Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky
TÉMA

Astrológia a veštenie. Máme brať predpovedanie budúcnosti vážne?

S príchodom Nového roka je veľa ľudí zvedavých, čo ich čaká a neminie. Či majú hľadieť do budúcnosti optimisticky alebo s obavami, či sa majú báť alebo tešiť. Dokáže nám veštenie a astrológia naozaj predpovedať budúcnosť alebo je to len šikovný obchod s ľ

udskou dôverčivosťou?

Ľudia sa od nepamäti snažili poznať budúcnosť - kedy príde dážď, či sa náčelníkovi narodí syn a zachová sa tak rod alebo kedy príde vhodná chvíľa na korunováciu panovníka. Vraj aj sám americký exprezident Ronald Reagan veril hviezdam a kartám - radieval sa so svojou manželkou Nancy a tá zas problémy Bieleho domu konzultovala s vešticou. Dátum a čas korunovácie britských panovníkov údajne tiež vypočítaval veštec, aby ich vládnutie sprevádzala dobrá energia. Viac než panovníci a celebrity však podliehajú vplyvom iracionálna obyčajní ľudia, keď nevedia kam z konopí a potrebujú sa správne rozhodnúť, či vyriešiť nejaký dôležitý problém.

Skryť Vypnúť reklamu

Martina

Martina je dvadsaťdeväťročná právnička z Košíc. Už niekoľko rokov má uspokojivý vzťah s priemerne inteligentným chlapom, priemerne uspokojivú prácu a vlastný byt po rodičoch. Každý piatok večer vyrazí na priemerne uspokojivú babskú jazdu nazývanú Kurník. A potom to prišlo - na sklonku roka dostala lákavú pracovnú ponuku od renomovanej právnickej kancelárie. Martina vyskočila od radosti. Ponuka však mala jeden háčik: musela by sa odsťahovať do Prahy. Čo teraz? V Prahe ju čakala perspektívna kariéra, ale v Košiciach mala zázemie, byt a svojho chlapa. Má odísť alebo zostať? Vo veľkej dileme, v ktorej jej nepomohol ani zoznam „Pre a Proti" ani rôznymi názormi disponujúci kurník, sa rozhodla položiť otázku postupne kartám, hviezdam a vede. Chcela mať istotu, že jej rozhodnutie bude správne a podporené „vyššími inštanciami".

Skryť Vypnúť reklamu

Veštenie

Martinine prvé kroky teda smerovali k veštici. Možno to znie čudne, ale aj v 21. storočí ešte existujú veštice (a veštci). Je to živnosť ako každá iná a jej výhodou je, že veštec sedí pekne v teple, vstáva kedy chce a k svojej práci okrem vešteckých pomôcok nepotrebuje prakticky nič. Nevypisuje faktúry, nie je závislý od výkyvov trhu, jeho klientela je stabilná a najlepšie na tom všetkom je, že keď sa veštba nesplní, klient sa nepríde sťažovať a pýtať naspäť peniaze. Skrátka, ideálne zamestnanie.

Spôsobov, ako si dať veštiť, je mnoho - tie najzákladnejšie sú karty, tarot, numerologické predpovede a čítanie z ruky. „Preferujem numerológiu, výklad kariet a astrológiu," vysvetľuje Martine veštica Juli, ktorá sa remeslu venuje už 23 rokov. „Každá z týchto metód má svoje špecifiká a prednosti, ale aj časovú náročnosť a rozsah." Posledné tri roky jej klienti uprednostňujú karty, predtým to boli čísla. „Ktorýkoľvek spôsob veštenia si vyberiete, aj tak vám nikdy neprezradí všetko," vysvetľuje Juli. „Každý je do istej miery presný, ale niečo neodkrýva úplne jasne a presne."

Skryť Vypnúť reklamu

Osobne aj on-line

Čas a dĺžka veštenia závisí od toho, čo si klient vyberie. Karty sú záležitosťou dvoch hodín, numerológia trvá dlhšie. „Veštenie z ruky je asi najrýchlejšie a najpresnejšie, pokiaľ ide napríklad o určenie zdravotného stavu." Veľa veštíc ponúka na svojich webstránkach aj on-line veštenie. Tak je to aj u Juli. Akokoľvek pochybne to môže znieť, mnohé veštice vraj vedia vycítiť vnútro klienta na diaľku. „Nemusím mať osobný kontakt s klientom a aj tak ho viem prečítať. Je to akési naladenie na jeho osobnosť a videnie toho, čo ho čaká. Moje predpovede nie sú založené na vonkajších znakoch, na jeho gestách alebo mimike, ja vnímam jeho vnútro."

