušili zájazd do Barmy práve pre kritickú situáciu v krajine,“ povedala SME Adriana Jurčová z BUBO Travel Agency.
Zákazníci českých cestoviek, ktorí sú momentálne v Keni, sú podľa českého ministerstva zahraničia v poriadku. Pre Keňu predstavuje príjem z turizmu až 15 percent z HDP.