NAIROBI, BRATISLAVA. V jednej z najstabilnejších afrických krajín vládne od nedeľného vyhlásenia výsledkov prezidentských volieb chaos. Kenská opozícia povstala proti víťazstvu prezidenta Mwaia Kibakiho. Pri zrážkach s políciou zahynulo viac ako tristo ľudí.
Stúpenci opozičného kandidáta Raila Odinga začali tiež lynčovať príslušníkov kmeňa Kikujov, z ktorého pochádza prezident. Skupina mladých včera podpálila kostol v meste Eldoret, v ktorom podľa informácií Červeného kríža zhorelo minimálne 50 ľudí. V kostole sa ukrývali pred rozvášneným davom opozície.
Voľby spochybnila aj únia
Rozbuškou súčasných nepokojov bolo nedeľné vyhlásenie výsledkov volieb. Po kontroverzne dlhom trojdňovom sčitovaní hlasov oznámila volebná komisia víťazstvo prezidenta Kibakiho. Napriek tomu, že časť volebnej komisie hovorila o viacerých nezrovnalostiach pri hlasovaní.
Tie spomínali aj medzinárodní pozorovatelia. Európska únia oznámila, že najmenej v dvoch obvodoch čísla oznámené volebnou komisiou nezodpovedajú skutočnosti. Voľby podľa nej „nespĺňali medzinárodné štandardy a boli nedostatočné“.
Spojené štáty najskôr novému prezidentovi zagratulovali, až neskôr vyjadrili k voľbám výhrady. Keňa je dôležitým partnerom Američanov v boji proti islamistom v susednom Somálsku.
Rozdelenie podľa etník
Východoafrickú krajinu preslávili najmä vytrvalci či pravé africké safari. Keňa bola dlho dávaná za príklad pokojnej, aj keď nie úplne demokratickej krajiny. Najmä v porovnaní s jej susedmi: Etiópiou, Somálskom či Sudánom.
Súčasný prezident Kibuki sa dostal k moci v roku 2002, keď ukončil štyridsaťročnú vládu strany Kenskej africkej národnej únie. Kým pred šiestimi rokmi Keňania jeho zvolenie oslavovali, teraz sa búria. Opozícia vyčíta prezidentovi najmä skorumpovanosť jeho vlády. Za vlády Kibukieho zmizla podľa BBC až miliarda dolárov od medzinárodných darcov.
Kenská politika je silne rozdelená etnikami. V krajine žije viac ako 40 kmeňov. Kým prezident Kibuki je z najväčšieho kmeňa Kikujov, opozičné Oranžové hnutie podporujú najmä Luovia. Tí okrem východu krajiny obývajú aj najväčšie slumy v okolí mesta Nairobi. Práve tieto chudobné predmestia tvoria najvačšie percento búriacej sa opozície.
Kandidát opozície Rail Odinga pripravuje hlavný úder nazajtra. Pochodom milióna ľudí by chcel naštartovať druhú oranžovú revolúciu.
Ukradli nám víťazstvo a teraz nás strieľajú. Keď sa začne gerilová vojna, som pripravený sa pridať.
Stanley Bwire, stúpenec opozície