Zrejme najdôležitejšou otázkou je, či veštenie poskytuje naozaj dôveryhodný výstup, či to nie je len ľahký šarlatánsky kokteil namiešaný zo štipky psychológie, z poldeci zvýšenej vnímavosti, doliatej schopnosťou vyjadrovať sa nie celkom exaktne, ale dostatočne sugestívne. Veštica Juli hovorí: „Analýza cez karty, čísla alebo hviezdy ukáže, kde sa kto nachádza a aký smer je preňho najvhodnejší. Nie najľahší, nie najjednoduchší, ale ten správny. Môže priniesť ťažkosti alebo tvrdé rozhodnutia, no umožní dostať zo seba to najlepšie. Niektorí ľudia potrebujú usmerniť, poradiť, čo v sebe dať na prvé miesto - či rodinu alebo kariéru, budovanie domova alebo hľadanie miesta, kde by bol človek šťastný."

Skryť Vypnúť reklamu

Veštba pre Martinu

A čo vyveštila veštica Martine? Že by mala skúsiť šťastie v Prahe. Že jej to pomôže a veľmi významne ovplyvní jej život, čo si Martina vyložila, že raketovo vyletí medzi právnickú elitu, bude zarábať niekoľkonásobne viac a bude chodiť v biznis kostýmčekoch minimálne od Armaniho. Lenže riešenie, čo s jej partnerom a ako sa bude vzťah vyvíjať, už karty neukázali. Teda ukázali, ale nie jednoznačne. Nejaký partner tam bol, ale nebolo jasné aký a najmä či jej prinesie šťastie. A tak sa Martina pobrala za astrológom. Hviezdy jej snáď povedia viac.

Horoskopy

Astrológia a horoskopy majú v oblasti predpovedania budúcnosti trochu špecifické postavenie. Zaváňajú matematickými výpočtami a planetárnymi vplyvmi a preto ju mnohí považujú za vedu. A to Slovákov priťahuje. Podľa článku Tomáša Uleja, uverejnenom v denníku SME, bolo slovo horoskop na štvrtom mieste rebríčka najčastejšie vyhľadávaných slov. Štatistika spoločnosti Etarget hovorí, že populárnejšie slová sú už len porno, pokec a sex.

Skryť Vypnúť reklamu

Základom astrológie je výpočet polohy planét. „Proces veľmi uľahčila výpočtová technika, ale je možný aj bez počítača. S pomocou príslušných tabuliek tzv. efemeríd si prakticky každý človek môže zostaviť horoskop," vysvetľuje Pavel Kastl, ktorý sa astrológii venuje už 12 rokov. „Oveľa zložitejší je výklad. Tu je bezprostredný kontakt s klientom veľmi dôležitý a preto netreba brať príliš vážne rôzne internetové horoskopy. Na výklade sa astrológ podieľa celou svojou osobnosťou, či chce alebo nie. Psychologický odhad sa tak stáva prirodzenou súčasťou výkladu, a myslím, že veci urýchľuje."

Planetárna poézia

Proces „astrológovania" a jeho výsledok sa odvíja od dátumu, času a miesta narodenia, ktoré určuje postavenie planét v okamihu narodenia. „Podľa týchto údajov pripravím základný horoskop. Opíšem základné charakteristiky, v priebehu pohovoru postupne odpovedám na otázky a na záver vypracujem prognózy," vysvetľuje Kastl. Astrológ napríklad naznačí, prečo partner, hoci nás ľúbi, nedokáže uspokojiť všetky naše potreby. „Nejde tu o súpis hrozieb a kreditov budúcnosti, žiaden Damoklov meč. Astrológ vám povie, v akej oblasti a kedy to bude skôr lepšie alebo horšie. No predovšetkým vám vysvetlí, že vy ste tvorca svojho osudu, máte totiž šancu zahrať si šach sám so sebou."

