Londýn 2. januára (TASR) - Lukratívnu britskú literárnu Cenu Costa, ktorá sa až do roku 2006 nazývala Whitbreadova cena, udelila dnes porota škótskej spisovateľke a herečke Alison Louise Kennedyovej (42).
Ceny udeľujú od roku 1971, a to v piatich kategóriách dotovaných sumou po 5000 libier (takmer 227.000 Sk), pričom jeden z laureátov dostane pri odovzdávaní ocenenia 22. januára až 25.000 libier (1,13 milióna SK).
Kennedyovej ocenený román Day (Deň) rozpráva príbeh veterána z druhej svetovej vojny, ktorý počas nakrúcania vojnového filmu konfrontuje svoju minulosť. Porota vyzdvihla dielo ako "mimoriadny akt bruchomluvectva, ktoré opisuje zmárnenie a možné vzkriesenie mladého života zničeného vojnou". Ide o piaty román Kennedyovej, ktorá vydala aj niekoľko zbierok krátkych poviedok a pravidelne vystupuje ako komička divadla jedného herca.
Simon Sebag Montefiore bol vymenovaný za životopisca roka za biografiu Young Stalin (Mladý Stalin). Dielo opisuje mladé roky, ktoré formovali sovietskeho diktátora.
Popri kategóriách najlepší román a najlepšia prvotina oceňujú na Britských ostrovoch aj najlepší zväzok poézie, najlepšiu biografiu a knihu pre deti a mládež.
Cenu za najlepší debut získala tentoraz bývalá učiteľka pracujúca na pošte Catherine O'Flynnová za detektívny príbeh z prostredia nákupného centra s názvom What Was Lost (Čo sa stratilo).
Laureátkou ocenenia za najlepší zväzok poézie sa stala Jean Spracklandová za zbierku Tilt.
The Bower Bird (Škorec) Ann Kelleyovej ocenila porota ako najlepšiu knihu pre deti a mládež. Je o 12-ročnom dievčatku, ktoré čaká na transplantáciu srdca.
Nositeľmi Costa Book Award sa môžu stať literárne činné osobnosti, ktoré majú bydlisko vo Veľkej Británii alebo Írskej republike.
K zmene názvu prestížneho ocenenia došlo pred dvoma rokmi po zmene sponzorstva, ktorého sa po skupine Whitbread PLC ujala sieť obchodov s kávovinovými produktmi Costa.
Informovala o tom tlačová agentúra Associated Press.