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohým sa zdá viac než pochybné, že nejaká planéta ovplyvňuje človeka, jeho povahu a život. Preto je miesto astrológie v modernom svete veľmi sporné. Paradoxne aj sám Kastl sa snaží byť, čo sa vplyvu planét týka, skeptikom. Preto astrológiu chápe v najjednoduchšom slova zmysle, ako kombináciu vplyvu ročných období. „Jednotlivé planéty vnímame ako obrazy, metafory či archetypy a kombináciou ich významu získame nové informácie. V istom zmysle je to ako poézia."

Preferované miesto v astrológii zastáva Mesiac a jeho vplyv. „Práve kombináciou polohy Slnka a postavenia Mesiaca vzniká celý rad významných fyzikálne merateľných veličín, počínajúc kvantami morskej vody pri prílive a odlive až po jemné zmeny prúdenia vody v kapilárach rastlín. Ale nejde len o fyzikálne zdôvodnenie astrológie. Psychológia pracuje s archetypmi, fyzika s teoretickými časticami, náboženstvo so zázrakmi a astrológia s významom planét, teda obrazmi."

Skryť Vypnúť reklamu

Predpoveď hviezd pre Martinu

A čo povedali hviezdy Martine? Že ju čaká búrlivé a ťažké obdobie, minimálne prvý štvrťrok, ale potom sa všetko upokojí a nastanú krajšie časy. V partnerských otázkach môže očakávať veľmi pozitívnu zmenu, po ktorej príde obdobie rovnováhy. Martina to pochopila tak, že má odísť do Prahy a tam to pochopiteľne bude sprvu ťažké, kým si zvykne. Jej partner pravdepodobne bude súhlasiť s jej odchodom a napokon príde za ňou do Prahy a tiež si tam nájde novú prácu. Táto predpoveď ju potešila, lenže keď ju konzultovala s kurníkom, našli sa aj iné interpretácie: do žiadnej Prahy nepôjde, ale zostane v Košiciach so svojím partnerom, ktorý ju požiada o ruku. A to bude tá pozitívna zmena a zároveň búrlivé obdobie - príprava svadby a podobne. Martina zostala zarazená - tak má ísť do Prahy alebo sa má radšej vydať? Kto jej poradí?

Skryť Vypnúť reklamu

Pôrodník vplýva viac ako planéta

Po návšteve u veštice a astrológa sa Martina rozhodla obrátiť na vedu. Má brať predpovede vážne? Má sa viac spoľahnúť na karty alebo na hviezdy? Čo ak je na veštení a astrológii, ktoré sú „nevedecké", predsa len nejaká pravda? Vybrala sa teda za najznámejším skeptikom, ale zároveň aj človekom, ktorý tiež pracuje s ‚hviezdami‘, astronómom Doc. Igorom Kapišinským. Ten jej určite dokáže poradiť, čomu viac veriť, ktorú predpoveď rešpektovať.

„Dátum narodenia, ktorý je pre astrológov ‚najzásadnejším‘ pojmom, je súčasne aj najhlúpejším," vysvetľuje docent Kapišinský, ktorý sa kritike astrológie venuje vyše tridsať rokov. „Ide o to, že snorenie po dátume a dokonca presnom čase a mieste narodenia je nezmyselné už len preto, že plod žije v tele matky minimálne deväť mesiacov. Ak teda na osud človeka pôsobí nejaký vplyv z kozmu, nemôže mu v tom zabrániť brušná stena matky." Astrológovia by teda mali považovať za zásadný okamih počatia a nie narodenia. „Okrem toho ani jednotlivé astrologické školy sa nevedia dohodnúť, či sa za čas narodenia má brať prvý nádych novorodenca, jeho prvý plač či prestrihnutie pupočnej šnúry," dodáva zakladateľ Spoločnosti pre podporovanie kritického myslenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Býk je Baran a Baran je Ryba

Aj vy ste sa neraz známych spýtali v akom znamení sa narodili a potom hodiny diskutovali o tom, či tomu zodpovedá ich povaha? Nuž, ste na veľkom omyle. Znamenia už nie sú, čo bývali. „Dvanásť úsekov na zvieratníku, teda ekliptike, čo je zdanlivá dráha Slnka po oblohe, bolo totiž od dôb Hipparcha v 2. storočí pred Kristom (keď boli vytýčené s počiatkom v tzv. jarnom bode) do dnešných čias vplyvom gravitačného pôsobenia Mesiaca a planét posunuté o 30°, čo je práve dĺžka jedného znamenia," vysvetľuje Kapišinský. Takže napríklad ľudia dnes narodení v znamení Býka, sú vlastne narodení v znamení Barana, lebo úsek pôvodného Býka na ekliptike sa dnes už zo Zeme premieta do súhvezdia Barana, teda o jedno znamenie späť.

Skryť Vypnúť reklamu

Martina je zmätená

Martine toto všetko stačilo a do očí sa jej tlačili slzy. Veštenie aj astrológia boli zadupané do zeme. Lenže ona si má vybrať medzi kariérou a stabilným vzťahom a ako sa má teda rozhodnúť? Bála sa docenta Kapišinského spýtať, či by jej on ako astronóm predsa len nedokázal z hviezd niečo vedecké vyčítať... Aspoň náznak budúcnosti, náznak správneho riešenia... Lenže docent Kapišinský, náš najznámejší skeptik a bojovník proti paranormálnym javom vstal spoza svojho stola a na záver povedal: „Ako hovorí môj obľúbený filozof Arthur Schopenhauer: ...tešil som sa na revolúciu ducha a rozumu a čoho som sa dočkal? Astrológie a horoskopov!" Úplne zmätená Martina sa teda vybrala za ďalším odborníkom, a pravdu povediac, jeho radu už naozaj potrebovala. Psychológ PhDr. Dušan Fabián je skúseným radcom, psychoterapeutom a jeho hlavnou oblasťou je sociálna komunikácia a oblasť sebapoznania.

Skryť Vypnúť reklamu

S inými sa raď, sebou sa riaď

„Je logické, že ľudí zaujíma bezprostredná budúcnosť, keď stoja na križovatke a musia sa rozhodnúť. Psychológia veštenie neuznáva, prognózovanie však áno," vysvetľuje Dušan Fabián. Prognózovanie vychádza zo starej antickej múdrosti: Poznaj sám seba. „Čím sa lepšie človek pozná, tým robí primeranejšie rozhodnutia." Zásadný rozdiel medzi veštcami a psychologickým poradenstvom tkvie v rozhodnutí a spôsoboch sebapoznávania. Môžem vám pomôcť nahliadnuť do seba samej cez rozličné nástroje, rozobrať váš vzťah k partnerovi a práci, a tiež predstavy o sebarealizácii. Ale rozhodnutie za vás nikdy psychológ nespraví. Nepreberať zodpovednosť za život, to je zásada poradenstva a psychoterapie," vysvetľuje PhDr. Fabián. Aj rozhodnutie navštíviť veštca prináša veľa úskalí. Nie vždy veštec poradí správne a najmä nie vždy klient veštbe správne porozumie. „Napadá mi opäť historka z antických dejín. Kráľ Kroisos dostal chuť napadnúť Perziu. A tak zašiel za vešticou Pýtiou a spýtal sa jej, čo by mu ona poradila - teda vyveštila. A ona povedala: Keď prekročíš tú a tú rieku, zničíš veľkú ríšu. A tak Kroisos, spokojný s veštbou, šiel domov a na druhý deň sa vybral s vojskom zničiť Perziu. No keď prekročil vyveštenú rieku, skončilo to hrozne a bitku prehral - zničil veľkú ríšu, tú svoju."

Skryť Vypnúť reklamu

Manipulácia, sugescia alebo ľudská prirodzenosť?

„Neodmietam nástroje veštenia, či už karty, alebo kávovú usadeninu. Odmietam však spôsob práce s nimi," vysvetľuje Fabián a dodáva: „Ak je výsledkom veštby dialóg so sebou samým, tak to má zmysel. Zmysel sa stráca, keď človek vezme vec ako danú, vopred určenú a nezamyslí sa nad ňou." Sklon prijímať iracionálno vyplýva z povahy človeka. „Všetci máme v sebe istú štruktúru, ktorá nás vedie k prijímaniu nadprirodzených javov. Na nej napríklad stojí aj náš sklon k náboženstvu." Veštcov a veštice zväčša navštevujú aj ľudia, ktorí majú sklon k emocionalite, neurózam a psychickým problémom. „Neurolabilný človek má jednoznačne omnoho väčší sklon podliehať mystike, ezoterike a poverám." Práve veštby bývajú veľmi sugestívne, a preto sa z takýchto pováh stávajú klienti veštíc. „Môže to však byť aj veľmi manipulatívne. Uvedomil som si to, keď som aj ja raz experimentálne navštívil vešticu. Spomenula mi niečo o možnej autonehode. Neskôr som autom prechádzal cez priesmyk Donovaly a zažil som tam hroznú búrku. A pod vplyvom veštby som zastal a počkal, kým búrka prejde. Keby by mi to nepovedala, bol by som, samozrejme, pokračoval ďalej."

Skryť Vypnúť reklamu

Záver

Takže aký je výsledok? Máme veriť vešteniu a horoskopom alebo máme byť skeptickí a nechať veci, aby sa vyriešili samy? Alebo radšej vyhľadať odbornú pomoc psychoterapeuta? V každom prípade, problému, ktorý riešime, by sme sa mali snažiť porozumieť a vidieť ho z viacerých strán. Návšteva veštice a študovanie horoskopu nám môže pomôcť, ale nemali by sme výsledok brať ako záväzný či dôveryhodný. Mala by to byť len inšpirácia, vodidlo. Rozhodnutie, ktoré urobíme, by malo vychádzať z nášho vnútra a skúseností a určite aj zo skúseností iných ľudí. Veštba a horoskop nás môžu upozorniť na životné priority - aby sme ich nezanedbávali a dokázali v pravý čas zareagovať. Ak teda niekto chce vedieť, či si tento rok konečne nájde vysnívaného životného partnera a veštba mu predpovie, že áno, nemal by si spokojne vydýchnuť, ale skôr sa zamyslieť nad tým, prečo si toho partnera nenašiel doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

A ako skončila Martina?

Po návšteve u psychoterapeuta sa cítila ako znovuzrodená. Jeho pohľad na predpovedanie budúcnosti jej vlial novú nádej. Keď o všetkom zreferovala v babskom kurníku, spoločne prišli k jednoznačnému záveru: najlepšie by bolo, keby sa s partnerom vzali a spoločne sa odsťahovali do Prahy za novou kariérou. Áno, to je ono! Martina sa tešila, lenže všetko dopadlo úplne ináč: ešte v ten večer dostala od svojho partnera esemesku, v ktorej jej oznámil, že sa s ňou rozchádza. Vraj nemôže žiť so ženou, ktorá vyhádže tisícky na rôznych astrológov a veštice, a okrem toho že odchádza do Bratislavy, kde mu ponúkli lepšie miesto. Tak. Martina týždeň plakala do podušky a potom hrdo a so vztýčenou hlavou odišla do Prahy. Podľa predpovedí ju tam čaká skvelá kariéra a pozitívna zmena v partnerských vzťahoch.

Skryť Vypnúť reklamu
Veštenie

Veštenie je predpovedanie budúcich udalostí veštcom. Od počiatku ľudských dejín bolo súčasťou kmeňových rituálov, veštci stáli na vrchole sociálnej hierarchie kmeňa. Veď nie každý sa smel pýtať bohýň a bohov na výsledok pripravovanej bitky či sobáša. Veštenie delíme na extatické, znalecké a náhodné veštenie. Jednou z najsilnejších postáv vešteckej tradície je Sibyla. Platón spomína Sibylu jednu, postupom času ich pribudlo ďalších deväť a neskôr slovo sibyla označovalo veštkyňu vôbec. Prvá Sibyla žila pravdepodobne v Oriente a jej význam potlačili sibyly z Delf - pýtie z Apolónovho chrámu a stredoveká tiburská Sibyla, ktorej veštby sa vzťahovali na kresťanstvo. Jednou z najstarších vešteckých kníh je čínska I-ťing.

Astrológia

Astrológia je učenie, ktoré definuje vplyv hviezd na človeka. Korene astrológie nachádzame v starovekých civilizáciách - mezopotámskej a egyptskej. Nositeľmi tohto učenia v spojení s náboženstvom a filozofiou boli kňazi. Astrologickými prvkami boli preniknuté aj niektoré filozofické zväzky mnohých filozofov, od Pytagora cez Platóna až po Claudia Ptolemaia. Práve posledný spomenutý je autorom údajne najstaršej astrologickej učebnice. Význam astrológie sa začal znižovať s nástupom skepticizmu, ktorý vyvolali astronomické objavy a osvietenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 2. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 3. Know-how študenta: Zažiť, získať prax a spoznať svet
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 2. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 3. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 4. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 7. 26 years of providing you with essential information
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 10. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 25 259
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 508
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 266
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 024
 5. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 646
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 544
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 6 212
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 058
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 919
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 5 664
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu